בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
די.די.טי, וזה נקי 
 
 אילוסטרציה באדיבות זאב רווח, מתוך ``המובטל בטיטו``   
 
צביקה בשור

צביקה בשור מבקש מכם לכבות את הטלוויזיה בפעם הבאה שפרסומת גזענית משתלטת לכם על המסך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחת ההשפעות העיקריות של ניתוק עצמך מעולם הטלוויזיה, כמו שאני מגלה בחודש שעבר מאז בא האיש מ-yes ולקח לי את הממיר, היא שכל צפייה שלי במכשיר הארור, אם במסגרת עבודה או במהלך ביקור חברי, הופכת להיות מחודדת הרבה יותר. הניתוק בינך ובין מה שמשודר הוא מוחלט, אתה מפסיק להיות מושקע רגשית בסדרה זו או אחרת, בערוץ זה או אחר, ואתה בוחן כל פריים כאילו הוא האויב הכי גדול שלך.

כך למשל, כשחברי לצפייה מנצלים את הפסקות הפרסומות כדי לתרגל שליטה בבוהן המשלטתת, אני תמיד מחזיר אותם בחזרה לערוץ המסחרי. אני רוצה לראות מה אתם, האנשים הנורמלים, רואים כשאתם לא רואים טלוויזיה, כשאתם צורכים את הבין לבין, את הכאילו רִיק הטלוויזיוני.

פרסומת אחת לכדה את תשומת לבי בפעם האחרונה שישבני נחת על כורסה מוכוונת ערוץ 2. שני סלי כביסה מופיעים בפרסומת, משמשים מכלאות לשתי חולצות מוכתמות. האחת לבנה ומכופתרת, השניה כתומה וטריקואית. השתיים שחות בנסיבות כליאתן. זו המכופתרת יושבת, כמובן, על עבירת "צווארון לבן", לטריקואית זו כנראה עבירה שתשאיר בה "כתם לכל החיים". פרסומת לאיזו אבקת כביסה, ככה אומרים. אפילו די מתוחכם.

רק מה, יש איזו בעיה. קטנה. לא משהו שצריך להטריד את שנתכם. זה בטח רק אני. פשוט הטריקואית, הפוּשטית, הלא מתוחכמת, הפושעת האמיתית, מדברת מצחיק כזה. מה זה מצחיק? לא יודע איך להסביר את זה, והאמת שזה די מביך. אבל היא נשמעת כמו מרוקאית.

זה בטח רק אני, האמת. זה בטח מקרי לגמרי. היו צריכים לייצג את שני הפלגים העדתיים הגדולים של היהדות הישראלית בפרסומת הזו, ויצא במקרה, בפוקס אטומי, שהקול האשכנזי הודבק על הצווארון הלבן, והמרוקאית הקריקטורית הודבקה לעמךָ. זה מקרי לחלוטין, ואני משוכנע שאם תבדקו, לא תמצאו בין זה ובין אחוז האשכנזים בקרב אנשי הפרסום כל קשר. זה רק אני. רגיש. סתם. נודניק. שתוק כבר.

זה הייתי רק אני גם כשערוץ 2 עלה עם קמפיין ה"טוב להיות ביחד" שלו, שהציג דמויות מחויכות, שמחות, ואשכנזיות להפליא צופות בערוץ ומטפחות משפחתיות אשכנזית ראויה לחיקוי. גם אז זה לא היה קשור בכלל לזה שבערוץ רואים את הצופים המזרחיים שלו, אלה שקוטלגו ומוסעדו כבר בימיו הראשונים, כמי שאינם קיימים אלא כדי לצפות ולשתוק. זה לא קשור לזה בכלל.

וזה גם לא קשור בכלל לדודו טופז. מה זה קשור לדודו טופז? מה, השתגעתם לגמרי? איך אפשר לקשר בין פרסומת שב-מ-ק-ר-ה מציגה את המרוקאים במקום שלהם ואת האשכנזים במקום שלהם (מה, גם במציאות זה ככה, אל תטרידו) ובין הבדרן הלאומי, שהוא שוביניסט דכאני, שיודע מה טוב למרוקאים ולנשים ולערבים ולבכלל, ובכל זאת זוכה לאישור הממסד הערוץ שתיימי. עזבו אתכם, זה סתם נדמה לכם אתם.

גם נדמה לכם שהפרסומת לאיזה מפעיל שיחות בינלאומיות שם את המרוקאי בכלא, לעצב לו תא למופת. וזה סתם נדמה לכם שבפרסומת לאיזו חברת מזון לתינוקות רואים אישה שמאכילה תינוק כדי שהגברים יוכלו לנהל את העולם כמו שהם יודעים ומוצאים לנכון. עזבו. אתם הוזים. אתם חיים בסרטים.

ואתם חיים בסרטים אם אתם חושבים שהפרסומות האלה לא מעצבות את הדרך שבה אתם תופסים את המציאות. אתם הוזים אם אתם חושבים שצפייה בפרסומת שמציגה באופן טבעי שכזה את המרוקאי בתור פושע ואת והאשכנזי בתור איש עסקי לא גורמת לכם לחשוב שזה הסדר הסביר של הדברים. אתם משלים את עצמכם אם נדמה לכם שצריכה מתמדת של פרסומות שאומרות שנשים מנקות ומאכילות תינוקות בזמן שגברים (אשכנזים) עושים לכולנו טוב בעולם העסקים לא גורמת לכם לחשוב שמקומה של האישה הוא בעיקר במטבח. אתם אוכלים חרא מחשבתי, ואם אתם חושבים שזה לא הופך אתכם לחזירים, אז אין לכם מושג מהחיים שלכם.

ותעשו לי טובה. יש כאן מערכת תגובות, ויש בכם חלק שנורא בא לו להגיד לי שאני צודק וללכלך על ערוץ 2. תעשו לי טובה קטנה, ותתאפקו. במקום להתעצבן, פשוט תתחילו לשפוט את הפרסומות שאתם רואים. תתעצבנו מהן כשאתם רואים אותן ותעברו לערוץ אחר, שבוחר לא לבזות ולדכא את מי שלא נולד גבר פולני יהודי בארץ-ישראל, תמורת בצע כסף. או שתכבו את המכשיר ודי. זה חוקי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by