בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אפשר להרשים את הציבור גם בלי איבר מין של 2.5 מטר 
 
 
זיו תדהר, הזמן הוורוד

טומי לפיד לא זורק אפילו עצם לכיוון הקהילה ההומו-לסבית. לא חקיקה, לא ירושה, לא זוגיות או אימוץ. מה שכן, למצעדים הוא מוכן לבוא, רק שיפסיקו לנפנף שם עם הציצי בחוץ. ראיון חגיגי לחודש הגאווה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זה לא שהוא לא רוצה. לדבריו, הוא פשוט לא בדיוק יכול. זאת אומרת כרגע. רק כרגע. אבל זה ישתנה, וכבר בעתיד. בעוד שבוע, בעוד חמש שנים, אולי עשר. השכנים הסטרייטים משלמים פחות משכנתה בשעה שאתם כבר חנוקים? תיחנקו יפה, בסבלנות. תגדלו כלבלב או חתול במקום תינוקות. בינתיים.
כן, לפעמים החגיגה מוקדמת. לפחות על פי הבשורה הכאילו מרעננת מפי שר המשפטים הטרי.

בראיון חגיגי לרגל אירועי הגאווה הוא מצהיר בגלוי שאינו מתחייב ליזום בעצמו את השינוי שיביא לפריצת הדרך המיוחלת. אין באמתחתו שום יוזמה או תוכנית מגירה שתשים קץ לאפליה בחוקי האימוץ והפונדקאות, הירושה, הפנסיה, הזכויות הסוציאליות או מיסוד הזוגיות. ובעניין עינויים ורדיפת ההומואים הפלסטינים בשטחים, התקשרו בבקשה לשר הפנים פורז, חייגו אפס או המתינו בסבלנות למרכזנית. תודה.

רבותי, בהזדמנות חגיגית זו מבקש שר המשפטים מכולכם להפסיק לנדנד לו שהוא חייב לבוחריו העליזים והעליזות דבר מה. כי למפד"ל, למשל, סיעה בעלת נפש אצילה ושברירית, קשה לא פחות ואולי אף יותר.
בפעם הבאה שאתם תוקעים ציצי או ישבן חושפני בפני העוברים והשבים במצעד הקרוב למקום מגוריכם, עצרו לרגע וחשבו עד כמה זה מקלקל את ארוחת הצהריים לאפי איתם. בנות, באמת תודה שהצבעתן שינוי, אבל עם כל הכבוד, הרי לא באמת חשבתן שמהבטחות של ערב בחירות יצוץ פה גן ורדרד של שושנים ממֶשי סינתטי.

כאמור, לפעמים החגיגה מוקדמת. יוסף (טומי) לפיד פשוט לא מוכן להתחייב, לא ליזום, לא להפוך עולמות וגם לא לערוב שבחלוף ארבע שנים, בוא יבוא השינוי. אם תהיה יוזמה של מישהו אחר, הוא יצטרף. אבל כמו שזה נראה כרגע, כל הסימנים מורים שהשינוי המיוחל יהיה מקסימום שינויצ'יקון או במקרה הטוב שינויונון. הוא גם לא תמיד בקיא בחומר, אבל הוא יודע שיאיר שלו נחשב לתפוח אדמה חם בקרב גברברי הקהילה ("אנחנו תמיד צוחקים על זה בבית. אבל מה לעשות שבני יאיר אוהב נשים?"). הנה הדברים.

- שר משפטים בישראל המתראיין ל'הזמן הוורוד' יכול לעורר חמת זעם בקרב חלק מחבריו לממשלה. האם התחבטת רבות לפני שהסכמת להתראיין?
"ממש לא. אני משתתף כבר כמה שנים במצעדים שלכם ובכל הזדמנות לוחם למען זכויותיהם של הטרנסג'נדרים, ההומוסקסואלים, הלסביות וכל הגדרה חדשה שאתם ממציאים. אין לי עם זה שום בעיה בעולם".

