בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מיקס פטל 
 
 
ערן דינר

ערן דינר גאה להיות ישראלי: פוליאנה פרנק מספקים אוסף רמיקסים שווה בהחלט, והיהודים עושים את זה מפגר אך ראוי להערכה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נסיון העבר עם הרעיון של רמיקסים ללהיטים עבריים קלאסיים אינו מבשר טובות לסדרה החדשה של NMC, "פלסטלינה", בה יציגו אמנים שונים אינטרפרטציות משלהם לשירים עבריים מוכרים מתוך הקטלוג העשיר של החברה. עד היום, מרבית הפרוייקטים מהסוג הזה שנעשו בארץ הוציאו שם רע למושג המיקסוס. לכן אין פלא שהתגובה הראשונית לקונספט הקיצי שהגו עבורנו קברניטי NMC היא חשדנות מהולה בחשש מפני עוד סדרת אוספים בשקל, זולים, צעקניים וחאפריים. אבל כנראה שב-NMC החליטו הפעם להראות שאפשר גם אחרת, כפי שתעיד הבחירה בפוליאנה פראנק לעריכת הדיסק הראשון בסדרה.

שרון בן-עזר וחיים אילפמן, ההרכב הנוכחי והיציב מכולם של פוליאנה פראנק, פותחים את סדרת "פלסטלינה" באוסף קיצי מרענן כעראק צונן ביום חמסין, ומביאים איתם את המקוריות וההקפדה שמאפיינים גם את "אחרי הציונות על שפת הים", אלבומם המשותף.

הם פותחים ב"אני חולם על נעמי" הוותיק של חדווה ודוד, שגם שוחרר לרדיו כסינגל. "נעמי" זוכה לטיפול שגרתי, יחסית, אך קובע את הטון גם לשאר הרמיקסים שבאוסף. ברובם נשמר טראק השירה כשריד יחידי מההקלטה המקורית וסביבו נטוותה מעטפת מוסיקלית חדשה לגמרי שסוחבת ברוב המקרים לאיזורי הצ'יל הנינוחים. ברצועות החזקות התוצאה לא פחות ממענגת: כך ב"מי לאהבה" של יהודית רביץ שמביא בגרוב הלטיני, "ניגע אל החלום" של שלום חנוך או "נואייבה", שמוכר בביצוע של שלמה גרוניך, ומופיע כאן דווקא בגרסה יפה של חווה אלברשטיין.

אחדות מהבחירות האחרות מאכזבות מעט. יתכן שהן חושפות את כוונת NMC להשתמש בדיסק הזה ובאלה שיבואו אחריו כשואוקייס של אמניה העכשוויים ("תרימי את הראש" של כנסיית השכל, וגם "לומדת לעוף" המציק של דנה ברגר), אבל גם אלה זוכים לטיפול נמרץ שהופך אותם לפחות למעניינים יותר מגרסאותיהם המוכרות, השחוקות.

לרגע לא תרגישו שמחפפים אתכם פה בכמה מריחות של ביטים וסיקוונסים, וזה כבר יותר ממה שתוכלו להגיד על רוב הניסיונות הקודמים בתחום הרמיקסים בארץ. העבודה שהושקעה כאן במציאת עיבודים יצירתיים ומקוריים ניכרת היטב. כספתח לסדרה החדשה, פוליאנה פראנק מציבים רף גבוה לכל מי שיבוא אחריהם. צריך לקוות שהדיסקים הבאים בסדרה יעמדו בו.
 
11 שנים לאחר שקמה, היהודים עדיין נתפסת כעוף מוזר בעולם הרוק הישראלי. הטענות בדבר קיפוחה של הלהקה מצד מעצבי הטעם בתקשורת הפכו כבר מזמן לקלישאה. ולא שאין בהן מידה של אמת - הרוק הכבד עמוס הפאתוס של היהודים, ששואב השראה מהמחוזות היותר שעירים של המטאל, נתפס כמיושן ולא רלוונטי על רקע הגל האלקטרוני ששטף את עולם הפופ בשנות ה-90' מחד, והרוק האלטרנטיבי הגווע מאידך.

בתגובה, היהודים עשו שימוש מושכל בהיותם להקה מנודה ונבנו מכך תדמיתית כאלטרנטיבה לזרם המרכזי של הפופ הישראלי ולרוק גבה המצח כאחד. מצד הלהקה, הקצנת האאוטסיידריות המולדת שלהם היתה מהלך מחוכם, גם אם לא בהכרח מודע. הוא הביא לה קהל גדול של בני נוער שמהווים היום בסיס איתן של מעריצים.

בהיעדר השמעות ברדיו, טיפחו היהודים את הקהל הגדול והנאמן שלהם בעיקר באמצעות הופעות חיות, וצברו על הדרך מוניטין של להקת הופעות משובחת. לכן אין זה פלא שהם מהחלוצים המקומיים בשחרור הופעות חיות על גבי DVD. הסט הכפול החדש מטעמם מציב את הסטנדרט לכל הופעה שתצא כאן בפורמט הזה בעתיד. הדיסק הראשון מכיל את ההופעה עצמה, עם 24 שירים שמתפרשים על פני לא פחות משעתיים וכוללים את כל להיטיהם הגדולים. בדיסק הבונוס הנדיב נכללו קליפים לחמישה שירים וכן קטעי וידאו מתקופות שונות בחיי הלהקה, החל מהקלטות הדמו הראשונות ועד לאלבומם האחרון "פחד מוות".

בצד המוסיקלי אין הפתעות. המוסיקה של היהודים היא עדיין אותו רוק כבד פשטני, רציני עד אימה וקודר, אבל גם הציניקן הרקוב ביותר לא יוכל להתעלם ממופע הרוק המהוקצע והאנרגטי שמונצח ב-DVD הזה ובדיסק הכפול שיצא במקביל לו, מאיכויות הנגינה והביצוע של כל המשתתפים ומהקשר המיוחד בין היהודים לקהל, קשר אמיץ ומתגמל שנדיר למצוא אצל להקות ישראליות.

אז נכון, זו לא המוסיקה הכי אופנתית או מתוחכמת שנעשתה כאן אבל זה רוק'נ'רול. פשוט, ישיר ואפקטיבי. ממש כמו שרוק צריך להיות. הזמנים, אמר כזכור דילן, הם משתנים. עכשיו, כשבארה"ב הניו-מטאל הוא כמעט הפסקול הרשמי של הנוער הלבן, וכשבישראל להקות פאנק, פ'אנק, רגאיי ודיסקו מופיעות זו לצד זו על הבמות המקומיות, הגיע גם זמנם של היהודים לתבוע את המקום שהרוויחו ביזע בתמונה הקבוצתית של הרוק הישראלי, מודל 2003.
_________________________________
פוליאנה פרנק: פלסטלינה 1, (NMC)
היהודים: לייב, (הד-ארצי)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by