בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אנחנו העולם 
 
 
צביקה בשור

צביקה בשור נעזר בספרה החדש של נעמי קליין, כדי להבהיר אחת ולתמיד שלא כל מלוכלך הוא גם אנטי-גלובליסט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היה רגע אחד, ממש לפני אישור התקציב הקודם, כששר האוצר שלנו דאז, סילבן שלום, התרוצץ בעולם כבהמה נשוכה. שלום לא חיפש אז מזור לכאביו של המשק הישראלי, כאבים שהוא היה אחראי להם במעט. לא, במקום לשאול מה ניתן לעשות בישראל כדי שחרב הקיצוצים, אם היא חייבת לנחות על בשרינו (מה שלא בטוח), שתכאיב כמה שפחות, סילבן שלום הלך וחיפש את הסכמתם של ראשי חברות דירוג האשראי העולמיות שלא להוריד את הציון הניתן לישראל.

היתה זו דוגמא אחת, חדה וברורה, לאובדן השליטה המוחלט של מדינות הלאום בכלכלתן. אם ברגע קריטי שכזה מוצא שר אוצר של מדינה מערבית חזקה יחסית כמו ישראל את השהות לחכך לחי כנועה בישבניהם של המוסדות האדוניים של הכסף בעולם, במקום לעסוק בשיח עם ויקי כנפו ו/או מי שדובר בשמה, אז איזה סיכוי יש לכנפו, איזה סיכוי יש לנו? ובכלל, מה פשר יש למושג "כלכלת ישראל", אם האיש המושתת עליה הולך ומקבל אישור למדיניותו מאנשים שאינם חייבים בדין ציבורי לאזרחי ישראל, ובוודאי שעניינם של אזרחי ישראל אינו עומד בראש מעיניהם? ומה פשר יש למושג "דמוקרטיה" לאור התנהגות כזו של שר בכיר?

למי שנדמה כאילו הטור הזה הוא ניסיון להשמיץ את סילבן שלום, או אולי דרכו לסלול את הדרך ולעקוץ את הימין כולו, את ממשלת ישראל הנוכחית, הרי שלא בכך מדובר. אין מדובר אפילו בישראל. מדובר בעולם כולו, בעמים כולם, באריג הכלכלי האחיד שמחבר בין ויקי כנפו לנשיא בית ההשקעות מריל לינץ'. מדובר בשד ההוא שכולם מרבים לדבר בו, בגלובליזציה.

כשבאים לדון בגלובליזציה, הרי שמיד מחלקים את הדוברים לשתי קבוצות. מהצד האחד, מעונבים ורהוטים, מגובים בתיאוריה הכלכלית המולכת, עומדים אנשי התאגידים והכלכלנים. הם מוצגים תמיד כדובריה של הגלובליזציה. מהצד השני מופיעים ילדים, שכבוד הלהט שלהם במקומו מונח, אלא שדעתם הבוסרית מוטחת לשווא בשחצנות המבוססת היטב של המעונבים. הם, הילדים, מוצגים תמיד כאנטי-גלובליסטים.

ספר חדש, "גדרות וחלונות" של נעמי קליין, מנסה לנפץ אחת ולתמיד את ההפרדה השגויה הזו. קליין, מחברת "NO LOGO" התנ"כי, טוענת בצדק גמור שהדבר האחרון שניתן לקבוע לגביה ולגבי שכמותה, מבקרי דורסנותם חסרת הרסן של תאגידים רב-לאומיים בחסות מוסדות כלכליים עולמיים, זה שהם אנטי-גלובליסטים.

איך אפשר, שואלת קליין, לכנות את הסטודנט האמריקני שיושב בביתו ומשוחח עם פעיל זכויות אזרח בפרו דרך האינטרנט, על מנת לקבל מהאחרון מידע ולהעלות אותו לרשת, כדי שהעולם כולו יוכל לקרוא על העוול המדווח, שהוא אנטי-גלובליסטי? מה יותר גלובליסטי מהסצינה הזו? מה היה גלובליסטי יותר מההפגנות בסיאטל, אלו שהעלו את מושג האנטי-גלובליזציה לסדר היום העולמי?

אנחנו הגלובליזציה האמיתית, אומרת קליין. אנחנו, מי שפיתח תחושה אמיתית של סולידריות וקשר בין אנשים ברחבי העולם. אנחנו, מי שמבין באמת איך נעל אמריקנית מעוצבת הנמכרת בישראל משנה את חייהם של אלפי בני אדם במזרח הרחוק. אנחנו, מי שהסיר את גדרות המידע, מי שהושיט יד מעבר לגבולות הלאום. אנחנו הגלובליזציה האמיתית. אתם? אתם אלה עם החליפות, ובינינו, רק כסף מעניין אתכם.

ואת קליין מה מעניין? אולי יותר מכל, את קליין מעניינת הדמוקרטיה. שוב ושוב עולה אצלה שאלת שלטונו של הציבור במרחביו, בחייו, בהחלטות הנוגעות לו. קליין רוצה לראות את העולם התאגידי הגדול עוזב אותנו בשקט, מפנה לנו מקום להתחיל ולשאול באמת, ומתוך עמדת כוח, איך אנחנו רוצים שהסביבה שלנו תראה. קליין מתארת, כמו גם מייחלת לבוא, מועצות איזוריות קטנות, בעיקר במקומות שהיו קורבנות הגלובליזציה בגרסתה הדורסנית. המנסות להשיב לעצמן ולפרטים המרכיבים אותן את השליטה בחייהם.

קליין, ואם להודות על האמת אז גם עבדכם הנאמן, מייחלת לעולם בו סילבן שלום, או ביבי נתניהו, או לא משנה מי, יוכל לבצע מדיניות מתוך חשיבה קודם כל על האינטרסים שלנו, עוד לפני שהוא חושב על טובת התאגידים הרב-לאומיים (זו שמתחבאת מאחורי המילים "אטרקטיביות למשקיעים זרים"). היא מייחלת לעולם בו הצריכה שלנו תפסיק להיות כזו שתשאב את לשדם של מקומות שרובנו לא טורחים לשמר אפילו כעיקול בתודעתנו השלווה.

קליין, מנהיגה בתנועת המחאה נטולת המנהיגים, היא כותבת מרשימה, רהוטה ומושכלת לא פחות, ולמעשה הרבה יותר, מרוב אנשי כלכלת ה"אין ברירה" ששוטפים את מסכינו והעיתונות שלנו. מוטב יעשה כל אדם שהעדר ברירה מעביר אותו על דעתו, ויקרא את "גדרות וחלונות". אולי יגלה שם להפתעתו ברירה, ולא רק ברירה כלכלית, אלא גם תרבותית ושלטונית.
__________________________________
גדרות וחלונות, מאת נעמי קליין, (הוצאת בבל)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by