בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
התגלו חיים תבוניים במשרדי הרשות למלחמה בסמים 
 
 עבריינים או עברייני תנועה? (למצולמים אין שום קשר לכתבה)   
 
תמר גלזרמן

ברשעות שוקלים בימים אלה להמליץ לקנוס משתמשי מריחואנה, במקום לפתוח להם תיק פלילי. עם זאת, יש מי שחושש שם שזה לא מספיק מפחיד. "הצעיר שנהרג מגז המזגנים זה ההסברה הטובה ביותר", אומר דובר הרשות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
על פי הצעת חוק חדשה בקנדה, אחזקת מריחואנה תחשב מעתה עבירה קלה, עליה ניתן לכל היותר קנס כספי. על פי ההצעה, מי שייתפס עם כמות קטנה מ-15 גרם, ייקנס בכ-290 דולר למבוגר ו-182 דולר לקטין. ראש הממשלה ז'אן צ'ריטיין מגבה את ההצעה וסיכוי טוב שהיא תעבור.

"אנחנו לא עושים לגליזציה, ואין לנו תוכניות לעשות כן. אנחנו משנים את הדרך בה אנחנו מענישים עבריינים", מסביר צ'ריטיין. "שימוש בקאנאביס הוא בראש ובראשונה עניין רפואי, ואין סיבה שהוא ייכלל בדין פלילי. אנחנו כחברה צריכים לשאול את עצמנו האם זה הגיוני שאדם שעושה בחירה שגויה צריך לשאת נטל של תיק פלילי? החוק שהצעתי מבטיח שהעונש יתאים לחטא". ומה אצלנו?

"הרעיון של שימוש בקנס, כתוספת או כחלופה, נידון עכשיו גם אצלנו, ברשות למלחמה בסמים", יודע לגלות שמאי גולן, דובר הרשות למלחמה בסמים. "הוגשה הצעת חוק, ובימים אלו אנחנו עורכים בדיקה ראשונית של משמעויות. כמובן שמדובר במקרים של שימוש מזדמן או עבירה ראשונה". כמובן.

"לא ניתן הרי להציף את בתי המשפט. עם זאת צריך לזכור את העובדה שרוב ההורים, בני הנוער ומשתמשים אחרים מפחדים בראש ובראשונה מתיק פלילי. יש משהו מאוד מרתיע בתיק. צריך להזהר גם במסר שאנחנו מעבירים כך, חשוב שהמסר יהיה חזק וברור: השימוש בסמים, כל סוגי הסמים, הוא דבר רע, שלילי, לא חוקי ומסוכן. זו לא ליברליזציה או לגליזציה. כשנבחן את עניין הקנס, נזהר ונראה איך זה מתפרש. צריך גם לבדוק את גובה הקנס. לקנוס אדם מבוגר שמרוויח משכורת ב-100 שקלים יהיה חסר אפקט, לעומת זאת לקנוס נער ב-500 שקל זה משהו אחר. יכול מאוד להיות שנמליץ על זה".

- זה יחשב עדיין פלילי?
"זה תלוי בהרבה גורמים. ברירת קנס זה כמו קבלת קנס חניה, ניתן לערער עליו בבית המשפט, אבל כעקרון זהו קנס".

- סלוויה, שהוא סם הזייתי לכל דבר, ניתן עכשיו לקניה בפיצוציות, ללא שום עונש או הגבלה.
"יש מאות חומרים שלא נמצאים בפקודת הסמים הבלתי חוקיים, שהשפעתם דומה להשפעה של סמים, כמו כן הסכנה".

- ואתם מנסים לכלול אותם גם בפקודה?
"יש ועדה שבוחנת את העניין. כרגע נמצאים על סדר היום קטאמין ו-GHB. אבל לא צריך למהר להכניס הכל לפקודה, כדי לא ליצור זילות ברמת הסיכון של הסמים שהיא כוללת, כמו קוקאין, הרואין, מריחואנה ואקסטזי. אין לנו אלא לשתמש בהסברה ולנסות לפעול באמצעותה".

- אבל דאטורה, שניתן למצוא בכל שדה, הרבה יותר מסוכנת ממריחואנה.
"'הרבה יותר מסוכנת' זה לא נכון. זה נבלה וזה טרפה. לא נתחיל לדבר על כמות האנשים שמתים מקאנאביס. מי שיחלוט דאטורה בתה יקבל כמה שעות של הזיות. אותם החומרים שלא נמצאים בפקודת הסמים, לא אומר שהם מסוכנים פחות. צריך לברר היטב מה תופעה חולפת ומה נכנס למערכת. צריך להבדיל בין חומרים שנמצאים ככלי שימוש על המדפים, לבין צעיר שיוצא במטרה לרכוש חומר פסיכואקטיבי".

- אבל צעיר מת משאיפת גז מזגנים.
"צריך לבדוק איפה הגבול. אם את לוקחת סירופ נגד שיעול, לא כפית, בקבוקון או שניים, זה חזק פי כמה מאקסטזי, וזה בין כה במרשם רופא. ובקשר לגז המזגנים, הצעיר שנהרג, זה נורא לאמר, אבל אולי זו ההסברה הטובה ביותר. הנוער חכם, מנסה לבדוק את הגבולות".

- אם מדובר בפקודת הסמים, שכוללת חומרים משני תודעה ומזיקים לבריאות, איך האלכהול לא נמצא שם?
"יש רעיון להעביר את המלחמה באלכוהול לרשות המלחמה בסמים, ואנחנו נשמח להרים את הכפפה. לאנשים שעוסקים בזה אין אבא ואין אמא והם קורסים. אבל בעת שסמים זה לא חוקי, אלכהול זה חוקי לחלוטין".

-כן. מה ההגיון, לעזאזל?
"אלכוהול, אם הוא במידה הנכונה, הוא לא מזיק כלל. אפילו ביהדות מצווים כוס לקידוש, ארבע כוסיות בפסח, על שפתי הרך הנימול מטפטפים יין. הסכנה מגיעה כשהאלכוהול עובר 5 אחוזים. צריך לטפל באלכוהול בשני מישורים: הבריאותי, אלכוהוליסטים מכורים בדיוק כמו מכורי סמים, והסברתי, אם נרצה או לא נרצה עולי חבר העמים הביאו עלייה קטנה או גדולה, באיזה ביטוי שתבחר להשתמש, בצריכת האלכוהול".

- אני לא סומכת על המקורות כסמכות רפואית.
"כמובן. אבל במינון נמוך אלכוהול יכול שלא להוות סכנה".

-וכל מינון, באשר הוא, של מריחואנה מסוכן בהכרח?
"כן. לא משנה מה המידה. אדם יכול לעשן ג'וינט אחד של חמישה גרם, להיות מסטול חמש שעות, לאכול משהו, לישון לילה, לקום ולא להיות מודע לכך שהוא עדיין תחת ההשפעה. אין סימן חיצוני, אבל ה-THC כבר בתוך הדם. האדם, בין אם הוא פקח במגדל פיקוח ועד נהג מונית, לא מבין את מצבו. יבוא חובב סמים ויתווכח, יאמר לי לא לבלבל אותו עם העובדות. אבל אלו העובדות וזו ההשפעה, על מישהו זה ישפיע לפחות שעות, על מישהו אחר ליותר, ככל שאדם צורך סמים ההשפעה עליו קטנה ואז הוא צורך יותר סמים. כך עובד המעגל".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by