בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"כיום יוצאים יותר מדי ספרים לא בשלים" 
 
 
מערכת מיקסר

מבחר שאלות ותשובות משיחתו של פרופסור מנחם פרי, העורך הראשי של הספריה החדשה, עם גולשי פורום ספרות, אתמול

 
 
 
 
 
 
 
 
 
- האם ישנו קו מנחה בבחירת הספרים בספריה החדשה? קיים ספר שלעולם לא תסכים לערוך? משהו שאתה שואף לתרגם?

"הקו המנחה הוא לחלוטין לא מן הראש, אלא מן הבטן, ספרים שמרגשים אותי. אם אני בודק לאחור, ומנסה למצוא מכנה משותף, אלה בדרך כלל ספרים שיש בהם חוויה אנושית. אני לא אוהב מדע בדיוני, ניסיונות פוסט-מודרניסטיים.

"לא אסכים לערוך ספר שאני לא אוהב אותו. העבודה על ספר היא בערך חודש, 10 שעות ביום. להיות כל כך הרבה זמן עם משהו שאתה לא אוהב, זה ממש עינוי".


- מה דעתך על הקשר בין השמאל לבין רוב הסופרים בארץ?

"אני לא בטוח שהיום יש קשר בין השמאל לבין רוב הסופרים בארץ, אבל יש עדיין יותר סופרים שאפשר להגדיר אותם כשמאל.

"השקפות פוליטיות הן נושא כמו כל נושא אחר, ואין שום סיבה שלא ימצאו ביטוי בספרות. ספרות מטבעה נוטה לבטא יותר מזווית ראיה אחת, נוטה לדיאלוג עם האחרים ועם הצד שכנגד, נוטה לנער דברים שנראים לנו מובנים מאליו וטבעיים, ואולי לכן נוטים לזהות רבים מן הסופרים עם השמאל. ספרות היא פשוט אופוזיציה לדעת הרוב מטבעה. לכן למשל, בבריה"מ ז"ל, הסופרים דווקא לא היו שמאל אלא כאופוזיציה למשטר הקומוניסטי".


- מה דעתך על מצב הסופרים הצעירים בארץ ועל המחסור בבמות לסופרים מתחילים?

"העובדה שאין לנו כיום כתבי עת משפיעים, המגיעים לקהל רחב כפי שהיו עד לפני עשר שנים, היא עובדה עצובה. סופר מתחיל חייב לרוץ מיד להוציא ספר ולא לצמוח לאט לאט באופן טבעי. צריך לזכור שביאליק לא הוציא את ספרו הראשון אלא שנים רבות מאוד אחרי שהוא כבר היה ביאליק. התוצאה היא שיוצאים יותר מדי ספרים לא בשלים, והם אובדים באיזו תהום גדולה של התעלמות".


- מה דעתך על פרס מפעל הפיס והדיון הציבורי סביבו?

"לפרס מפעל הפיס יש מחלות ילדות, אבל הוא יתגבר. אפשר להתווכח עם שיפוט זה או אחר, וזה קורה בכל פרס ספרותי, הרי אי אפשר ששני אנשים יסכימו בכל, אבל השיפוט השנה היה בהחלט סביר, ומצד שני ההתנהלות של מארגני הפרס היתה חובבנית. הם לא הבינו שהקריטריון של שישים אלף מילים הוא טיפשי, ובסופו של דבר העיפו החוצה את אתגר קרת, והשאירו שני ספרים אחרים שגם בהם אין את כמות המילים הנדרשת. עד הסוף לא עלה בדעתם להחזיק את הספר ביד ולספור. אבל אני מקווה שהלקחים נלמדו על ידם.

"ובאשר לסופרים שביקשו לא להגיש את ספריהם לפרס, זו זכותם, וזה מפנה מקום לקידומם של סופרים צעירים. אם פרס ספיר יגלה לקהל הקוראים הרחב שני סופרים בעשור, הוא כבר מוצלח".


-מה אתה קורא עכשיו להנאתך, שלא במסגרת קריאת החובה?

"השבוע ליד המיטה שלי:
ספרו של אלעזר וינריב באוניברסיטה הפתוחה על הגישות הפוסט-מודרניסטיות בהיסטוריה.
ספרו של קרלו גינצבורג שיצא לאחרונה.
זה ששניהם לא ספרות יפה זה רק מקרה".


הדיון המלא בפורום ספרות. היום ב-12:00 תתארח בפורום בתיה גור.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by