בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מושיק עפיה הישראלי 
 
 
דרור נובלמן

דרור נובלמן רוצה לקפוץ לאמבטיה המוזהבת של מועמר קדאפי, כוכב הרוק הכי גדול של המזרח התיכון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
על פניו נראה שלהיות מנהיג ערבי זה אחלה ג'וב: אתה דיקטטור כמו במזרח אירופה, אבל עממי; אתה מלא בכסף כמו באצולה המערבית, אבל לא מחוייב לבזבז אותו על שיעמומונים; אתה יכול לשחק בצבא כמו מנהיג רפובליקת בננות, אבל לא חשוף לאותה כמות של התנקשויות; בקיצור, תענוג.

עם זאת, רוב מנהיגי ערב, כמו ערבים אמיתיים, לא קולטים את פוטנציאל הכיף, ומעדיפים להתעסק בדברים בטלים: מובארק חנוט תמידית בחליפות ומקדיש את מרצו לדיכוי סטודנטים; חאפז אל אסאד המנוח טרח כל חייו לחיזוק המיעוט העלאווי, רק כדי שבנו הנבעך יאבד שליטה; עבדאללה מירדן בטוח שהוא רואה חשבון; והאהבל הפלסטיני הצליח לתקוע את עצמו במוקטעה. מאוד מאכזב.

אפילו סאדאם, שתמיד נראה לי הבטחה גדולה, בנה בסבבה פסלים ענקיים שלו בכל מקום והתרחץ באמבטיות מזהב, החליט משום מה להסתכסך עם האמריקנים, ואיבד הכל. למה הוא היה צריך את זה? פתרונות לאללה. זהו דפוס התנהגות טיפוסי למנהיגי אומות ערב. לא מסוגלים להנות מהשפע והחיים הטובים. חייבים להיתפס לאובססיות. צבאיות, דתיות, לאומיות, מה שתרצו. טימטום.

על הרקע הזה, של גברים כוחניים ומשעממים בחום וחאקי, יש רק סופרסטאר אחד שמבין עניין. אני מדבר על כוכב הרוק של המזרח התיכון, על היו-הפנר של העולם המוסלמי, על הקלאבר של הליגה הערבית, מועמר קאדפי. לבוש כסרסור ממיאמי ביץ' במעיל פרווה מנומר, כובע קשמיר סגול ומשקפי טייסים, הוא משייט בהנאה מחאפלה אחת לשנייה. כן, כן, קדאפי דארלינג לא זורק זין על אף מנהיג חמור סבר ועל "המנהגים המסורתיים של העולם הערבי". מועמר מוכיח כל פעם מחדש שהוא הבחור הכי מגניב והכי יצירתי בשכונה.

הם מקיפים את עצמם בשומרי ראש משופמים? קדאפי התותח יעשה דווקא, ויארגן לעצמו שומרות ראש, משופמות לא פחות, כל אחת מהן רולה רצחנית עם חגורה שחורה. מנהיגי ערב מגנים את הפריצות והמופקרות של בנות המערב? קדאפי יארח בארמונו את תחרות "מיס אינטרנט". וכשאנשי הדת ילינו על השמלות החושפניות של המתחרות, הוא ילביש את המיידעלעך בחולצות חלופיות שעל כל אחת מהן הדפס ענקי של עצמו (עד היום אני מת להשיג חולצה כזאת).

מנהיגי ערב מייעדים בקנאות את הבנים הדפוקים שלהם להיות ממשיכיהם? קדאפי מכשיר דווקא את הבת שלו להיות השליטה הבאה של לוב. האם הזכרתי כבר שהיא הבחורה הכי כוסית במזרח התיכון? אז הנה. ולא שחסרים לה אחים זכרים, אלא שכנצר ראוי לבית קדאפי, הם יודעים שהעיקר בחיים זה לא כוח, אלא כיף. אחד מהם אפילו קנה לעצמו מקום כשחקן בקבוצת פרוג'יה בליגה הראשונה באיטליה. למה? ככה. כי הוא יכול. כי אבא נתן לו יופי של חינוך בבית.

מועמר קדאפי הוא מה שהילד מ"ביג" היה הופך להיות לו היה מביע משאלה להיות מנהיג אומה ערבית. הוא בליין. לוקח את החיים בקלות, מלא שמחת חיים, בקלות אפשר לדמיין אותו מפזז על דוכן ביום האהבה או רוקד בכלוב באומן 17.

גם בנוגע לסיכסוך הערבי-ישראלי מקפיד קדאפי לנקוט בעמדות מקוריות: בימים אלה הוא טרח ותירגם לעיברית את תוכנית "ישראטין" שלו, מניפסט לאיחוד ישראל ופלסטין, והיא מפורסמת קבל עם ועדה באתר הרשמי שלו. התירגום אמנם לא חף מטעויות - קשה שלא למצמץ מול משפטים כמו "הפלסטינים לא מקבלים במדינה קטנה אלא במדינה גדולה מזדיינת להגן על עצמה" (המצוין), או "המדיניות של ישראל הרעילו הרעיון הציוני המזמין לשיחלוף הארץ למדינה בשת לאומיות" (הבלתי נשכח) - אבל חוץ משגיאות כתיב אפשר למצוא במסמך רעיונות מהפכניים ממש: הודאה בכך ש"טבח דיר יאסין" היה פרופוגנדה ערבית שקרית, הכרה בזכות הקיום של ההתנחלויות, ביטול זכות השיבה הפלסטינית בתנאי שישראל תפסיק את העלייה, וקריאה חד משמעית לעולם הערבי לוותר על ירושלים ולצרף את ישראל לליגה הערבית – כל זה בתנאי, כמובן, שנאוחד עם פלסטין ונפורק יחדיו מנשק להשמדה המונית.

תוכניתו של קדאפי, גם אם מלאת חורים ובעייתית, היא שיוויונית למדי, והצעה שיוויונית מצד מנהיג ערבי זה משהו שטרם היכרנו - מכאן הנטייה לפטור את קדאפי כ"ליצן". וזה חבל, כי קדאפי הוא היחיד שמבין מה שכל המנהיגים, שלנו ושלהם, לא מצליחים להבין. זה לא עניין של אדמה, נשק או כבוד. הוא עצמו זנח כבר מזמן את הדרכים המיליטנטיות. קדאפי מאמין שבאנו לכאן כדי ליהנות. שאי אפשר לחיות ככה עם כל המוות הזה. קדאפי מבין שיש פה אחלה פוטנציאל למזרח התיכון הזה. יש נפט, יש טכנולוגיה, יש שמש, למה שהכל ילך לעזאזל?

הוא מזכיר לי יחצ"ן שעומד בפתח דיסקוטק ורואה נערים הולכים מכות בכניסה. "לא משנה מי התחיל", הוא נאנח בייאוש, "קחו משהו לעשן ותרגעו, אתם דופקים את המסיבה". גבר. ליצן או לא, רודן או לא, מועמר קדאפי הוא המנהיג היחיד במזרח התיכון שיודע להנות מהחיים עד הסוף ולא דופק חשבון לאף אחד, תנו לו כבוד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by