בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בחזרה לעתיד 2 
 
 
צביקה בשור

צביקה בשור חושב ש"X-מן 2" צריך לשמש כבית ספר גבוה לסרטי המשך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראשית דבר יאמר ש-X2, הסרט העוקב של X-MEN, הוא סרט המשך מעולה. הוא טוב יותר מקודמו, שהיה כשלעצמו סרט מרתק. למרות שהוא אורך יותר משעתיים, הוא לא גורם לצופה ללחוץ על אחד מכפתורי הטלפון הסלולרי שלו, על מנת להגניב מבטים מיוסרים בספרות השעון המסרבות להתחלף בקצב מספק. יש בו אקשן, עלילה טובה, אפילו דרמה סבירה ולא מתחסדת מדי. יחסית לסרטים עתירי התקציב ומיעוטי היכולת מהשנים האחרונות, X2 הוא באמת הפתעה.

היכולת הנדירה של סרט המשך אחד להיות טוב, אפילו כמעט טוב מאוד, על רקע זוועות ההמשך הרגילות, זועקת לבחינה. עוד יותר בולטת התהייה על הצלחתו של X2 על רקע הפיאסקו מוחץ הלב של הסרט השני בטרילוגיה המטריקסית. שני הסרטים, כמעט באורכים שווים, לא יכלו להיות שונים יותר האחד מהשני. אם "מטריקס Reloaded" הדגים את כל הרעות החולות של סרטי ההמשך באשר הם, הרי ש-X2 אמור לשמש כשיעור המרכזי בקורס לסרטי המשך באקדמיה לגריפת כסף מפילם.

אולי הסוד הגדול של X2 טמון דווקא במה שהוא לא מנסה להיות. בניגוד מוחלט לסרט ההמשך של האחיות וושובסקי, הוא פשוט לא מנסה להיות יותר מקודמו. וולברין לא עף, פרופסור X לא מסוגל פתאום לשיר אריות של ורדי מהסוף להתחלה. השאלה הראשונה של בריאן סינגר, במאי X2 וקודמו, בבואו לבחור את האופי הטכנולוגי של סרט ההמשך שלו לא היתה "כמה מגניבות יכולות להיות הגרפיקות של אנשי המחשב?", אלא "אילו אפקטים אני צריך כדי שהסרט הזה יעבוד?". את רוב האפקטים, כך גילה, כבר נתנו לו אנשי האשליה הממוחשבת כבר בסרט הקודם, אז הוא נשאר איתם. כשרוג נוטלת את לשדו של אדם, זה נראה בדיוק כמו בסרט הקודם, אבל בדיוק.

ולא רק באפקטים מדובר, אלא גם במשחק ובצילום. הדמויות של סינגר שומרות במדויק על מאפייני האופי העיקריים שלהן. בניגוד מוחלט לניאו, טריניטי ובעיקר מורפיאוס, דומה שחבורת המוטאנטים של סינגר לא יודעת שעשו עליה סרט נורא מצליח. הן ממשיכות בשלהן - להציל את העולם ולנסות לא להיות שנואות כל-כך בעולם האנושי.

העלילה גם היא לא מנסה להכיר לעולם רשע שלא נראה כמותו, אלא את הרשע שמתאים לסיפור. מדובר הפעם בקולונל וויליאם סטרייקר, מדען בשירות ארצות-הברית, שמצליח להביא את הממשל האמריקני לאסור מלחמה על המוטאנטים השסועים. כמו במקרה הפלסטיני, גם כאן מתאגדים כל הפלגים המותקפים, כשפרופסור X ואנשיו חוברים לאנשיו של מגנטו במאבק על שימורם של המוטאנטים. עוד קרב על עתיד העולם החל.

רק ארבע דמויות חדשות נוספו לארסנל. שתיים מהן - סטרייקר וליידי דת'סטרייק, הם ממילא הרעים. בניגוד למבול הדמויות החדשות שהשפיע עלינו סרט ההמשך של המטריקס, כאן יש לנו שהות להביט שוב על גיבורי הסרט הקודם, להכיר אותם מעט טוב יותר.

יותר מכל דבר, X2 מזכיר פרק שני בסדרת טלוויזיה. אחרי שהכרנו את הדמויות וזכינו לראות אותן בפעולה, אנחנו זוכים לראות אותן ממשיכות את מאבקן בחיים ובעולם בתוך עלילה אחרת, שיש לה קשר לעלילה הראשונה, אבל היא לא המשך ישיר שלה. גם סיומו של הסרט כמו מחכה לסרט שלישי, לא משום שהבמאים השאירו אותנו עם חצי עלילה לא מסויימת, אלא משום שהפרק השני בסדרה קירב אותנו עוד יותר לדמויות שכבר התחברנו אליהן בסרט הראשון, ואנחנו רוצים לדעת מה יקרה להן הלאה, כאנשים (או מוטאנטים).

כל הנקודות החזקות של הסרט הראשון שבות וצצות גם בסרט ההמשך שלו. צוות השחקנים הנפלא (פטריק סטיוארט, איאן מקקלן, האלי ברי, אנה פאקווין, בריאן קוקס) מניב רגעים דרמטיים אמיתיים. האווירה הלא רצינית מדי, האפילה, סיפורי האהבה וההתבגרות, האינטריגות הפוליטיות שבתוך עולם המוטאנטים - הכל שב והכל עובד. אם אהבתם את X-MEN, אין כל סיבה שלא תיהנו מאוד מסרט ההמשך שלו, וסביר להניח שגם מסרט ההמשך להמשך, משזה יגיע. לתשומת לבן של האחיות מוורשה.
________________________
X-מן 2, ארה"ב 2003, 95 דקות
למידע על זמני ההקרנות
לאתר הרשמי
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by