- אם כן, נראה ודאי את שר המשפטים צועד במצעד הקרוב.
"אם לוח הזמנים שלי יאפשר זאת, אשמח מאוד".

- מה דעתך על המצעד?
"אין לי שום בעיה איתו. אני רק חושב שלפעמים שוגים בזה שמגזימים בבוטות שלו".

- למה כוונתך?
"אפשר להרשים את הציבור גם בלי להציג איבר מין של שניים וחצי מטרים. עושים את זה כדי להרגיז את הבורגנים. אבל הבורגנים נחוצים כדי שאתם תזכו בתמיכה הציבורית. אני מדבר על זה שנים. בשעתו גם מתחתי ביקורת על תערוכת צילומים בוטה (הכוונה לתערוכה של האמן תמיר להב-רדלמסר; ז.ת.), ואז מרצ הביאה מתוך דברי רק את המלים הביקורתיות כהוכחה לכך שיש לי משהו נגד הציבור ההומוסקסואלי. זה לא השקר היחיד שהכשיל אותה בבחירות".

- רבים בקהילה זוכרים לך את אמירות העבר ומביעים ספקנות לגבי הצהרות התמיכה שאתה משמיע היום. לדידם, לא הפכת את עורך באמת.
"לא הפכתי את עורי. אני אדם שהשתנה עם הזמן ומשוכנע היום שזהו מהלך צודק. אני בז לאלה שאומרים: 'אני בחיים לא שיניתי את דעתי'. זה אומר שהם לא לומדים מאחרים, לא גמישים וגם לא אינטליגנטים. אדם אינטליגנטי משנה את דעותיו. אני בא מחברה שמרנית מרכז אירופית, אמנם לא דתית, אך כזו שראתה בהומוסקסואליות סטייה - אולי לא מסוכנת, אבל קצת מוזרה. זו חברה שהתקשתה לסגל לעצמה את הרעיונות של העולם החדש. אני עברתי שינויים דומים גם לגבי הפמיניזם. אני בא ממשפחה שבה המאצ'ואיזם שלט. אני לא מתבייש בזה. אני גאה על כך שהשתניתי. גאה, תרתי משמע".

- האם היכרותך עם צורכי הקהילה נובעת מקשרי ידידות עם הומואים, לסביות, בי או טראנס, או שמא אך ורק מנתונים יבשים שמספקים לך אנשי לשכתך?
"גם מהיכרות אישית. לפני הרבה שנים הייתי חלק מהמיליה האמנותי. הסתובבתי בקפה כסית ובמסדרונות התיאטרון. זו סביבה מלאה הומוסקסואלים".

- השאלה היא אם בין חוג ידידיך נמנים גם הומואים ולסביות, אם הם מספרים לך אישית על מצוקותיהם וצורכיהם.
"אתה שואל האם הם 'סאם אוף מיי בסט פרנדס'? (לפיד חושב דקה ארוכה, מהרהר ולבסוף מציין את שמו של שחקן תיאטרון מפורסם). הוא גם ידיד וגם שכן שלי. אני הרי צריך לנקוב רק בשמות האנשים שיצאו מהארון, כי אחרת...".

- אין כוונה שתוציא איש מהארון.
"יש לנו נציג של הקהילה: איקי אלנר. הוא ממוקם במקום ה-19 ברשימת שינוי. זה אומר שלו הבחירות היו נערכות היום, הוא ודאי היה חבר-כנסת".

- בפועל, מתוך 15 חברי-כנסת מכהנים, אין ולו נציג אחד לקהילה. בבחירות האחרונות רבים נתנו את קולם לשינוי. האם אתה מודע לרמת הציפיות הגבוהה מכם?
"עובדה שאיקי ממוקם במקום ה-19. אצלנו זה מקום ריאלי. יחד עם זאת, הציפיות עוד צריכות להתממש. במקום שניים או שלושה חברי-כנסת הומואים ולסביות, כשכל יתר החברים לא מחויבים לעניינכם, יש כיום סיעה שלמה שכל חבריה מחוייבים לקידום זכויות הגייז".
 
