בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
NMC דורשת מאמניה לוותר על זכויות המבצעים 
 
 `רק לנו הסמכות`. אילי גורליצקי, יו``ר `אשכולות`   
 
ניר נון נוה

חברת התקליטים מוותרת בשם אמניה על תמלוגים המגיעים להם על פי חוק. זאב שליק, מנכ"ל NMC: אנחנו מוותרים על עבודה עם אמן שלא מוכן להעביר לנו את הזכויות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תחנות הרדיו האזוריות זוכות השבוע לגיבוי מפתיע במאבקן נגד תשלום זכויות עליו הן מחוייבות על פי חוק - חברת התקליטים NMC. מאז החלו תחנות הרדיו האזוריות לשדר, לפני כשבע שנים, דורשים הארגונים המגנים על זכויות היוצרים והמבצעים, להסדיר את התשלומי המגיעים להם בעבור השמעת המוסיקה בתחנות.

לאחרונה חלה התקדמות מסויימת בין התחנות לבין 'אקו"ם' (הארגון האחראי על זכויות היוצרים), כששתי תחנות מקומיות הגיעו להסדר, ואילו אחרות נמצאות במו"מ. גם עם הפדרציה לתקליטים וקלטות מצויות התחנות במו"מ, ורובן קרובות להסדר.

מי שנותרה בצד היא 'אשכולות', החברה לזכויות מבצעים של אמני ישראל. אילי גורליצקי, העומד בראש אשכולות, אומר למיקסר כי "מדובר בבעיה מתמשכת. מיום שהתחנות עלו לאוויר, הן עדיין לא שילמו לנו פרוטה. מדובר בגוף המשדר היחיד שלא משלם לנו. אפילו ערוץ 7, המהווה תחנה פיראטית, מקפיד לשלם עבור זכויות המבצעים. הצענו אינספור פעמים להביא את העניין בפני בורר, כדי שיכריע בעניין, אולם התחנות לא מסכימות לכך".

השבוע זכו התחנות האזוריות לתמיכה מפתיעה במאבקן להתנער מתשלום תמלוגים לאשכולות. חברת התקליטים הגדולה בארץ, NMC, הודיעה במכתב שהעבירה לידי נציגי התחנות האזוריות, כי הן אינן נדרשות לשלם כלל לאשכולות.

במכתב, שתוכנו הגיע לידי מיקסר, נאמר מפורשות כי "זכויות המבצעים במאסטרים של NMC הוקנו ל-NMC והועברו לידיה כדת וכדין על ידי האמנים, ולכן כל תקבול או תמלוג בגין זכויות אלו מגיעים ל-NMC". עוד מובהר במכתב כי למרות שהחברה זכאית לתשלומים מהתחנות, היא מוותרת בנקודת זמן זו על כל תשלומי התמלוגים ופוטרת את התחנות ממחויבות זו בשלב זה.

המכתב של NMC מגיע כתשובה למכתב מטעם התחנות האזוריות, בו הן טוענות שהן אינן מסוגלות לעמוד בתשלום תמלוגים רבים כל כך, ומאיימות לצמצם בשידור שירים עבריים.

זאב שליק, מנכ"ל NMC, אומר כי אכן, האמנים חתומים על כך שהם מעבירים את זכויות המבצעים בהקלטות לידי החברה, ומדגיש כי "מדיניות החברה היום היא לא לחתום עם אמנים בצורה שלא תאפשר לעשות שימוש מסחרי בהקלטות לאחר מכן. אנחנו נמנעים מלחתום עם אמנים על הסכם שלא יאפשר לנו לעשות שימוש מסחרי נאות בהקלטות בשוק הקיים ובשוק העתידי".

שליק סירב להגיב על העובדה שתחנות רדיו אחרות, ובהן תחנות קול ישראל וגלי צה"ל, כן מעבירות את התמלוגים לאשכולות, ומדגיש כי מדובר "בזכויות לגבי ההקלטות והמאסטרים, ולא בכל הקשור להופעות או שידורים אחרים. בכל הנוגע להקלטות עצמן, אנחנו מוותרים על עבודה עם אמן שלא מוכן להעביר לנו את הזכויות".

לדברי גורליצקי המכתב שהוציאה NMC אינו רציני. "יש בידי מסמך שנכתב על ידי היועצת המשפטית של חברות ההקלטה, שאומר מפורשות כי רק חברת 'אשכולות' רשאית לגבות את הכספים. הטענה שלהם איננה רצינית, ולכן אני בכלל לא אכנס למכתב הזה, ולא אוציא בגלל מכתב שכזה לא את התותחים שלי וגם לא את הרובים. הם לא יגיעו עם זה לבית משפט, מדובר בשטות".

"לנו יש את כל הזכויות של כל אמני ישראל. 'אשכולות' היא התאגיד היחיד שיכול לגבות תמלוגים בגין זכויות מבצעים. על פי חוק זכויות מבצעים רק תאגיד שמייצג את מרבית האמנים במדינת ישראל יכול לגבות תמלוגים. וכפי שפירסם משרד החינוך בילקוט הפרסומים, 'אשכולות' הוכרזה כארגון התמלוגים היחיד. הם לא יכולים לקחת תמלוגים, אסור להם לגבות תמלוגים והתמלוגים מגיעים לאמנים על פי חוק".

גם ברשות השנייה, האחראית על התחנות האזוריות, מודעים לבעייתיות של הנושא. בישיבת המועצה ביום שלישי דנו חברי המועצה במחוייבויות השונות של תחנות הרדיו האזורי ובתשלומים שאותם עדיין לא העבירו. נאווה בת צור, סמנכ"ל הרדיו של הרשות השנייה, אומרת כי המועצה החליטה להגביל את הארכת הזכיונות של התחנות השונות בחצי שנה בלבד, כשבתקופת זמן זו הן תאלצנה להסדיר את חובותיהן. "ברור שהרשות השנייה רוצה שהתחנות יעמדו בהוראות כל דין, ככתוב בזיכיון. יש חוק זכויות יוצרים ומבצעים, והתחנות צריכות לעמוד בו".

"עמדת הרשות היא שמדובר כאן בפן המסחרי של פעילות התחנות, ועל כן הן צריכות להגיע להסכמה עם הגופים השונים, בכל הנוגע לגובה התשלום. אנחנו לא נכנס לתוך המו"מ המסחרי, אבל כן נלחץ שיגיעו להסדר".

בכל הנוגע לתשלומים ל'אשכולות', מאשרת בת צור כי גם לידי הרשות הגיע המכתב מ-NMC. "המציאו לנו מכתב לפיו כלל לא מגיע ל'אשכולות' תמלוגים. מדובר כאן בהיבט משפטי. אנחנו לא בלש ולא שוטר, אבל מדובר בהחלט בנושא שצריך להבדק ולהפתר".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by