בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תת-הישראלים החדשים 
 
 
תמר גלזרמן

אם 35 אלף פועלי בניין ערבים פוטרו בשנים האחרונות, איך זה שכל הזמן מייבאים עוד ועוד עבדים מהמזרח הרחוק? "בונים עתיד", סרט חדש של קבוצת וידאו 48, מנסה להתמודד עם השאלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאחר שטיפלו בנושא הפקעת האדמות מידי תושביו הערבים של הכפר ראמיה ב"לא בגינה הפרטית שלי", פונים אנשי קבוצת וידאו 48 לטפל בסרטם החדש, "בונים עתיד", בנושא מושתק אחר - אבטלת ערביי ישראל והאינטרסים הכלכליים שמאחורי עבדות מהגרי העבודה.

לקראת הקרנת הבכורה של הסרט בשלושה סינמטקים ברחבי הארץ, מסביר ניר נאדר, מפיק ואחד מהתסריטאים, כי מטרתם היתה למצוא ולהציג את הקשר שבין פיטורי 35 אלף עובדים ישראלים -בעיקר ערבים - במהלך שנות התשעים לבין הניצול המחפיר ותת-התנאים שבהם מועסקים הפועלים הזרים שתפסו את מקומם.

"הסרט לוקח את הקביעה שרווחה כאן במהלך שנות ה-90, לפיה הישראלים לא מוכנים לעבוד, ולפרק אותה. גדלה כאן תופעה אדירת מימדים של פועלים זרים - לא רק הכמות העצומה שלהם, 11% מכח העבודה - אלא גם הניצול המחפיר שהם עברו ועוברים".

"אנשים היו קשורים למעסיקים תוך כדי שלילת זכויות האדם הבסיסיות ביותר שלהם, משכורות מתחת למינימום, אם בכלל, של 50 דולר לחודש, כשהמשכורת הממוצעת היא 300 דולר. מול התופעה הזו גאתה בשלושת השנים האחרונות האבטלה עד למימדים שעברו כבר את ה-300 אלף מובטלים. עולה השאלה איך זה קרה? הצליחו לשכנע אותנו שהישראלים לא רוצים לעבוד".

"לקחנו את נושא הבניין בישראל, וגילינו ש-35 אלף ישראלים, ברובם ערבים, פוטרו מ-95' ועד 2000. זה מספר עצום. ואין להם אלטרנטיבה אחרת, זה כל מה שהיה להם בחיים, להם ולמשפחה שלהם. זה מסביר את הזעם, התסכול, האינתיפאדה. לפני זה לא הייתה במגזר הזה אבטלה".

- איך היה תהליך העבודה על הסרט?
"הלכנו לכולם. לשרי עבודה לשעבר, לאורה נמיר שלמעשה פתחה את הדלת לעובדים הזרים ובניזרי שכביכול רצה לסגור את השער, אבל בסרט רואים בדיוק כמה הוא שקוע בשחיתות של כל העניין הזה. השתתפנו בארועים שארגנה התאחדות הקבלנים, ראיינו את נשיא ההתאחדות, הלכנו לאתרי בניה. ראינו איך אפשר אחרת, כשחברה כמו סולל-בונה מכניסה 450 פועלים, עובדים של החברה, שמקבלים משכורת טובה, על פי הסכמים. מצד שני ראינו גם חברות ששיחקו עם הפועלים. כמו חברת "ארנסון", שנשלחו אליה פועלים ממשרד התעסוקה והיא טענה שהם סרבני עבודה, רק כדי שיוכלו לשכור עובדים זרים בזול".

- סרבני עבודה?
"במידה ואתה מובטל ולשכת התעסוקה שולחת אותך למקום עבודה ואתה מסרב לעבוד בו, המעסיקים יכולים להתקשר ללשכה ולהכריז עלייך סרבן עבודה. אז אתה לא רשאי לקבל דמי אבטלה במשך שלושה חודשים".

- מי הגיבור של הסרט, העובדים הזרים או הפועלים המובטלים?
"התמקדנו בשני הצדדים של מטבע הניצול - הפועלים הזרים והפועלים הישראלים. ניצול שווה רווח: ככל שאתה מנצל יותר אתה מרוויח יותר, לכן רצוי וכדאי לייבא כמה שיותר פועלים זרים כי זה משתלם, פשוט כי משלמים להם פחות".

"דרך שרי עבודה, מומחים, פרופסורים, קבלנים והפועלים עצמם נוצר רושם אחיד, שלקבלנים נוח לעשות רווח על הפועלים הזרים. אבל הקבלנים הם לא הכתובת, טבעי שהם ירצו להרוויח. הכתובת היא הממשלה; יש מדיניות שהתחילה ברבין, ממשיכה בשרון ודרך כל השאר, שנתנה גב לקבלנים. ראשי ממשלות היו חותמים בעצמם על הסכמים לייבא עובדים".

- התחקיר היה קשה? ניסו להפריע לכם בדרך?
"מה שמפתיע הוא שכל החומר שקשור לפועלים הזרים היה על פני השטח. אתה יכול לקרוא ב"7 ימים" דברים נוראיים ולתהות איך בית המשפט העליון לא עשה עם זה כלום. מה שכן מוסתר זה הצד השני של המטבע, של המובטלים הישראלים מתחום הבנייה. הסרט הוא בלב ליבה של הבעיה החברתית. זה אמנם לא שטחים ולא פיגועים, אבל זה יכול להרוס את החברה מבפנים".

- איך הגעתם לסינמטק?
"מנהל סינמטק ת"א, אלון גרבוז, נתן לזה גב, וכך זה הגיע גם לסינמטק נצרת וירושלים. הבעיה העיקרית זה הטלוויזיה, כי הטלוויזיה אוהבת את התנאים שלה, ואנחנו מתעקשים לעבוד עצמאית, לפעמים עם הראש בקיר. עוד לא קיבלנו תשובה. לסרט הקודם שלנו, "לא בגינה הפרטית שלי", לקח שנתיים וחצי עד ששודר בערוץ 8".
_______________________________________________________
"בונים עתיד", הפקה: ניר נאדר בימוי וצילום: שירי וילק תסריט: בן אפרת, וילק ונאדר
עריכה: יונתן בן אפרת מוסיקה: יואל בן שמחון
סינמטק תל-אביב, יום חמישי, 20:00, 26 ביוני
סימנטק נצרת, יום שישי, 19:00, 27 ביוני
סינמטק ירושלים, יום שני, 21:30, 30 ביוני
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by