- יש לא מעט פעילי קהילה מאוכזבים, שעשו נפשות למען שינוי ערב הבחירות. הרושם הוא שהמחויבות סלקטיבית. למשל, ערב כינון הממשלה הגעתם להסכם עם המפד"ל בעניין פסולי החיתון, אך הנחתם בצד את מיסוד הזוגיות החד-מינית.
"לפני ההומואים והלסביות הוזנחו בעניין זה גם הסטרייטים. הרי השגנו סידור רק עבור חלק מהסטרייטים, ואתם צריכים להיות מאוד שמחים שיצאנו לדרך ושאנחנו בכיוון הנכון. גם אם אתם מפרשים זאת כוויתור לדתיים, הרי זה צעד קדימה".

- מצב הקהילה בעקבות ההסכם רק הורע. לאחר שנפתרה בעייתם של הסטרייטים, פחת פלאים כוח המיקוח של הגייז. הכעס הוא גם מפני שזה היה אחד הנושאים הראשונים שעליהם ויתרה שינוי למפד"ל.
"לא היה שום סיכוי לסגור את זה גם עם הנושא ההומוסקסואלי. עבור הדתיים זה מעל ומעבר. הקייס הראשון שפתרנו הוא בעייתם של פסולי החיתון, ועכשיו יגיע תורם של ההומואים והלסביות".

- אם כן, מה אתה מתחייב לעשות בעניין?
"אני חודשיים וחצי שר. מה אתה רוצה ממני?".

- זו תשובה אופיינית לפוליטיקאי שרק נכנס לתפקידו, אבל מי שנתן לך את קולו מצפה לפחות להתחייבות שלאורה ייבחנו מעשיך בעוד פחות מארבע שנים.
"אתן לך דוגמה לעניין שבו אני מתכוון לפעול. למשל, בנושא של משכנתאות וזוגות צעירים. אני חושב שזוג הומוסקסואלי זכאי לדיור בדיוק כמו זוג הטרוסקסואלי. לא היה עד כה דיון בנושא המשכנתאות, ולכן לא היתה לי הזדמנות לבטא את עמדתי".

- מדוע לא יזמת עד היום שינוי לחוק או דיון בנושא?
"עוד לא יזמתי שום חוק אחר. רק התמקמנו, הסתדרנו והתאקלמנו".

- אפליה בחוקי מס-שבח, ירושה, גמלאות, זכויות סוציאליות, אימוץ, והרשימה עוד ארוכה מדי. כיצד אתה מתכוון לטפל בעניינים אלה?
"לא אעמיד פנים שעשיתי קונקרטיזציה של הנושאים הללו. הרי אם תהיה הצבעה על ייצור זכוכית בירוחם, לא תעלה השאלה ההומוסקסואלית. יש רק נושאים ספציפיים שלגביהם השאלה יכולה לצוץ. לכן אני יכול להבטיח שבכל פעם שיעסקו בנושא שיהיו לו גם השלכות לגבי הומוסקסואלים, אנקוט עמדה לטובת הקהילה".

- השאלה היא האם אתה מתחייב לדחוף וליזום את הנושאים הללו בעצמך ומתוקף סמכותך כשר המשפטים?
"אני לא בטוח וגם לא בטוח שאצליח, כי יושבים איתי עכשיו אנשים שהרעיון ההומוסקסואלי לא מלהיב אותם".

- המנדט הוא שלך כשר המשפטים.
"אין לי שום תוכנית, ואני לא אמציא כרגע לצורך הראיון הזה רעיון שעוד לא חשבתי עליו".
 

