בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"אני לא נפגשת עם שוטרים, לא על כוס קפה ולא על שום דבר אחר" 
 
 
מערכת מיקסר

מבחר שאלות ותשובות משיחתה של בתיה גור עם גולשי פורום ספרות היום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
- מה דעתך על ההצפה בסדנאות הכתיבה השונות?

"הסדנאות אם הן רציניות, הן דווקא טובות לנפות ולתת לבן אדם פידבק ואיזו ביקורת מציאות, כל זה כמובן בהנחה שהסדנאות מנוהלות בידי אנשים בעלי אבחנה וטעם.

"אבל האמת היא שאני לא חושבת שאפשר ללמד כתוב, אך לעומת זאת אפשר ללמד קריאה, ולדעתי זה צריך להיות עיקר העיסוק של סדנאות לכתיבה יוצרת".

-למה אין בארץ כיום יותר כותבי ספרות בלשית?

"הנושא של ספרות בלשית ישראלית הוא נושא ארוך ומסובך משאוכל לטפל בו במסגרת זו, הוא קשור להתפתחות ההיסטורית של הספרות הישראלית".

- האם מתוכננים עוד ספרים על אוחיון? האם הוא יתקדם בשרשרת הפיקוד?

"אין לי תכניות לעתידו, לפי שעה אני באמצע הספר שהוא מככב בו, והוא באותו מקום, כי לא זה הנושא שמעסיק אותי. חיי האהבה שלו יותר מטרידים אותי מאשר קידומו המקצועי".


- מה הדרך שאת עושה בכתיבת תסריט? האם את בונה את הסצנות כהרחבה של הטריטמנט? האם ישנם דיאלוגים או סיטואציות שפשוט קופצות לראש?

"אני התנסיתי בכתיבת שלושה תסריטים, כל אחד באורך של שעה וחצי נדמה לי, עליהם עבדתי עם הבמאי רם לוי, ועם העורך אסף ציפור, וכל התסריטים היו תוצאה של הרחבה של סינופסיס ואחר כך טריטמנט, ושל רעיונות שבאו בדרך".

-כשאני מספרת סיפור לילדים שלי אני חושבת על כל מילה ומילה ורציתי לדעת אם גם כשכותבים ספר לילדים חושבים המון וכל ספר קטן לוקח יובלות לכתוב?

"כן. אני לא יודעת איך עושים כולם, אבל אני חושבת כל מילה ומילה וכל ספר לוקח יובלות לכתוב, ולפעמים אני כותבת רשימה שלמה של מילים אלטרנטיביות ולמחרת בוחרת מהן את זו שנראית לי ואחר כך משנה שוב ושוב.

"מהבחינה הזאת, כשכתבתי רומן לבני הנעורים, גם חשבתי על כל מילה והוא לקח זמן, וכשסיפרתי סיפורים לילדים שלי שהמצאתי, גם חשבתי על כל מילה ומילה.

"אז זה נראה לי מאוד לטובתך,אמא צעירה, שאת חושבת כל מילה ומילה, ובטח הסיפורים שלך נהדרים".

-איך מתנהל תהליך הכתיבה ? האם את מסתגרת היכן שהוא ? האם יש לך רעיון כללי ורק אז את מפתחת אותו ?

"וואי, וואי, וואי. בדרך כלל, אני חושבת מראש על תמצית עלילה, או על רעיון, ועל כמה גיבורים, והיתר מתרחש תוך כדי כתיבה ולא פעם מפתיע גם אותי.

"אני לא מסתגרת, אני עובדת בבית, מספר שעות פחות או יותר קבוע ביום, ואחרי זה אני משתדלת לחיות כמו בן אדם, כלומר לבשל, לקפל כביסה, לקרוא, לראות טלוויזיה וכל מה שאנשים עושים".

- איזה ספרים אחרים (ישראלים או מתורגמים) שבו את ליבך? איזה ספר/ים את קוראת כרגע?

"אני קוראת כמה ספרים במקביל:

את הכרך האחרון של פרוסט בתרגום עברי.
את הרומן הסיני "אורז" שהסופר שלו כתב את הנובלה על פיה עשו את "הפנסים האדומים".
את כרך השירים הגדול של אגי משעול".


- האם את מתלווה או יושבת לכוס קפה עם חוקרי משטרה כתחקיר לספריו של הבלש אוחיון?
האם התעמקת בפסיכולוגיה של הרוצחים כדי לכתוב ספרים אלו?

"לא. אני לא נפגשת עם שוטרים, לא על כוס קפה ולא על שום דבר אחר. בספרים הראשונים שלי ביקשתי מחבר, איש משטרה, לקררוא ולהעיר הערות על המקרים בהם לא דייקתי, ואחר כך המשכתי לבדי.

"ההכנות לספר קשורות בנושא בו הוא עוסק, למשל ב"רצח בדרך בית לחם" שהיה הרומן הבלשי האחרון שלי, עסקתי בפרשת ילדי תימן החטופים, ולכן קראתי כל מיני ספרים שעסקו בהיסטוריה של ההתישבות התימנית בארץ, במנהגי העדה התימנית, וכיוצא באלה דברים, כשבסופו של דבר אני יכולה לפעמים להשתמש רק במשפט או שניים ממה שקראתי".
את הדיון המלא ניתן לקרוא בפורום ספרות
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by