בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פטריוט הזיה 
 
 
ראובן רייכמן

ראובן רייכמן מסביר איך זה שבשם התאווה לאלימות לבדה החליט השר לבטחון פנים להרוס את אזור הכספומטים בלוד ולחתוך לכולנו את אספקת הסמים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גיבור חדש התגלה השבוע בקרב שוטרי ישראל. אחרי שסוכן חשאי התחפר במשך שנה בתוך כמה מכנופיות הסמים הגדולות בארץ, פשטו לפנות בוקר 300 שוטרים על שכונת הרכבת בלוד ותפסו עשרות סוחרים. אחר כך הגיעו דחפורים בדהרה ומחקו את אזור "כספומטי הסמים" - המבנים שבהם קונים מאות נרקומנים ודילרים את המנות שלהם. זאת היתה מהלומה קשה מאוד, ואולי קריטית, הישר במרכז השיווק של תעשיית הסמים הישראלית. לפחות בשבועות הקרובים, עד שיתאושש השוק, יהיה קשה מאוד לרכוש סמים בארץ. המעט שיגיע יעלה יותר.

סוכן החרש שהמבצע התאפשר בזכות אומץ לבו וערמומיותו ייאלץ בינתיים להישאר במחשכים. בגלל החשש שמנכ"לי עולם הפשע ינסו לפגוע בו או במשפחתו, אמר מפכ"ל המשטרה, הציבור לא יידע לעולם למי הוא חייב את תודתו.

אי אפשר לפרסם את שמו או את תמונתו הסוכן, אך בכל זאת נגלה שהוא בן 23 ושירת בחטיבה מובחרת בצה"ל. הוא צנום, ושרירים קשים מתבלטים פתאום בזרועו כאשר הוא מכופף אותה. עיניו כחולות דהויות, והוא גר עם משפחתו בצפון הארץ. הידיים הרחבות שלו מלמדות שעבד פעם בחקלאות. פלג גופו העליון מושלם, ואלמלא היה מוסלמי, תמונתו חשוף חזה היתה יכולה לכסות שני עמודים ב"7 ימים".

אבל מה שמרענן בגיבור החדש זה לא רק המראה החיצוני המושך שלו, אלא דווקא המדים הכחולים: בישראל הגיבורים צומחים בדרך כלל מהצבא, לא מהמשטרה. רק בשנים האחרונות שוטרים זוכים למעט יותר יחסי ציבור, ומדי פעם נחשפת בתקשורת שוטרת ששימשה פתיון לאנס, או קבוצת שוטרים שתפסה גנבי חול. הם צפים לרגע בחדשות ואז נבלעים ברצף. כך, לאט לאט, הציבור מתחיל להבין למי הוא חייב את תודתו.

מבצע חיסול הכספומטים ביום ראשון תוכנן מראש כמבצע ראווה. שר המשטרה צחי הנגבי ישב עם המפכ"ל בקרון שקוף וחסין ירי, ויחד הם צפו בדחפורים ממוטטים את הבתים בלוד. לרגעים נראה בעיניו של שר המשטרה אותו ניצוץ של שובבות, הזכור היטב מהימים שהיה מותח פלשתינאים בשטחים. ואכן, לוד דתמה מאוד בתחילת השבוע לרמאללה.

מבלי ששמנו לב משטרת ישראל אימצה בשנים האחרונות כמה מהאמצעים שהיו שמורים פעם רק לפלשתינאים. מאז שצלפה בערבים בצפון במהומות אוקטובר, היא הולכת ונהפכת ליותר ויותר כוחנית ושחצנית: ממתי עולים בדחפורים על שכונה שהיא בתוך גבולות הקו הירוק?

אזור הכספומטים בלוד פעל עשרות שנים. הוא איפשר לנרקומנים הזקוקים לסם לקבלו באופן מסודר וחצי לגיטימי, ואילו המשטרה יכלה לפקח על המסחר מרחוק ולצמצם נזקים (למשל להרחיק מהמקום צרכנים ילדים). לכן, החדרת הסוכן לא היתה מעשה כל כך אמיץ כפי שהוא מוצג: הסוחרים ממילא לא פעלו בהסתר רב.

הריסת אזור הכספומטים לגמרי, כפי שהמשטרה מתכננת, תגרום רק נזקים. קודם כל היא תהפוך את שיווק הסמים לעיסוק מחתרתי ומסוכן יותר, מה שיגרום לפחות חומר להגיע ולמחירים לעלות בפראות. הנרקומנים חסרי התקווה, שכדי להגן על בריאותם חוקקו חוקי הסמים, ייאלצו לגייס יותר כסף. היות שהם מתפרנסים לרוב מגניבות ומחטיפת ארנקים, יותר בתים ייפרצו ויותר ארנקים ייחטפו. במקביל, המשטרה תאבד מגע גם עם הסוחרים הגדולים ותאלץ להפעיל יותר מודיעין כדי לגלות את דרכי פעולתם. מדוע, אם כן, האיזון העדין עם סוחרי הסמים הופר והמבצע יצא לפועל?

הסם היחיד שממשלת הימין של ישראל מוכנה להתיר כיום הוא פטריוטיות. לשרת החינוך לימור לבנת יש פטיש לדגלים, והיא מנסה להנחיל אותו לתלמידיה, ואילו לשר צחי הנגבי יש את המשטרה. פטריוטיות, יודע כבוד השר עוד מנעוריו, הולכת טוב עם אלימות. כמו שגראס גורם לאקסטזי לעלות שוב, כך אלימות מזניקה את הרגש הפטריוטי מעלה-מעלה. סמים אחרים, לעומת זאת, סתם גורמים שמחה או אושר.

ההחלטה של הנגבי לאשר את המבצע היא אותה איוולת שצה"ל עשה כשפעל נגד הפת"ח והצמיח את החמאס המיליטנטי יותר. אבל את כבוד השר זה לא מעניין. הוא כבר לא מבדיל בין השטחים לבין גבולות הקו הירוק - אנחנו כולנו נתיניו, והוא יכניס לנו מכות (חוץ מלערבים שמלשינים בשבילו).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by