בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בדידותו של הרץ למרחקים ארוכים 
 
 
אחי רז

אחי רז שמח לגלות שזגונדר, צוקי וגלברט עושים כולם עבודה מצויינת, אבל לא בטוח שזה יספק את בעלי הבית החדשים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האלבומים הראשונים שיוצאים בתת-המחלקה הצעירה של NMC, אודיו קולאג', נדמים כהמשך טבעי - אולי אפילו ניקוי מגירות - לפעילותה של FACT, הפרוייקט הקודם של יורם אליקים. אבל עוד קודם, מאיפה שלא מסתכלים על זה, פתיחה של תת-לייבל מקומי, מחתרתי ובלתי-קומוניקטיבי בעליל, כזה שמשתדל להיות "כמה שיותר עירני לתנודות המוסיקליות בארץ בניסיון ליצור מציאות מוסיקלית קצת יותר שפויה", היא צעד אמיץ, כמעט לא ייאמן מצד חברת התקליטים הגדולה ביותר בארץ, לפחות בתנאי השוק הנוכחיים.

בימי FACT הורגלו אוהדי המוסיקה לכך שמקומה של אמנות שמגיעה מהשוליים - בשוליים: בחסות מיטיב יחיד ומשוגע לדבר, גוף ארעי שנמצא בגסיסה מתמדת או באמצעות הוצאה עצמית, בהפצה ויראלית מפה לאוזן. לכן, הניסיון של NMC להעניק אכסניה מבוססת ליצירה שמגיעה מהשוליים עוררה - מלבד העליצות הברורה מאליה - גם מעט חשש והרבה תמיהה. האם תישמר החירות האמנותית גם בתוך גוף מסחרי שמטרתו היחידה היא להרוויח כסף? ואם כן, מה יהיה אורך הנשימה שלו?

שלישיית האלבומים הראשונה שיוצאת במחלקה, מספקת מה שנראה כמו תשובות ברורות לשתי השאלות האלה. הראשונה מעודדת: אין כל סימן לנסיגה או התקפלות מהעקרונות המוסיקליים שהנחו את אליקים ב-FACT. השנייה, שנגזרת מהראשונה, מעודדת פחות: קשה מאוד לראות קונסטלציה שבה שמורת טבע נדירה שכזאת - סליחה על הקלישאה - מחזיקה מעמד בתוך NMC - או כל חברת תקליטים בורסאית אחרת בישראל, לצורך העניין - לאורך זמן. אולי אחרי יציאת האלבום של סגול 59 בחודש הבא, שסינגל ראשון מתוכו נשמע בהחלט מבטיח, אפשר יהיה לראות טוב יותר לאן העסק הזה הולך.

הריליס המעניין מבין השלושה מבחינת מקומו על המפה המוסיקלית העולמית, הוא גם הפחות קומוניקטיבי מביניהם. "Tumbleweeds", אלבום הבכורה של הצמד החיפאי זגונדר (אלושה צינובוי וגיל כהן) מתמקם בצד השמאלי, העדין והמהורהר של האלקטרוניקה, בין Mum וסיגור רוס האיסלנדים, פור-טט ובוארדס אוף קנדה הבריטים ודינטל האמריקנים. על מרקמי צליל יפים נמזגים תכנותים שבריריים וגליצ'ים מנומסים, יוצרים אווירה חלומית, שלווה ומשחררת שרירים. למרות שזגונדר מציינים דווקא את השוגייז כהשפעה מרכזית, נוכחותן של להקות כמו סלואודייב ומיי בלאדי וולנטיין מורגשת יותר רעיונית מאשר פיזית. ועדיין, הרגעים הטובים ביותר באלבום הלא שלם אך המאוד יפה הזה הם אלה שבהם מתבלטת הגיטרה שניזונה בבירור מרובין גאת'רי של הקוקטו טווינס.

את ההומור שנעדר מהעגמומיות הרוראלית של זגונדר, אפשר למצוא - ובשפע - אצל עדי גלברט, שאת תקליטו השני בחר להקליט תחת שמה של להקת הפרות הפיקטיבית (והמצויינת!) שברא, הלונסאמס. "A tribute to the great outdoors" הוא אלבום עולץ, מגוון ועשיר בצלילים, השפעות ומצבי רוח מתחלפים. כמו אלבום הבכורה של גלברט, גם הנוכחי מלא בשעשועים וצעצועים אלקטרוניים שמנגנים קווים מלודיים נאיביים (ר' אד אן טו איקס המוקדמים, Plone וגם "Album for the young" המקסים של גרונדיק וסלאבה), ומולם כלים חיים שמשלימים להקה של איש אחד - כזה שנדמה ששפע האביזרים המלהיבים שמצא לפתע במרתף מבלבל אותו מעט. לזכותו של גלברט ייאמר שהוא לא מרשה לעצמו להיסחף רחוק מדי עם קרקס הצלילים, ושומר על איפוק אצילי שמשתלם מאוד בריצה הארוכה, ומבליט יפה מאוד את הכישרון הגדול שלו לספר סיפור באמצעות המוסיקה (או בשתי מילים: אחלה אלבום).

אבל המנצח הגדול של השלישיה הזאת הוא ללא ספק צוקי, שמצליח באלבום החמישי שלו, “Random ways of being", לעשות הכל נכון. ראשית כל אלה הצלילים הקודרים והכבדים שלו, שיודעים, אלוהים יודע איך, לחרוג מהבנאלי והמוכר; לאחר מכן ההפקה עם הניחוח האנאלוגי המרושל שאפשר לאהוב יותר או פחות, אבל אי אפשר להתעלם ממנו; הקול העמוק והיפה, שילוב של פיטר האמיל, ג'וני קש ופיטר מרפי; ולבסוף, השירים: יפהפיים, מרגשים, מדוייקים על המילימטר - בלי קישקושים ובלי סחיבות לאן שלא צריך. אלבום גדול, שלם, עם שיר אחד - "Behind the masque" - שלא עוזב גם אם השמיים יפלו.

ואסיים בשתי המלצות פרודוקטיביות, נדמה לי, לאנשי אודיו-קולאג' ו-NMC:

1. אם כבר מוציאים שלושה דיסקים במכה, כדאי לשקול לארוז אותם כסט בקופסה יפה, ולמכור ב-99 שקל. נראה לי ילך יופי.

2. בום פם. שלישייה מצויינת שתגוון יופי את הקטלוג הפאקטואידי של אודיו-קולאג'. זה כדאי.
_________________________________________________
Zegunder: Tumbleweeds, (אודיו קולאג'/NMC)
The Lonesomes: A Tribute To The Great Outdoors, (אודיו קולאג'/NMC)
Tsuky: Random Ways Of Being, (אודיו קולאג'/NMC)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by