בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כרם התימנים 
 
 
אבישג לוי

אבישג לוי לא חושבת ש"אחד העם 1" צריכה לקבל נקודות זכות על השוויון בהשפלה של אשכנזים ומזרחים. להיפך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ונתחיל בוידוי: היו לי את כל הסיבות בעולם לכתוב ביקורת מחמיאה ומפרגנת לקומדיה החדשה "אחד העם 1" מבית היוצר של חברת "מטאור" (יריב יפת ויואב גרוס). את ארז בן הרוש, שכתב את התסריט לסדרה יחד עם ניר ארז ואף משחק בה, אני מכירה באופן אישי. מלבד היותו בחור סימפטי ומוכשר, הוא גם ביים את הצגת הסיום שלי בכיתה י"ב ולמד עם אחי בכיתה. מעת לעת, יוצא לי לפגוש אותו באירועים חברתיים, ולרוב אני מאד אוהבת את מה שהוא עושה ("שוטטות", "Exit").

אבל, יחסים אישיים לחוד, וביקורת ללא פניות לחוד.

"אחד העם 1" היא לא סדרה טובה. היא לא סדרה טובה מהטעם הפשוט שהיא מתיימרת להיות סאטירה חברתית וחריפה, אשר נוגעת בעקב האכילס של הישראליות שלנו (אפליה, מנהיגות אשכנזית, אמהות חד הוריות, וכו'). הלכה למעשה, "אחד העם 1" נגועה בהומור עדתי, גזעני, בנאלי ונבוב ואינה מחדשת דבר וחצי דבר ממה שכבר ראינו ועודנו רואים בטלביזיה הישראלית.

הקונספט חדשני: חמישה שחקנים מגלמים מספר דמויות הדרות כולן בבניין משותף אחד בפרבר עירוני. לכאורה, כר פורה לסצינות בלתי אפשריות, מצחיקות ומקוריות. זהו שלא. מדובר בסדרה שמנציחה שוב, באופן די צפוי ומוכתב מראש, את ההומור העדתי. אותו הומור מרומז שלא מעיז ללכת עד הסוף, אותן רפליקות חבוטות, חצאי בדיחות על פולניות פריג'דיות עם היגוי של מורה לספרות. אותה אינטראקציה ידועה בין בת-חן, הילדה העארסית עם הקול הצפצפני (שיכלול של דמות שבמקור הופיעה בדומינו גרוס) ובין החונך הפלגמט והבוק שלה. אותו מזרחי תחמן ואשתו המנקה שאופה מעמולים. אותה קוסמטיקאית פרחה שאין לה מושג מהחיים האמיתיים מחוץ לסלון שלה. אותה יאפית-מזרחית-אם-חד-הורית מאונגלזת-שיק. ואותן שתי גראציות זקנות שהיו צירות בקונגרס הציוני הראשון בבזל שנותנות קרב הוגן לזקנים מהחבובות. מישמש עדתי כזה אכן לא נראה במחוזותינו בעבר, אך עדיין לא רק שאינו מהווה סאטירה, אלא אף אינו מצחיק.

דיירי אותו בניין משותף הממוקם, כאמור, ברח' אחד העם 1 הם מושא לקלס ולבוז. הם התגלמותו של הישראלי המזרחי, הפרמיטיב, הנחות והמופלה, מחד, והאשכנזי האליטיסטי, הנאור, האנין, מאידך. מצפייה בסדרה עולה כי אין עוד דרך אחרת לתאר את הישראלי, שהרי ישראלי משמע מכוער, צר עין, לא מפרגן בעליל וגזעני, בין אם הוא אשכנזי או מזרחי. ישראלי הוא קודם כל קומבינטור שפל וגס רוח, שתרבותו היא תרבות "הסמוך" או "תן לי ואתן לך".

אבל אין ספק שיוצרי הסדרה הרחיקו לכת בראייה שלהם הפעם. באחת הסצינות בפרק שעסק בבחירות לוועד הבית, מנסה עמרם המזרחי (שבסדרה מכונה "מזרחי") לסחוט את אילנית הקוסמטיקאית שעובדת שחור ומאיים עליה שיפנה לחבריו במס הכנסה אם לא תצביע עבורו. הכצעקתה? הייתכן כי מזרחי מנסה להתקדם על חשבון אחיו המזרחיים המדוכאים?

יאמר לזכותם של בן הרוש וארז שהם נוקטים בגישה שוויונית בסדרה. הם מלכלכים, בזים, מבקרים, משתינים בקשת על כל דיירי הבניין באותה המידה. הם אינם חוסכים שבטם מהפולני, הגרוזיני, הרוסי, המרוקאי או הקובני. כולם מקבלים את מנת הביקורת הפסודו נוקבת מהם. יש מספיק לכולם.

הבעיה שלי עם "אחד העם 1" היא שהסאטירה החברתית שהיא מוכרת אינה אמינה. לטעמי, מדובר במניפולציה זולה ושחוקה, זו שמנסה להשיג רייטינג גבוה על חשבון המכנה המשותף הנמוך ביותר.
בטלוויזיה שפרסומות גזעניות הן בדרך השגרה שלה, המכנה המשותף הנמוך ביותר הוא מחצב שכבר כילו לחלוטין קודם, ואף עשו זאת היטב. עפס, בין "אחד העם 1" ואחיו הגדול והמושקע "המופע המרכזי", אני בוחרת ב- "אחד העם 1", אבל שומרת לעצמי את הג'חנון השרוף במיוחד.
________________________________
אחד העם 1, ימי שישי ב-21:00, ערוץ 2
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by