בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המורדים, פוקימונים, הכל אותו דבר 
 
 מביאים רייטינג. גם לחברי הכנסת   
 
ניר נון נוה

ד"ר יוני כהן, מעורכי המחקר על השפעת "המורדים" על בני הנוער, כלל לא נרעש מהתוצאות. חוץ מזה, הוא אומר, מדובר רק במחקר דמו שאינו מייצג את כלל אוכלוסיית הנוער בישראל. אבל זה מביא רייטינג, אז למי איכפת?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הוועדה לזכויות הילד געשה ורעשה אתמול, עת הוצגו תוצאות המחקר על סדרת המורדים, מחקר שערכו ד"ר יונתן כהן וד"ר ריבקי ריבק מהחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה.

מה גרם לכל הסערה הגדולה של הוועדה בראשותו של ח"כ מלכיאור? תוצאות המחקר, ש נערך בקרב תלמידים והוריהם בבית ספר בכרמל בחיפה - רובם ממעמד סוציו-אקונומי גבוה - לא מלמדות יותר מדי.

על פי המחקר, רוב הצופים בתוכנית הם בגילאי 12, בעוד התוכנית מוגדרת כמיועדת לבני 14 ומעלה. בנות מהוות כ-74 אחוז מסך הצופים, ורובם בעלי פעילות חוגית פחותה מחבריהם שאינם צופים, ובאופן עקרוני גם בעלי סיכוי רב יותר להיות בעלי אחים או אחיות.

הילדים שצופים בסדרה מראים נתוני נאמנות גבוהים - 63 אחוז מהם דיווחו שהסדרה חשובה להם, 41 אחוז אומרים שהם מזדהים עם הדמויות ו-37 אחוז דיווחו שהסדרה נראית להם ריאליסטית.

בין ההורים לילדים שצופים בתוכנית, דיווחו 23 אחוז שהילדים נעשו חצופים יותר, 17 אחוז דיווחו על שינוי בסגנון הדיבור, 12 אחוז דיווחו על עלייה בציניות, עשרה אחוזים דיווחו על חוצפה כלפי מבוגרים אחרים, 15 אחוז דיווחו על שינוי בסגנון ההליכה ושפת הגוף, תשעה אחוזים דיווחו על שינוי בהופעה, שבעה אחוזים דיווחו על עלייה במיניות (מדובר בגילאי 9-14), שישה אחוזים הצהירו על התנהגות פרועה ושישה אחוז נוספים דיווחו על סכסוכים עם חברים.

עד כאן עיקרי הממצאים. עכשיו לכמה נקודות לא פחות חשובות. ראשית, המחקר כולו התבסס על שאלונים שחולקו לילדים ולהורים, ולא על תצפיות או אמצעים אחרים. במילים אחרות - צריך להחליט אם מאמינים לילדים ולהורים אם לאו.

כשההורים מדווחים על כך שהילדים נעשו חצופים יותר, מיניים יותר, האם זה באמת בעקבות הסדרה? אולי זה בעקבות הציפייה של ההורים שכך תשפיע הסדרה על ילדיהם? אולי הילדים באמת משתנים, אבל מדובר בתהליך טבעי שנובע מגיל ההתבגרות, ואין קשר ממשי בינו לבין התוכנית? קשה לדעת.

מבחינת הנתונים, הבולטים במיוחד, על נאמנות, חשיבות וקרבה של הצופים הצעירים לסדרה, אמנם נראה כי מדובר באחוזים גבוהים במיוחד, אולם בהשוואה למה? אולי אותם ילדים מביעים נאמנות לסדרות אחרות באותה מידה? אולי הם פשוט העתיקו את נאמנותם מ"קטנטנות" והעבירו אותה ל"מורדים"? ייתכן. תשובות - עדיין אין.

"המורדים" וכל מה שקשור בהם זה יחסי ציבור. יחסי ציבור מצויינים לכל מי שרק מתקרב. גם לוועדה של כבוד הרב מיכאל מלכיאור. אז למה לא?

גם ד"ר יוני כהן עצמו לא ממש מתפחלץ מתוצאות המחקר, כמו שהם הוצגו הבוקר באמצעי תקשורת שונים.

- היו ממצאים שהפתיעו אותך?
"לא, לא חושב שהיו דברים שהפתיעו. הכל די דומה למה שציפינו, זו הייתה דרך לבדוק שאכן אלו התוצאות".

- ודיווחי ההורים אמינים?
"הניחוש שלך הוא כניחוש שלי. מדובר כאן בקולם של הילדים וההורים. לא היו תצפיות ישירות, הכל מבוסס על שאלונים, כך שייתכן שזה נכון, ייתכן וזה לא נכון. אין לנו אפשרות לבדוק מה באמת קורה, מי מושפע ממה".

"כל המחקר הוא יוזמה של בית ספר. מדובר במחקר בלי תקציב, ובתנאים הללו זה המקסימום שניתן לעשות. אם היה מימון למחקר מקיף ומעמיק יותר בנושא, ניתן היה לבחון דברים יותר לעומק ויותר בשיטתיות. מדובר כאן במחקר שהוא מחקר דמו, שנערך בבית ספר אחד, עם אוכלוסיה ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, שמתאר בקווים בסיסים מהם כיווני המחקר ומהן האפשרויות במחקר שכזה, אם היו בידינו האמצעים".

- חלק לא מבוטל מההורים לא ענו על השאלונים. אולי בתוצאות של אלו שכן ענו קיימת הטייה?
"לא נראה לנו. בבדיקה של 132 שאלונים של ההורים שכן ענו, לא נוכחנו ברמיזות להטייה. ייתכן וההטייה קשורה ליחס לבית הספר, שלסקר ענו הורים מקורבים יותר, אבל לא בדקנו זאת".

- הנתון הבולט ביותר היא ש-63 אחוז מהצופים בסדרה מצהירים שהסדרה חשובה להם. זה אכן גבוה ביחס לסדרות אחרות?
"אני חושב שכן. מדובר בסדרה עם רייטינג גבוה, שמשודרת מדי יום, במשך שעה שלמה, כך שמדובר בהשקעה רבה. האם מדובר ביותר או פחות מהנתונים לגבי הפוקימונים למשל? אני באמת לא יודע".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by