בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחקר חדש: נגני ג'אז הם חולי נפש 
 
 
מערכת מיקסר

רבים מהג'אזיסטים הגדולים בהיסטוריה סבלו מהתעללות, בעיות נפשיות או התמכרות קשה לסמים. ספרו לנו משהו שלא ידענו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחקר חדש בבריטניה מגלה כי רבים מנגני הג'אז הגדולי של המאה העשרים שילמו מחיר נפשי כבד על הכישרון שלהם. ד"ר ג'פרי ווילס, פסיכולוג מסטוקפורט, בדק לעומק את הביוגרפיות של 40 מוסיקאי ג'אז גדולים, ואישש את מה שכולנו שמנו לב אליו עד עכשיו, אך התקשינו לבסס עובדתית.

מהמדגם של ווילס עולה כי ג'אזיסטים סובלים מדיכאון והפרעות במצבי-הרוח בשיעור גבוה פי ארבעה מהממוצע באוכלוסיה. בקרב אותה קבוצת מדגם, הוא מצא גם נטייה גבוהה פי שמונה להתמכרות לסמים. יותר מחצי מהנבדקים היו מכורים - בשלב זה או אחר של חייהם - להרואין או קוקאין.

הוא מסייג את הממצא הזה, ומזכיר כי שימוש בהרואין היה נפוץ מאוד בקרב נגני ג'אז באותה תקופה, מאחר וזכה לאספקה שוטפת וסדירה בשכונות שחורות. 11 מהמוסיקאים היו אלכוהוליסטים כבדים, ושישה מהם סבלו בילדותם מהתעללות.

בין ארבעים המוסיקאים שבדק, לארבעה הייתה היסטוריה של מחלות נפש במשפחה. אחוז לא פרופורציונאלי מהם ביחס לאוכלוסיה, בחרו לסיים את חייהם בהתאבדות. הפסנתרן הגדול באד פאוול אושפז מספר פעמים בבית-חולים פסיכיאטרי ואובחן כסובל מסכיזופרניה, ואילו מיילס דייוויס סבל מפראנויות. לארט פפר היה חזק ב-OCD - הוא שטף ידיים בטירוף וחשש לענות לטלפון.

ד"ר ווילס אמר כי הוא אינו מנסה לטעון שכל הג'אזיסטים הם משוגעים, אלא שהם חולקים את אותה פגיעות נפשית שמאפיינת זנים אחרים של אנשים יצירתיים, כמו סופרים ואמנים. המחקר פורסם בכתב העת הבריטי לפסיכיאטריה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by