בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ארלוזורוב פינת כיכר רבין 
 
 
תמר גלזרמן

העיתונאי יואב קרני קופץ עם קוראיו לבריכה העמוקה של רצח ארלוזורוב, הטראומה הפוליטית של כל המאה הציונית הראשונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אילו היינו צריכים לציין שנה אחת במאה העשרים, אשר שינתה מעיקרה את כל כיווני התפתחותה של ההיסטוריה היהודית, נדמה לי שאין מועמדת טובה מ-1933. יש סיבות ידועות: היטלר עלה לשלטון, והרס את עולמנו; רוזוולט התחיל את המערכה להצלת אמריקה מן השפל הכלכלי הגדול, כדי שהיא תוכל להציל את עולמנו מהיטלר 12 שנה אחר כך. הסיבה השלישית היא ארלוזורוב. ארלוזורוב החי - וארלוזורוב המת. שניהם השפיעו במידה דרמטית".

"ארלוזורוב המֵת הרס את הלגיטימיות של הימין הציוני, העניק לתנועת העבודה הגמוניה בלתי מופרעת של 44 שנה, ושלח את הרוויזיוניסטים ואת יורשיהם אל ישימון האופוזיציה. הם יצאו משם רק ב-1977".

כך כותב העיתונאי ('גלובס') יואב קרני באתרו האישי ב'רשימות'. קרני בחר להתעמק באתר ברצח הלא מפוענח של העסקן היהודי חיים ארלוזרוב בערב יום קיץ אחד ב-1933, רצח שרבים מבני הדורות שנולדו שנים אחריו מודעים אליו כאנקדוטה בלבד, אבל קרני רואה בו אחת מנקודות המפנה העיקריות של ההיסטוריה הישראלית. לאחרונה הכריז על "פרוייקט ארלוזורוב", במסגרתו יחשוף תאוריות וגרסאות בנוגע לרצח, ויאפשר דיון פתוח בהשלכותיו על החברה הישראלית וההיסטוריה הציונית.

"סיבה אחת, ידועה, היא שהרצח שמט את הקרקע מתחת לרגלי הרוויזיוניסטים, גילגול ראשון של תנועת החרות, שמחלציה יצא ב-1973 הליכוד. הם הובסו בבחירות לקונגרס הציוני, והתחילה ההגמוניה של מפא"י, שהסתיימה רק 44 שנה אחר כך, ב-1977", אומר קרני, הפועל בוושינגטון. "סיבה שניה, וזו טענתי העיקרית ב'פרוייקט ארלוזורוב', שמחייבת בדיקה וביקורת, היא שבקיץ 1933, בקשר ישיר עם הרצח, נולדה התרבות הפוליטית הישראלית".

- כיצד ההשפעות שלו ניכרות היום?
"הן אינן ניכרות באופן ישיר. המשקע נמצא שם. דפוסי מחשבה, כתיבה ודיבור שנוצרו בתנועה הציונית בסביבות 1933 עדיין נותנים את הטון בתרבות הפוליטית שלנו, בתרבות הדיבור, בסגנון ההתנצחות. התנועה הציונית מעולם לא התגברה על הקֶרַע, על החשדות ועל המרירוּת שיצרו רצח ארלוזורוב משני הכיוונים הפוליטיים. במובן זה אני חושב שאנחנו הננו "ילדי ארלוזורוב", אם גם מבלי מֵשׂים".

- מדוע בחרת לעסוק בו עכשיו?
"העניין הזה בוער בעצמותיי כבר שנים. השתעשעתי במחשבה לכתוב עליו ספר, אבל הוא נדחה והלך. ב-16 ביוני חל יום השנה השבעים לרצח, והתאכזבתי, אם כי אינני יכול להגיד שנדהמתי, מתשומת הלב הקטנטנה שניתנה לו. עכשיו, כאשר יש לי במת אינטרנט, יכולתי לטבול את הרגל במים מבלי לקפוץ כולי, ומבלי להתחייב לחציית הכינרת. זו קַלוּת התנועה הנפלאה של האינטרנט, אפשר להתחיל, ולקוות לדינמיקה מעניינת. הזמנתי את גולשי האתר שלי להשתתף בתהליך הבירור, שיימשך אולי חודשים, אולי שנים, אולי לא יסתיים לעולם, אבל יעניק למעוניינים את ההזדמנות להרהר בקול רם על 'המצב הישראלי'. אני אשתדל להזין את התהליך במידע היסטורי ובהערכות, וכבר התחלתי בזה, אם גם בצעדים קטנים ומהססים".

- כיצד והאם הוא מתקשר לרציחות פוליטיות אחרות בישראל? רבין, רחבעם זאבי, אמיל גרינצוויג, כהנא, לאלו מהן?
"הוא אינו מתקשר, לא במישרים. בניגוד לרצח רבין, מעולם לא נמצאו ראיות קבילות בבית משפט, שיהודים רצחו את ארלוזורוב. הוא מתקשר במובן של תרבות ושל סגנון, מפני שלרצח ארלוזורוב - תהיה אשר תהיה זהותם של רוצחיו - קדמה מערכת הסתה ארוכה ומדהימה בחריפותה. מפא"י הואשמה שכרתה ברית עם היטלר, ארלוזורוב הואשם במכירת האינטרסים של האומה, וכן הלאה. אני מזמין את קוראי 'נענע' לעיין ברטוריקה של הזמן ההוא, כפי שאני מביא אותה, ולגלות שכמעט אין חדש תחת השמש: דיסקרדיטציה פראית של יריבים פוליטיים, וקריאה כמעט מפורשת לאלימוּת, הן עניינים רבי שנים בתנועה הציונית. למרבה הצער, הימין הקדיש אז את מלוא מאמציו לטהר את עצמו מאקט הרצח, אבל לא ניסה לטהר את עצמו מסגנון ההסתה. זו המורשת מאריכת הימים ביותר של הרצח, לפי דעתי".

- האם רצח רבין העניק לך השראה כזאת או אחרת לעסוק בארלוזרוב?
"לא. אני חושב את רצח ארלוזורוב לנקודת מִפנה, אינני חושב שרצח רבין היה נקודת מִפנה. בניגוד לרצח של 1933, הרצח של 1995 לא עזר לתנועת העבודה לבסס את שלטונה. היא הרי איבדה את השלטון שבעה חודשים אחריו. אני גם חושב, ששלטון מפלגת העבודה היה מסתיים ממילא. אני טוען בעצב, שאילו רבין היה נשאר בחיים, הוא היה נוחל תבוסה עוד יותר ניצחת משמעון פרס במאי 1996. רצח רבין הוא כמובן הטראומה של דורנו, אבל רצח ארלוזורוב הוא הטראומה הפוליטית של כל המאה הציונית הראשונה, גם אם הרוב הגדול של הישראלים יחשבו אותו להערת שוליים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by