בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יאללה דרבוקות 
 
 
תמר גלזרמן

תמר גלזרמן אקסטטית: ג'רי ברוקהיימר מוכיח ב"שודדי הקאריביים" שאפשר לעשות שמח עם הצופים גם בלי להעליב אותם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
העובדה ש"שודדי הקאריביים" מבוסס על מתקן מצליח בדיסנילנד, די בה כדי להסביר את הסרט, מהקאסט ועד לאביזרים - שניהם תוכננו עד לפרט הזערורי ביותר עבור מטרה אחת ומטרה אחת בלבד - הנאת הצופה. הנאה כזו שלא מבקשת אותו לדרוש עוד, לחקור במופלא או לנתח את הגופה.

כמו שכיוןן את "הצלצול" עמוק אל תוך מנגוני הפחד, שיגר הבמאי גור ורבינסקי את "שודדי הקאריביים" הישר אל בלוטות הכיף. עבד לו. את הסרט הזה אפשר לאהוב כמו שאוהבים רק סרט שמצליח לשמח באמת ביום קיץ מחורבן, על תקציבו המפעים (140 מיליון דולר), על הבובות, השעונים ומארז הדי.וי.די המהודרים שהוא עתיד להניב. למעשה אני מחפשת בעצמי בובת ג'ק ספאראו, שאוכל למשוך לה בחוט , לשמוע "אהוי!" ולדמיין את ג'וני דפ: גאון שיכול לעבוד עם מכונת מזומנים כמו ג'רי ברוקהיימר ועדיין לתת הופעה סהרורית כדבעי.

"שודדי הקאריביים - קללת הפנינה השחורה", מספר את סיפורו של קפטן ג'ק ספאראו (ג'וני דפ), שמגיע לחברה המעיקה של איזו קולוניה קאריבית, וכל כולו ארכיטיפ מגניבות ביטלג'וסי, מעין פאנקיסט ציני ומשועשע עם גינונים של אנדי וורהול ויציבה לוקה בחסר. הוא לא קר כקרח ולא קשוח כאריה, הוא פשוט לא מוצא עניין בלהסתובב עם פאות ולקוד קידות מטופשות; היות והוא מבריק וחובב זהב, יהיו אלו חיי פיראט עבורו.

ספאראו מתאחד עם נפח צעיר הנושא סוד איום (אורלנדו בלום, "שר הטבעות"), והשניים יוצאים, איש איש ממניעיו, להשתלט על ספינת הפיראטים המקוללת "הפנינה השחורה". בתמונה נמצאת כמובן גם בת המושל הנאווה (קיירה נייטלי – "שחקי אותה כמו בקהאם"), שמתגלה אף היא, למרבה הריענון, כפליטה בלונדינית של "נמר דרקון" ולא כעלמה מטומטמת במצוקה.

בשל הקללה - למענכם לא נגלה את טיבה, ונאמר רק שהיא יוצרת כמה סצנות מרהיבות ומפחידות במיוחד (רמז: איירון מיידן) - נקלעים השלושה, מגובים בצוות אינוולידי להפליא, למאבק אנדרדוגי מלווה בקרבות סייף מצויינים על "הפנינה השחורה". בראשה, בהופעה נכלולית אופיינית, הפלא האוסטרלי ג'פרי ראש, שאמנם לא מאכזב בכלל, אבל מחוויר ליד דפ.

היה לי פעם חבר שייחס את שגשוג חיי האהבה שלו לאמונתו בסטטיסטיקה. מתוך הנחה שסיכוייו עומדים על כאחד לעשר, הוא היה מתחיל, בממוצע, עם בחורה אחת ביום, ויוצא כל חודש לשלושה דייטים שונים לפחות. מסקירה של הקריירה המפוארת של ג'רי ברוקהיימר, נראה שהשניים ביקרו אצל אותו הגורו, רק שלברוקהיימר, שחתום על חמישים סרטים בשלושים שנה, יש ככל הנראה סיכויים טובים יותר משהיו לחברי האמיץ.

הפקת רסקני קופות כמו "פרל הארבור", "ארמגדון" ו"קון-אייר", וקלאסיקות אייטיז כמו "אהבה בשחקים" ו"פלאש דאנס", העניקה לברוקהיימר מעמד נדיר של מפיק ששמו בלבד, בדומה לדיסני, מתפקד כמקדם מכירות מצויין. ולאחר שעלה על העצבים עם סדרת סרטים מלאי פאתוס אך מרוקנים, הוא שוב עושה כיף לעצמו ("קנגרו ג'ק"?), ומגיש את "שודדי הקאריביים" בליטוש אינפנטילי שיגרום גם לשפילברג לקנא.

רוח "אינדיאנה ג'ונס" של אותו שפילברג ממש, אגב, מרחפת מעל "שודדי הקאריביים" כולו ובשיתוף הומור אלאדיני מעולה, עושה אותו להוכחה מצויינת שלא צריך פיצוצים משעממים וחיילים פאתטיים כדי להזריק מעט בידור טהור, ושאפשר לצאת מסרט קיץ בראש מורם, גם בלי להרגיש שבוזבזו שעתיים בצפיה באמריקנים שמוכיחים, שוב, שלהם יש יותר גדול. אהוי!
_______________________________________________
שודדי הקאריביים: קללת הפנינה השחורה, ארה"ב 2003, 143 דקות
למידע על זמני ההקרנות
לאתר הרשמי
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by