בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ארגון חרדי התלונן במשטרה נגד להקת הבילויים 
 
 הבילויים (צילום: שרון קנטור)   
 
ניר נון נוה

הארגון החרדי "מנוף" דרש מתחנות רדיו שלא להשמיע את השיר "בחורים של ישיבה", ואיים בעתירה לבג"ץ. עד אז, הוגשה תלונה במשטרה נגד הלהקה. NMC: ידוע לנו כי מספר תחנות נענו לדרישה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשבוע שעבר פנה הארגון החרדי "מנוף" - מרכז ההסברה החרדי, למספר תחנות רדיו בדרישה לאסור את השמעת "בחורים של ישיבה", אחד השירים באלבום החדש של הבילויים, שיצא בחודש שעבר ב-NMC.

אדם שהתקשר לרדיו הזדהה כחבר באירגון, וטען כי אזכור השם המפורש (יהווה) בשיר הוא בגדר נשיאת השם לשווא. לדברי אותו אדם, הגוף אליו הוא משתייך מתכנן לעתור לבג"צ בעניין זה, ואף טען כי הגיש תלונות במשטרה נגד הלהקה. חיים שמש, סמנכ"ל הרפרטואר המקומי בחברה, אומר כי לו וללהקה לא ידוע על תלונה שהוגשה, כמו גם על הליכים משפטיים אחרים שננקטו בעניין - אך מספר תחנות נענו לדרישת הארגון לצנזר את השיר.

אלי ברקוביץ', שאחראי מטעם "מנוף" על נושאי תקשורת והסברה, מאשר כי אכן נעשתה פנייה שכזו מטעם הארגון, והוגשה תלונה במשטרה כנגד חברי הלהקה. "השיר עצמו בוטה ומבזה את תלמידי הישיבות, אולם לא זו הנקודה שהסעירה אותנו, למרות שאנחנו מאוד פגועים", הוא מסביר. "הנקודה החשובה היא הזכרת השם המפורש בפזמון של השיר. מדובר בחילול השם ממדרגה ראשונה".

לדברי ברקוביץ', הוא סיכם את הנושא עם גורמים בכירים בגלי צה"ל ובקול ישראל, אם כי לא מדובר בהסכם שבכתב, אלא "סוכם בינינו ברמה של הבנה ורוח טובה והסכמה על קונצנזוס שלא עוברים עליו, כמו עוד כמה דברים שמהווים קונצנזוס".

"לדרישה, כמובן, אין תוקף חוקי. היא פרטית, ולכן ההיענות המיידית לה מעוררת תמיהה", אומר חיים שמש. "חברת NMC מאמינה בחופש היצירתי של אמניה, גם אם הדבר עלול לעתים להתנגש עם דעות ורגשות של ציבורים שונים. איננו מצטערים ששיר שנוי במחלוקת כגון זה (או כדוגמת "שאול מופז" של אותה להקה, שעורכים בתחנות מסויימות התבקשו לא לשדר) משובץ באלבום שיוצא אצלנו. אבל אותו חופש ביטוי שאנו מאפשרים באלבומים שיוצאים כאן נפגם כאשר גופים בעלי אינטרס סותמים פיות וזאת תוך שיתוף פעולה שקט עם מנהלי התחנות".

אורן הלמן, דובר רשות השידור, מוסר בתגובה כי "אכן היתה פנייה של ארגון 'מנוף' להנהלת 'קול ישראל', אך לא סוכם דבר בין הנהלת 'קול ישראל' לבין הארגון על אי-שידורו של השיר 'בחורים של ישיבה'. פניית הארגון תישקל בכובד ראש, כמו שנעשה בכל פנייה אחרת. מאחר ודובר בפנייה על נקיטת אמצעים משפטיים, הפנייה תועבר גם לחוות-דעת משפטית".

מגלי צה"ל נמסר בתגובה כי "אף שיר של להקת הבילויים לא נפסל לשידור. השיקולים להשמעה או אי השמעה של שיר זה או אחר הם של העורכים המוסיקליים. יחד עם זאת, הופנתה תשומת לבנו לעובדה שבאחד השירים נעשה שימוש בשמו המפורש של השם, דבר אשר עלול לפגוע ברגשותיו של ציבור גדול, דתי וחילוני. היועץ המשפטי של גלי צה"ל, עו"ד בן ש"ך, העביר עניין זה לידיעת העורכים המוסיקליים ולשיקולם".

ולשיפוטכם, הנה כמה בתים מהשיר, שכתבו ימי ויסלר ונועם ענבר:

"בלגן בישיבה
ילד עם זקן שיבה
מספר לכל החסידים -

איך הרבי התפתה
ושילם חצי פרוטה
'כבוד הרב לוקח אל. אס. די!'

אנחנו לא עמדנו בתורים של הצבא
אנחנו בחורים של ישיבה
אנחנו התפתחנו בכיוון של חשיבה על יהווה"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by