בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"הזמר האוקראיני לא מודאג מהמיקום של ישראל" 
 
 
ניר נון נוה

צביקה פיק, מלחין השיר של אוקראינה לאירוויזיון, מצפה מהישראלים להצביע בשבילו ונשבע שהזמר האוקראיני לא מוטרד מליאור נרקיס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
2003 תזכר כשנה שבה שני שירים ייצגו את ישראל בתחרות האירוויזיון. את השיר הרשמי, "מילים לאהבה", מבצע ליאור נרקיס, ואילו השיר האוקראיני, "אסטה לה ויסטה", שמבצע אלכסנדר פונאמארוב, נכתב על ידי לא פחות מאשר מירית שם-אור והולחן על ידי צביקה פיק. שיר ישראלי למהדרין.

בהיסטוריה של האירוויזיון כבר היו מקרים בהם ישראלים ייצגו מדינות זרות, כמו תמנע בראוור שייצגה את אוסטריה ואסתר עופרים שייצגה את שוויץ. אבל שיר ישראלי אמיתי, שנכתב כולו על ידי ישראלים כדי לייצג מדינה אחרת - מקרה כזה לא זכור גם לזקני האירוויזיונים.

בישראל, למי שלא יודע, החליט מי שהחליט ברשות השידור שרק שירים ישראלים מקוריים ייצגו את המדינה, ויבוצעו רק ע"י זמרים ישראלים שאכן מתגוררים בה. במדינות אירופה הלאומיות פחות מודגשת בהיבט הזה, וכך יצא שפיק את שם-אור מייצגים את אוקראינה.

"רק אצלנו יש כללים וחוקים שמגבילים את היוצרים" אומר פיק, "בחו"ל לא מקפידים על זה ולא איכפת להם מאיפה אתה. צלצלו אליי אנשים של הזמר ביקשו לבדוק את האופציה שאני אכתוב שיר, והסכמתי. הכל מתחיל מזה שמאד אוהבים את המוסיקה שלי באירופה, ומעריכים את היצירה שלי, בעיקר בזכות דנה (אינטרנשיונל - נ"נ), וככה זה נולד.

- אתה מרגיש שאתה גם מייצג את ישראל?
"בוודאי. זה כבוד גדול. לישראל יש השנה שני נציגים באירוויזיון, זמר ומלחין, ואין אחד שיותר חשוב מהשני. אני מוסיקאי ישראלי ויש לי שיר באירוויזיון, שיכול להביא הרבה כבוד. בסופו של דבר זה פסטיבל שירים, לא זמרים, והדגש הוא על המוסיקה במטרה לקדם כתיבה של שירים חדשים ויוצרים. וזה כבוד גדול. זה חלק מתחילתה של הקריירה הבינלאומית שלי במוסיקה, כשפונים אליי גם זמרים וגם מפיקי סרטים. זה עוד שלב בקריירה הבינלאומית שלי".

- והתחרות מול ליאור נרקיס?
"אנחנו חברים טובים, ולא מתחרים אחד בשני, אלא עם 26 שירים של ארצות אחרות וזמרים אחרים. אני יכול לומר לך שהזמר האוקריאני לא מודאג מהמיקום של ליאור בתחרות, אלא מוטרד דווקא מטאטו (רוסיה - נ"נ), ממאלטה, שוודיה, רומניה וגרמניה. לא בהכרח ישראל".

- אתה מתעניין בהימורים לגבי התחרות?
"זה לא מעניין אותי. גם את דנה דירגו בהימורים במקום שמיני, והשיר שזכה בשנה שעברה דורג במקום ה-20. זה לא אומר כלום".

- איפה יהיה הלב שלך בליל התחרות?
"הלב שלי תמיד עם השיר שלי. אני מייצג את המדינה יפה מאד עם השיר הזה. גם אני וגם אנשים שאני פוגש חושבים שאני מייצג את המדינה עם השיר שלי".

- אתה מצפה מהישראלים להצביע עבור אוקראינה?
"כן. היות ואנשים בישראל לא יכולים להצביע עבור השיר הישראלי - אני מקווה שיצביעו עבורי. יש לנו סיכוי - בשוודיה, פולין וספרד השיר מדורג במקום הראשון בהימורים - אבל זה לא אומר כלום. אני מקווה שיצביעו עבורי בארץ, כי אני ישראלי".

- ומה קורה עם הקריירה הבינלאומית?
"מאז דיווה התחיל רחש בתעשיית המוסיקה, כשהשיר צעד כמעט בכל העולם והוכרז גם כשיר השנה במספר מדינות. עכשיו, השנה דווקא, נראה שקורה משהו עם המוסיקה שלי. פונים אליי כל הזמן שאכתוב. הייתי עכשיו בפסטיבל קאן ונפגשתי עם מפיקי סרטים, ואני מקווה שבשנה הקרובה אני אכתוב מוסיקה גם לזמרים בינלאומיים מוכרים וגם לסרטים. אני מחפש איך להפוך את העולם עכשיו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by