בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אירווזיון 
אל תיתנו להם קווים 
 
 השיר הטוב מזה שנים. בוסניה-הרצגובינה   
אירווזיון |
 
ניר נון נוה

ניר נוה קורא לקחת ממוכרי השווארמות של אירופה את זכות ההצבעה באירוויזיון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אירוויזיון 2003 ייזכר בשל לא מעט אלמנטים. ראשית, ההפקה. מדובר באירוע מושקע מאין כמותו, עם תפאורה מהמשובחות שנראו וקצביות מופגנת. ניתן בנקל לראות שהשוודים, המפיקים האמיתיים של האירוע, עשו עבודתם נאמנה ומכל הנשמה.

מעבר לכך, היתה זאת אחת התחרויות הבודדות בהיסטוריה בה המדינה המארחת לא נכללה בחמשת המקומות הראשונים. אירוע דרמטי לכל הדעות.

בנוסף, היה זה אחד האירווזיונים הבודדים מזה עשור שהכיל באמת שירים טובים. אירופה חוזרת בשנתיים האחרונות לאירוויזיון, כבר אמרנו זאת, והשנה היא הוכיחה זאת מעל לכל ספק. חלק ניכר מהמדינות (למעט בריטניה שעשתה הכל על מנת להכשל - והצליחה) נתנו שואו רציני, אמיתי ומכוון.

נקודה לא פחות חשובה - הקהילה הוכיחה שוב כי היא הברומטר של אירופה. דקות ספורות לפני התחרות עצמה הכריעו שורצי בר ה"אאוט" כי ההפתעה תהיה תורכיה. וצדקו.

אולם מעל לכל הוכיחה התחרות השנה כי העם אידיוט. מה זה אידיוט, דביל. ולא משנה באיזה עם מדובר. הדמוקרטיה פשטה את הרגל וההמונים מוטב להם יד חזקה שתשלוט בהם.

לא מעט שירים מוצלחים באמת היו השנה. לא מעט מועמדים לזכיה, מכל בחינה אפשרית. החל משוודיה, לטביה וסלובניה, עם שירי אירוויזיון קלאסיים ומופע לא רע, דרך ספרד עם שיר מצויין, ממשיך ליוון, שנתנה את אחת ההופעות המוצלחות ואחד השירים האיכותיים, סגנון אל-לה וויטני יוסטון עם זמרת בעלת איכות קולית יוצאת דופן, כך גם צרפת, וממשיך לגרמניה עם זמרת מכוערת שנתנה שיר דיסקו טוב במיוחד, וכלה בבוסניה הרצגובינה, שנתנה את השיר המוצלח ביותר מזה זמן במסגרת אירופית. אבל מי לכל הרוחות רוצה לנסוע לבוסניה הרצגובינה? זה לא איזה מקום עם המון מלחמות?

היו גם הברקות מוסיקליות מעניינות מהפולנים, עם מיט לוף ואיזו קישקע לידו, אבל עם הרמוניה מוסיקלית מרשימה, נורווגיה, ששלחה ילדון עם שיר בילי ג'ואל קלאסי בעל איכויות קוליות מרשימות, שהיה כובש את מצעדי הפזמונים אלמלא היה בתחרות, ואירלנד, עם שיר לא רע בכלל.

מנגד, היו טאטו. הצמד שהוכיח שיחסי ציבור עושים נפלאות, כי לשיר זה לא הצד החזק שלהן, והבה נשאר מנומסים, כי שאר מילות התואר המתאימות למופע הבנות הלסביות לא מורשות להכנס אפילו למילונים הליברליים ביותר. וגם בלגיה, שהלכה חזק על אלמנט נוקטורנו הזכור לשמצה ושרו שיר שכולו ג'יבריש, ותורכיה, ששלחה אמנם זמרת שהספיקה לעשות דואט עם ריקי מרטין, אבל זה לא משמש כיסוי תחת מספק להופעה מלאה זיופים. מה זה מלאה זיופים? סוס יאור גוסס מזייף פחות. כלבי אירופה נכנסו למגננה.

והמופע עצמו? - מבוסס על צמד סרטים והלקאה מאסיבית של הבנות המלוות. עידן הסאדו מאזו באירופה. במקור אמנם שיר לא רע, בעיקר נוכח העובדה כי זהו השיר הקצר ביותר בתחרות, שתי דקות וחצי, אבל עדיין, לא משהו מעבר למקום שביעי, בלי הזיופים.

והנה, המקומות הראשונים שמורים לפארסות הללו. אין מילים לבטא את גודל האכזבה. אירופה בחרה תורכיה. פעם ראשונה של התורכים, וכל הכבוד להם, באמת, ובשנה הבאה באנקרה הבנויה, או אולי איסטנבול. אפשר גם מארמריס. העיקר שיהיו הרבה ברזים להביא הביתה. אבל בכל זאת?

תחרות האירוויזיון פשטה את הרגל. שמה לעצמה מקל בגלגלים. יורקת לבאר ממנה היא שותה. ויש עוד כמה עשרות ביטויים מתאימים לתאר את הפארסה. כי בכל זאת, תורכיה?

התורכים הוכיחו כי מעל לכל,האיפמריאליזם עובד. לאחר שבמשך ארבעה עשורים הם שלחו את נציגיהם לכהן כעובדים זרים ברחבי אירופה, הם זוכים לקטוף את הפירות. התורכים שפרוסים באירופה השתלטו על קווי הטלפון.

רעיון הטלווטינג, שחוגג כבר שש שנים לקיומו, מוכיח את כשלונו. הרעיון לתת להמונים את הכוח להשפיע פשט את הרגל. מה הם מבינים, ההמונים האלה? כל עוד מדובר בקהילה הגאה שמתגייסת כולה למען דנה שלנו, זה בסדר גמור. אבל שהתורכים, מוכרי השווארמה ברחבי אירופה, יתנו יד אחת וישתלטו לנו ככה על אירופה? זה כבר יותר מדי. חובה, ומיד, לחזור לרעיון הוועדה השופטת. ההמונים לא מבינים מה הם רוצים, בעיקר אם הם תורכים.

האירוויזיון איבד לגמרי את תכליתו, תחרות הזמר הגדולה באירופה, עם למעלה מ-300 מיליון צופים ברחבי העולם, איבדה כל כיוון. אירו-ביזיון זו מחמאה. מדובר בחרפה ובחראוויזיון. אני כבר לא יכול לחכות לתחרות של 2004.
 

קישורים נוספים:

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by