בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
השורות המאוגרפות שלו 
 
 דויד אבידן. תחושה שמדובר במשורר שיודע לאגרף, ויודע ללטף   
 
תמר גלזרמן

לקראת פסטיבל השירה במטולה, מתרגש רוני סומק מהאפשרות לעשות מחווה למשורר הראשון שאליו שלח שירים בגיל 16, דוד אבידן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בין הארועים שיתקיימו בפסטיבל מטולה השלישי לשירה, שייפתח ביום חמישי, בולטים שני לילות שימורים, שייערכו במקביל: הראשון ידון במשורר ספר תהילים, דוד המלך, השני ידון בשובר המוסכמות הישראלי, דוד אבידן.

רוני סומק, משורר ישראלי, ("המתופף של המהפכה", "גן עדן לאורז",) רב תחומי (תקליט עם אליוט שארפ, "קיצור תולדות הוודקה"), נרגש לערוך מחווה לאבידן, נוסע בזמן וחבר.

"הוא היה המשורר הראשון שבגיל 16 וחצי, כשהתחלתי לכתוב שירה, שלחתי לו משהו. הוא ענה לי מאוד יפה ואפילו הקריא שיר שלי בתוכנית רדיו. הוא הראשון שפרסם אותי, במובן מסויים. נהיינו חברים טובים במשך השנים. הוא אפילו כתב שיר על הבת שלי. כשהייתה בת שנה, בשלב שילדים כל הזמן אומרים לא, הוא קרא לה והיא אמרה לא, הוא נכנס לחדר וכתב - "המילה הראשונה הייתה לא".

"אבידן היה המשורר הישראלי הראשון שלא רק התרפק על נוסטלגיה ודברים שהיו, שלא רק ניסה לסמן קווי האורך והרוחב של ההווה. הוא אותת לזמנים שלא באו. והיות והם לא באו, הוא יכל לעשות איתם מה שהוא רצה. הייתה לו אמירה שמתכתבת עם סוריאליזם, כיוון שהזמן הזה לא קיים, אני יכול לצייר אותו איך שאני רוצה".

"מה שאפיין את אבידן זו התחושה שהוא ניסה לשים את היד על הדופק לא של הזמן בו אנו חיים, אלא זמן עתיד, הוא אפילו קרא להוצאת הספרים שלו, 'ספרי המאה ה-30'. אבל מעבר לזה, הוא משורר גדול, שמאוד השפיע עליי. השורות המאוגרפות שלו. תחושה שמדובר במשורר שיודע לאגרף, ויודע ללטף. מבחינתי זה תענוג להיות בערב שמצדיע לו".

סומק יופיע בפסטיבל עם להקת בלוז ראש פינה, בשיריו ובשירי סולן הלהקה, גרשון מלניקוב.

הפסטיבל יפתח במופע "פנים אל פנים", מופע משותף של מוסיקאים ומשוררים יהודים וערביים, מחווה לשירה של שתי התרבויות. דורון תבורי, דורי פרנס, אמל מורקוס, נסים דקואר, שרון אס, איימן אגברייה, שמעון אדף, סאמר ח'יר, יקיר בן-משה, ורג'אא גאנם דנף יבצעו משיריהם של ח.נ. ביאליק, יוכבד בת-מרים, יעקב שטיינברג, אסתר ראב, נתן אלתרמן, בדר שאקר אלטייאב, דוד פוגל, לאה גולדברג, אבות ישורון, מחמוד דרוויש, נתן זך, אדוניס, פדואה טוקאן, סמיח אל-קאסם, נאזק אלמלייקה.

עוד יתקיימו בפסטיבל מפגשי משוררים בסגנון קאמרי עם טוביה ריבנר, נורית זרחי, אגי משעול, ארז ביטון, אריה סיון ונתן יונתן. מחווה לשירה ולאוואנגארד האידיים, מפגש מתרגמים, והייד-פארק שירה פתוח לקהל. הפטיבל ינעל במופע מחווה לדן פגיס בשלוש יצירות חדשות.

הפסטיבל יפתח בערב חג השבועות, יום חמישי ה-5.6.03, ויסתיים בשבת ה-7.6.03
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by