"אתם מאוד אגוצנטרים"

- אם שינוי לא תוכיח עשייה למען הקהילה, יש להניח ש'תיענש', כמו במקרה של מרצ בבחירות האחרונות.
"קראתי מאמר של גל אוחובסקי, ולפיו שינוי היא הבחירה הטבעית של הציבור הזה. אני מקווה שזה יהיה נכון. שינוי לא תיבחן לפי ההישגים שלה, אלא לפי המאמץ שלה. יכול להיות שיש דברים שננסה להשיג ולא נצליח. אם יגידו: אדוני, אם לא תשיג כך וכך עליך להתפטר מהממשלה, אני לא אתפטר. אבל אם ישאלו: למה לא ניסית, אני מקווה להיות במצב שבו אוכל לומר שיש עניינים שבהם הצלחתי ויש שלא".

- ולכן שוב השאלה, מה אתה מצהיר בגלוי שבכוונתך לעשות?
"זה עובד בכיוון ההפוך מהאופן שבו אתה מציג את הדברים. השאלה שלך היא מאוד אגוצנטרית. התשובה שלי היא שבכל נושא שבו יש אפשרות לאפליה נגד הקהילה, אני אלחם למען שוויון. אם זה יהיה בעניין משכנתאות, ירושה, אימוץ או כל נושא אחר כזה. אני אנקוט עמדה".

- ההבטחה לשמור על שוויון הקהילה לא עולה בקנה אחד עם דחיקת נושא הזוגיות ההומו-לסבית על-ידי שינוי במשא ומתן הקואליציוני.
"אני הרי לא השגתי נישואים חופשיים אפילו להטרוסקסואלים, אז למה אתה חושב שאני אצליח להשיג היתר נישואים להומוסקסואלים, בממשלה שבה יושבים דתיים? זה הרי לא הגיוני".

- משום שקיבלת מנדט וניצחת בבחירות.
"סליחה, תהיה הגיוני. אם אני הצלחתי לזעזע את אמות הספים בכך שהוצאנו ציבור גדול מידי הרבנות האורתודוקסית...".

- אבל ציבור גדול אחר נפגע.
"אז אתה אומר שמוטב היה לוותר על 300 אלף איש כדי שלא להחליש את הציבור ההומוסקסואלי? זו לא דעתי. דעתי היא ששברתי את הקרח ויצאתי לדרך בכיוון הנכון".

- איזו בשורה יש לך בנושא הפונדקאות? כיום יחידים וזוגות הומו-לסביים לא יכולים ליהנות משירותים אלה.
"אני חושב שגם לזוגות הטרוסקסואלים יש בעיות קשות בנושא של פונדקאות. זה מסוג הדברים שבהם אנחנו יכולים להיות לעזר".

- באיזה אופן?
"אתה מציג לי שאלות קונקרטיות, אני שר המשפטים ואני צריך לבדוק ולברר מה המצב החוקי והחוקתי, מה אומר ההסכם הקואליציוני. אני היום לא במצב שאני יכול לשלוף תשובות, במקרה שהן לא מדויקות".
 
 
- האם אפשר לגזור מכאן לראשונה הבטחה של שר המשפטים לפעול בעניין של הפונדקאות?
"אתם נורא אגוצנטרים. חקיקה היא הרי הליך מורכב".

- ובסמכותך ליזום אותו.
"שר המשפטים יכול ליזום, אבל זה צריך להיות על דעת החברים בקואליציה. אי אפשר ליזום שלא על דעת הקואליציה. התשובה שלי היא שאם יעלה לדיון נושא הפונדקאות, הרי שאותו כלל החל על זוגות מעורבים יחול גם על הומוסקסואלים".
 

"לא מכיר את הנושא הזה"

- ובעניין אחר, טרנסג'נדרים נתקלים בבעיות של שינוי רישום מינם במשרד הפנים. האם אתה חושב שתוכל לעזור בנושא?
"אני לא מכיר את הנושא הזה בכלל. אני אפילו לא יודע על מה אתה מדבר".

