בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נראה אתכם יוצאים מזה במדיטציה 
 
 
תמר גלזרמן

תושביה הבודהיסטים של בוטאן מתמודדים עם גל פשיעה שלא נודע כדוגמתו בהיסטוריה של הממלכה הנידחת. הכל החל כשהמלך החליט להעלות את מפלס האושר הלאומי והביא לנתיניו את הטלוויזיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בוטאן, מדינה נידחת בהרי ההימאליה, סובלת לראשונה בשנות קיומה, מגל פשע. המדינה הקטנטנה, כ-700,000 תושבים, חוותה בשנתיים האחרונות מעילת ענק של מנכ"ל הבנק הלאומי, שוד וביזה של שלושה מקדשים עתיקים, מכור להרואין שחבט באשתו למוות, וגבר שיכור שנהג את חמו, חמותו ואחיינתו מצוק. מה שנראה כמו עוד שער בנאלי של עיתון במערב, מכה גלים במדינה שפתחה את שעריה לזרים רק באמצע המאה, מקפידה עדיין על לבוש מסורתי ומכנה את שליטה "מלך הדרקונים".

ביוני 1999 הפכה בוטאן למדינה האחרונה בעולם שהסירה את החרם מעל הטלוויזיה. תוך שנה קיבלה הקהילה שביססה את כל אורחות חייה על עקרונות הבודהיזם, חבילה שטופת פרסומות של 46 ערוצים, ברובם מתוצרת אימפריית רופרט מרדוק. המדינה שהוקמה על ידי נזיר מתבודד ב-1616 וחייתה ללא בתי חולים ציבוריים ובתי ספר עד אמצע המאה הקודמת, מאשימה כעת את הטלוויזיה, שהוכנסה על מנת על מנת לשמח את העם, בהרס תרבותה.

"הסיבה שהטלוויזיה נכנסה לארץ דרקון הרעם", הסביר שר החוץ ג'יגמי ת'ינלי לכתבי הגארדיאן הבריטי, "היא לא רווח כלכלי. המטרה שלנו לא הייתה להגדיל את התל"ג. כחברה רוחנית, הוד מעלתו החליט שהעלאת האושר היא המטרה החשובה ביותר. דבר שלא דוסקס קודם במסגרת ישיבות פוליטיות". בשנת 98' הוגדר, באופן רשמי, הגדלת האושר הלאומי כיעד המדיני המרכזי.

אך האושר התברר כעניין חמקני, ומשלחת מטעם השלטון נשלחה לאירופה על מנת לברר האם אושר יכול להמדד. מסקנותיו של מדען הולנדי שמצא כי האושר הוא למעשה 6,400 פאונד לשנה - הסכום המינימלי לנוחות - היו חסרות תועלת עבור הבוטאנים. אך לאחר שנכחו בשמחה ששררה בכיכר הבירה לאחר שידור משחקי המונדיאל ב-98 על מסך ענק וזמני, שוכנעו המנהיגים שאישור הטלוויזיה הוא המתכון להעלאת האושר הלאומי.

תוך ארבע שנים התמודדו הבוטאנים, שהבעיה החברתית הכבדה ביותר שלהם הייתה שתיית יתר של יין אורז, מול שורה של בעיות חדשות: מקרי רצח, ששה עובדים מהבנק הבוטאני גנבו כ-40 אלף לירות סטרלינג, חבורת נערים פרצה לבתים וגנבה מקלטי טלוויזיה וכסף זר, ובמהלך חגיגות ה"בישוה קרמה" נדקר אדם בבטנו. מאות צעירים החלו לעשן את המריחואנה שגדלה כדשא בחצרות ושומשה בעבר להאכלת החזירים, נער ירה בתקרת פאב, ובמועדון ההיפ הופ החדש שנפתח פורצות תגרות אלימות על בסיס שבועי.

קבוצת אקדמאים מקומית מצאה קשר הדוק בין הופעת הטלוויזיה במדינה לבין העליה התלולה בפשיעה. על פי המחקר שלהם, הטלוויזיה גרמה לשינויים דרמטיים בחברה והיא האחראית לפשיעה. המחקר גילה גם כי שליש מהבנות רוצות להראות אמריקניות יותר (עור בהיר, שיער בלונדיני), יותר מ-35% מההורים מעדיפים לראות טלוויזיה מאשר לדבר עם ילדיהם, וכי יותר מ-50% מהילדים צופים בטלוויזיה מעל 12 שעות ביום.

הממשלה הבוטאנית עצמה חוששת לצאת בקביעות נחרצות בעניין. רק שר הבריאות, שיצא לא מכבר להליכה בת 560 ק"מ על מנת להגביר את המודעות לסכנת הניוון, מסכים לדבר על הפער בין בוטאן הישנה לחדשה: "עד לא מזמן, הקפדנו להמנע אפילו מלהרוג חרקים, אבל עכשיו הבוטאנים חשופים לאנשים שמפוצצים זה לזה את הראש. אנחנו אמורים לחקות גם את זה?".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by