בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"זה נראה כל כך מטופש למות מאהבה" 
 
 מתוך ``מועדון הקופים הירוקים``   
 
תמר גלזרמן

כל יום מתגלה נשא איידס חדש בישראל. הערב, יום הזכרון לקורבנות האיידס, יופיעו ריקי גל, אתי אנקרי, שילה פרבר ואמנים נוספים בערב זכרון. לפניו תתקיים תהלוכת לפידים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היום יתקיים בת"א מצעד לפידים שייצא מרחבת סוזן דלל לכיוון יפו, שם, במרכז מנדל, יתקיים ערב זכרון לקורבנות האיידס. את הערב תנחה השחקנית ליאורה ריבלין וישתתפו בו, בהתנדבות, ריקי גל, אתי אנקרי, תמר בורר, לורה סהר, שילה פרבר, אנדריי קשקר, ערן עמיחי והרב אהוד בנדל.

"המצעד לפני הטקס הוא להעלאת מודעות וליצירת קהילה תומכת, הארוע נבנה משני חלקים עיקריים, להם שתי מטרות עיקריות: מניעת המחלה ובניית קהילה תומכת לאנשים שחיים עם המחלה" מסבירה במאית ומפיקת הערב, לי גילת.

- המצעד, שהוא ארוע שמושך תשומת לב, בא כתגובה לשאננות מסויימת שאחזה בציבור עקב הצלחת קוקטייל התרופות?
"הוועד מתמודד עם המציאות של עידן הקוקטייל, שהוא כמובן מצויין וחשוב, אבל מביא אולי לתחושה שאין מה לדאוג מהאיידס. עם זאת, נותרה הרתיעה מהחולים, ואנחנו כוועד מנסים למנוע את הדבר. את ההדבקות ואת הרתיעה. המחלה היא עדיין טאבו. אנשים עדיין מסתירים את עובדת היותם נשאים. קשה לצאת מארון האיידס. הדרך ארוכה".

- קשה גם לעצור ולזכור בארץ, במציאות הנוכחית?
"אחד הקשיים לפעול במציאות הזו היא שיש דברים 'יותר דחופים', אנחנו עושים כמיטב יכולתנו ליידע את הציבור בכך שכל יום נדבקים 3 ישראלים, וזה עוד נתונים של השנה שעברה, שרק עלו. המחלה עוד פה והיא רק גדלה. אלפי אנשים נושאים אותה אבל הגישה היא של "מה שאני לא רואה, לא קיים". כמה שלא נדבר על זה, המחלה הזו נבנית מהבורות והשתיקה, או שנטפל בזה עכשיו, שהיא במימדים שאפשר לשלוט בה, או שנטפל בה עוד עשרים שנה, כשהיא תתנפח למימדים גדולים יותר".

"על הבמה תהיה רצועה שהקונספט שלה זה שאיידס הוא מחלה חברתית", מתאר אבירם גולדנשטיין, מעצב הארוע. "בתמונה מופיעה החברה כגוש אפור ומאיים ורק דמות אחת קצת רזה וחייזרית. רציתי להראות את השונה והדומה, שבעצם אין כל כך הבדל בין הנשא לחברה, פרט לניכור שהוא עובר. הנשא נראה לחברה מאיים, אך למעשה החברה היא זו שמאיימת עליו".

האירוע מופק בשיתוף ב.ל.ה דואגת ועמותה חדשה, ששייכת לוועד למלחמה באיידס אך פועלת בנפרד, בשם "פנים ושמות", שעושה סרטונים קצרים על אנשים שנפטרו. על פי גילת "ההיענות של האנשים נהדרת. אני עושה את הארועים האלו כבר ארבע שנים, הלב פתוח. שורה ארוכה מאוד של אמנים ואנשי תקשורת כבר סייעו לנו, מיקי חיימוביץ' ויגאל רביד לדוגמא. המופע הערב יהיה אינטימי, לקהילת האיידס, משפחות שכולות, מתנדבים, אנשים שאיבדו חברים".

- בישראל, מדינה שמתקיים בה מאבק היררכי על דרך המוות, משפחות חללי צה"ל לא רצו לצרף אליהן את משפחות קורבנות הפיגועים. אתם נתקלים ביחס מכבד פחות מהממסד?
"באחד הקטעים שיוקראו הערב, מ"מועדון הקופים הירוקים" של רוי סמיילס (הועלה בארץ על ידי לי גילת. ת.ג.), נאמר - "דווקא כאן, במדינה שכל כך אוהבת לטהר את עצמה דרך עיסוק אובססיבי במוות, יש סוגים של מוות שמהם היא מעדיפה להתעלם. זה נראה כל כך מטופש למות מאהבה. אנחנו צריכים משהו גדול יותר, חשוב יותר, כללי יותר".
__________________________________
באור חיובי - מצעד לפידים מרחבת סוזן דלל, 18:45
הטקס במרכז מנדל ביפו, התקומה 1, 20:00
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by