בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מיסטר קשטן גם בעסק? 

מיסטר קשטן גם בעסק?

 
 
ניר נון נוה

לכבוד סיבוב האיחוד המפואר של 'האחים והאחיות', מדברת סוזי מילר מסוזי סופרייז על הלהקה, על שובי דובי מול נתן יונתן, על זהר ארגוב באנגלית, וכמובן על הבובה והאגדה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני כ-30 שנה הוקמה להקת האחים והאחיות, להקת אמצע הדרך קלאסית שיצאה לכבוש את לב הישראלים, ועשתה זאת. לא פחות מ-11 אלבומים הוציאה הלהקה במשך פחות מ-15 שנות פעילות, כשהדגש היה על שירי משוררים - לאה גולדברג, נתן יונתן, חיים גורי. אבל מעל לכל יזכרו ללהקה ימיה בפסטיבלים של שירי הילדים. מעטים זוכרים את "זר קוצים כואב" של נתן יונתן, אבל אין כמעט כאלו שלא מכירים את "שובי דובי" ואת "צ'יק צ'יק הרכבת". גם "ש-שלום, ש-ש-לום לכם" מן הסתם מזכיר לפלח שוק לא מבוטל את הילדות הענוגה.

עכשיו, בגל הרטרו הבלתי נשלט, בהתרפקות חסרת המעצורים של המקומיים על שירי העבר, החליטו חברי האחים והאחיות שאם סקסטה יכולים - גם להם מגיע. כלומר, חלק מחברי הלהקה. האחים והאחיות, במהלך חייה, עברה גלגולים אינספור, עם לא פחות מ-14 חברים שעברו בה. כעת החליטו מוני ארנון, ורדה שגיא וסוזי מילר להחזיר עטרה ליושנה. אליהם הצטרף נמרוד פז, צעיר בן 35 שגדל על שירי הלהקה וכיום מופיע כצלע הרביעית ומבצע עבורם את העיבודים המוסיקליים.

את סוזי מילר אין כמעט ישראלי שלא מכיר. אם זה לא מהאחים והאחיות, אז מלקט שירי הקאונטרי, או לפחות מתוכניות הטלוויזיה הלימודית שכללו את סינג א-סונג וכמובן את סוזי סורפרייז, הבובה המיתולוגית. חלק לא מבוטל מהצלחת האחים והאחיות נהוג להיות משוייך לה.

- סוזי, מאיפה נהיה הקאמבק?
"לפני חודשיים הופענו אצל שרה'לה שרון, ובעקבות ההופעה פנו אלינו המון מועדוני זמר ומסיבות שביקשו שנשיר עבורם. בעקבות ההצלחה של אותה הופעה, שהייתה אמורה להיות חד פעמית, ישבנו וחשבנו, חרשנו את כל השירים והתקליטים של הלהקה, והנה, עוד שבועיים אנחנו יוצאים להופעות. במקביל אנחנו עובדים על דיסק חדש. והתגובות ממש מצויינות. ביום שישי הופענו אצל יורם גאון, מחר אנחנו מצטלמים למיכל זוארץ, בשבוע הבא אנחנו אצל יוני רועה".

"יש היום בארץ התעוררות של ממש לזמר העברי. אפשר לראות שאנשים פשוט אוהבים את זה, אוהבים להזכר בשירים יפים. אצלנו בלהקה תמיד הקפדנו על טקסטים משמעותיים. לאה גולדברג, חיים גורי, נתן יונתן, ומתברר שהיום, כמו אז, אנשים אוהבים טקסטים".

- חשבתם על איחוד במהלך השנים?
"היו קצת דיבורים על הרעיון, אבל הגל העברי שהתפרץ עכשיו פשוט החזיר אותנו, ממש דחף אותנו כמו נחשול מים אדיר".

- מה השירים הכי אהובים שלכם?
"יש רבים. 'אהבה ראשונה' של לאה גולדברג, 'זר קוצים כואב' של נתן יונתן וגם 'פעם על גדות הוואדי' שלו, וכמובן 'שובי דובי', 'צ'יק צ'יק הרכבת', 'שלום לכולכם'".

- מן הסתם זוכרים בעיקר את שירי הילדים.
"בוודאי. אפשר היה לראות איך הקהל משתלהב באולפן של יהורם גאון. אבל גם את שירי המשוררים, הקהל רוצה משהו קלאסי, חוזרים להעריך את השירים האלו. הקהל אוהב חומר טוב - ולא משנה מה זה".

- ונעבור אליך אישית - היה לך ניסיון לשיר שירים מזרחיים באנגלית.
"כן, זה במסגרת החברה שלי, שמייצרת כ-2000 מוצרים לילדים, רובם ללימוד אנגלית לילדים. לפני שלוש שנים החלטתי ללכת על הרעיון שמשלב מוסיקה קצבית מדליקה, שירים שהם מכירים, אבל באנגלית. לקחתי שירים של זוהר ארגוב, שרית חדד, אייל גולן, בועז שרעבי, ותרגמתי אותם. בכל שיר אפשר ללמוד תחביר אנגלי, וגם ללמוד על הזמר עצמו. גיליתי שבעזרת שירים אפשר ללמוד הכל, וזה היה להיט בהמון מקומות".

- אבל את תמיד תהיי סוזי מסוזי וג'רי ב'סינג אה-סונג', ומעל לכל, סוזי סופרייז.
"בוודאי. בכל מקום שאני הולכת זוכרים אותי מהדמויות האלו. זה צפוי, היה אז רק ערוץ 1, שחור לבן, ולא הייתה ברירה, היית חייב לראות אותי, ועוד היו המון שידורים חוזרים, במשך איזה 15 שנה. זה תמיד חזר. היו לי תוכניות בבתי הספר שמבוססות על הדמויות האלו".

- איך זה להיות קודם כל סוזי סופרייז?
"אני מקבלת המון מילים חמות, המון תודות, אנשים שאומרים לי שבזכותי הם מורים לאנגלית, שבזכותי הם הגיעו למקום מסויים. למדתי באוניברסיטה ספרות אנגלית, תמיד רציתי להיות מורה לאנגלית, והעובדה שהדמויות האלו הצליחו והובילו לאנשהו עושה לי רק טוב".

- זה לא מפריע בקריירה המוסיקלית?
"שירה ואנגלית תמיד היו ויהיו אצלי יחד. אין אחד שמתעלה על השני. לימוד האנגלית זה חלק בלתי נפרד ממני. אבל מנגד, עכשיו עם האיחוד של האחים והאחיות אני כל כך נהנית לחזור לעברית ולראות איך הקהל שר את המילים ונהנה. זה לא קאמבק בכלל, זה פשוט פאן אחד גדול של עשייה מחודשת של ערבי שירי משוררים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by