בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הפריקיאדה של נוער הגבעות 
 
 ילדים מטובה וטוואנה בהפגנה   
 
תמר גלזרמן

בשבת תצא משלחת של אמנים ויוצרים לדרום הר חברון, כדי לסייע לתושבים המקומיים, המתמודדים עם התנכלויות המתנחלים והצבא. הבמאי אבי מוגרבי מדווח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בבוקר שבת הקרוב ייצאו יוצרים ואמנים כמו רונית מטלון, דוד גרוסמן, מאיר שלו, דוד טרטקובר, יאיר גרבוז ומנשה נוי לדרום הר חברון, לסייע לתושבים הערביים לקצור את אדמותיהם. גם הבמאי אבי מוגרבי ("איך הפסקתי לפחד והתחלתי לאהוב את אריק שרון", "אוגוסט" ו"יום הולדת שמח מר מוגרבי"), יהיה שם.

"מה שקרה בחודשים האחרונים זה שהתמקמנו, תעאיוש, בכפר בשם חירבת טוואנה. כפר שנתקע בין ההתנחלויות מעון וחוות מעון. בחוות מעון יש באמצע השבוע שניים או שלושה אנשים, אבל בסוף השבוע מגיעה הפריקיאדה של נוער הגבעות. בטוב ליבם הם יורדים לטוואנה ועושים פוגרומצ'יקים. זה לא הגיע אף פעם לשפיכות דמים, אבל הרבה פעמים התושבים לקחו להם את הנשק ולא החזירו להם עד שבאה המשטרה. אף אחת מהתלונות, למיטב ידיעתנו, לא טופלו. המשטרה דורשת מהקורבנות לתת את שמות התוקפים, שזו דרישה לא הגיונית היות והם לא יודעים אותם. ברגע שאין שם, לא מטפלים בתלונה".

"יש גם את עניין בית הספר בטוואנה, אליו באים הילדים מהכפרים בסביבה. הילדים, בני 6 עד 10, צריכים ללכת קילומטר וחצי על שביל בין מעון לחוות מעון. האלטרנטיבה האחרת היא דרך של 10 ק"מ. כשהם עוברים המתנחלים עוצרים אותם ולא נותנים להם לעבור. בטובה (כפר בסביבה; ת.ג), ירד השנה מספר הילדים שהולכים לבית ספר מ-28 ל-4, ואנחנו משתדלים ללוות אותם".

"בשבת אחרת שהיינו, האמא של ראש הכפר, בת 80, הלכה כבכל יום לרעות את הצאן שלה. בא אליה מתנחל, שחשב שהיא לא צריכה לרעות שם, הכה אותה, ירה באוויר וברצפה. זה צולם. באיזה שלב הוא העביר את המטרה לפעילי תעיוש, שלא ניסו אפילו לקחת לו את הנשק באלימות. זו התלונה היחידה שראינו שהוגשה שנמצאת בטיפול".

"בהמשך לטיפול ב-ISM, ולפעילות שעשינו איתם בשבת אחת, הצבא הכריז עלינו מלחמה, הגיעו חיילים ומשטרה וגירשו אותנו. משם ואילך הם עשו כל מאמץ לא לאפשר לנו להגיע לפלסטינאים. מיניבוס שלנו הגיע למחסום שחיכה רק לנו. אנחנו היינו הרכב היחיד שהוא עצר. הגיע האוגדונר, תת אלוף בן אברהם, והסביר לפעילי השלום שהם "מחרחרי מלחמה" וש"בכל פעם שהם באים יש צרות". אני לא יודע מה הוא מגדיר כצרות, אין שום תלונה על בני הכפר שנתלים על גדרות מעון".

"באו למאהל של תעאיוש חיילים ואמרו לנו שאם נלך לכפר הם יעשו בלגאן. כשבאנו היה שקט, אבל אחרי שהלכנו היה בלגאן. היה נוהג, עוד לפני התקופה שהתחלנו לבוא, שנגמ"ש היה נכנס לכפר, פעם, פעמיים ביום ופותח את ארובות העשן שלו, מה שיוצר מסך עשן סמיך של כמה מטרים. הנגמש"ים היו נוסעים ברחובות וממלאים את הבתים בעשן. צילמתי את זה ואחר כך זה הפסיק. אחרי השבת ההיא, הנגמש"ים חזרו".

"למחרת בלילה, אחרי שהלכנו, החיילים נכנסו, ריכזו את כל הגברים בוואדי ליד הכפר, שברו רכוש וניפצו זגוגיות של מכוניות. את המאהל של תעאיוש, שהוא ברזנט על עמודי ברזל וכמה לבנים, קשרו עם כבל פלדה לג'יפ וסחבו את האוהל. הם לא ביצעו צווי הריסה באותו הלילה, הם השתוללו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by