- מדובר במי שביולוגית מוגדרים כזכרים, אך בזהותם המגדרית ובתפקודם היומיומי הם נשים לכל דבר. הם נתקלים בקשיים רבים מול הרשויות.
"זו בעיה חוקית מאוד מעניינת, אני חייב לומר. עכשיו אמנם יושב במשרד הפנים אדם מאוד נאור, אבל הדרישה היא קצת בעייתית מבחינה חוקית, שהרי מה ההוכחה לזה שמישהו זכר או נקבה? המין הפיזיולוגי שלו. אז אולי בעצם צריך לחכות עד ביצוע הניתוח?".

- זו תפיסה שנחשבת מיושנת. היום מדברים על זכות ההגדרה העצמית.
"ראה, בפעם הראשונה אני שומע על התיאוריה הזו. ודאי מדובר על עשרה אנשים בכל המדינה. יכול להיות שהם יצטרכו לחכות עד שינוי החוק או עד לשינוי המין".

- דיברת על השר הנאור במשרד הפנים. זה האיש שאמר שאת החלטתו לא לאשר מקלט בארץ להומואים פלסטינים הנרדפים על ידי הרשות קיבל, בין היתר, בהשראתה של קומדיה בכיכובו של ז'ראר דפרדיה.
"אתה צריך לשאול בעניין זה את פורז. יש בעיה מאוד חמורה של ההסתננות לשטחי ישראל. אני לא יודע אם זה נימוק או תירוץ. אבל בשביל זה תצטרך ללכת לחברי הטוב פורז".

- בניגוד לנאמר בראיון על ידי פורז, מתוך מאות עדויות על רדיפה ועינויים בשל נטייה מינית, ביקשה האגודה להסדיר אשרות שהייה זמניות רק עבור 25 הומואים פלסטינים נרדפים. לא מדובר באלפים.
"אני אומר שוב, יש להפנות את השאלה לפורז. איני יודע אם הוא בדק או למד את הנושא. אני ודאי שלא. מובן שצריך להיות זהיר. העניין הוא שאם אתה נותן היתר ל-25 איש, אז למחרת יהיו 2,500. אם רק יגלו שהצהרה על הומוסקסואליות מאפשרת להם להשיג מה שלא ניתן להם בדרך אחרת".

- מפתיע גם שהנושא לא מוכר. נציגי משרדך נפגשו לא מכבר עם ראשי הקהילה וקיבלו הבהרות והסברים מפורטים על ממדיה האמיתיים של הבעיה, ועל הקריטריונים הייחודיים לבחינת כל מקרה לגופו.
"היתה פגישה בעניין במשרד המשפטים?".

- ודאי. יש סיכומים ופרוטוקולים של אותה ישיבה.
"אם דיברו אנשים מוסמכים במשרד המשפטים וקיבלו חוות דעת מקצועיות, אני חותם עליהן. אני לא מכיר את העניין. תראה, אתה מדבר איתי בעניינים שמעסיקים אותך ואת העיתון שלך יום-יום. אלה הם חייך. אני לא עוסק בשעות העבודה הרגילות שלי בבעיות האלה, ולכן אין לי גם תשובות חד משמעיות וברורות. לכן איני מוכן להמציא תשובות רק כדי להישמע נחמד".

- מה לגבי מעמד הקהילה במערכות המוניציפאליות? חלק מהרשויות בארץ מסרבות להעניק מימון הולם לפעילות סניפי האגודה. בשנה שעברה נכנעה עיריית ירושלים ללחץ החרדים וסירבה לסייע במימון המצעד של הבית הפתוח, בשעה שאירועים לקהילה החרדית ממונים ביד נדיבה.
"אם אנחנו נהיה במצב של שליטה ברשויות, תהיה תמיכה".

- לסיום, מה אתה מאחל לקהילה ביום חגה?
"כמו לכל ציבור שנלחם על זכויותיו, הדבר הכי טוב שאני יכול לאחל הוא שלא יהיו עוד בעיות שצריך לפתור. בתחום זה הציבור הישראלי התקדם ויש שינוי באווירה, אבל יחד עם זאת אני אעמוד לצדכם במאבקכם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by