בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
השכן שלא ישן 
 
 
צביקה בשור

אפילו צביקה בשור חושב ש"לתפוס את הפרידמנים" הוא סרט תעודה מבריק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יום אחד חדרה סערה לחייה של משפחת פרידמן השלווה מהעיירה השלווה-עוד-יותר גרייט נק. ארנולד, אב המשפחה, פנסיונר ומורה למחשבים בביתו, נתפס על החזקת חוברות של פורנוגרפיית ילדים. המשטרה שחקרה את הנעשה בחוג המחשבים הביתי סחטה עדויות מזעזעות על שהתרחש בחוג שניהל. סיפורים על אונס ילדים כשגרה, על התעללות פיזית מצד ארנולד ובנו ג'סי. זוועות אמיתיות.

חודש ומעט שהו ארנולד וג'סי במעצר עד ששוחררו למעצר בית, שבו אל משפחת פרידמן, אל האם איליין ואל שני הבנים הגדולים דיוויד וסת'. דיוויד גילה אז את מצלמת הווידאו ותיעד בקדחתנות את חייה של המשפחה, המתפוררת תחת נטל השנאות הישנות והנוראוּת החדשה. כל הזמן הזה ממשיכים ארנולד וג'סי להכחיש מכל וכל את ההאשמות נגדם, האשמות שהולכות, נערמות והופכות צבעוניות ומזוויעות יותר ויותר ככל שחקירת המשטרה נמשכת.

"לתפוס את הפרידמנים", סרט התעודה המבריק של אנדרו ג'ארקי, מנסה להבין מה קרה שם. האם היו שני הפרידמנים מפלצות אדם? האם באמת עשו את שסיפרו הילדים למשטרה, או אולי היתה זו החקירה עצמה שהוציאה מהילדים הנוחים לרצות את מה שהחוקרים רצו לשמוע? ומי היה ארנולד באמת כל השנים הללו, כשבני משפחתו חשבו כי הוא אותו אב למופת?

וג'ראקי אינו מסוגל להגיע לתשובות. ככל שהוא ממשיך לספר את הסיפור הכרונולוגי, הוא נאלץ למחוק את תוואי הדרך שהוליך אותו לאותה נקודה. אין שתי עדויות חופפות בסרט כולו. לכל אחד מהפרידמנים יש גרסה משלו למאורעות, וגרסה משלו ליחסים בין בני המשפחה. לכל שוטר יש סיפור אחר, לכל אחד מהילדים שנחקרו (וגדלו מאז לכדי בוגרים) יש סיפור אחר.

ערב רב של נראטיבים והיסטוריות בונים את התעלומה הבלתי פתירה של ג'ארקי, והוא משתמש בהם כאמן. הנה הצופה יודע משהו, מגבש לעצמו איזה בסיס להמשיך ממנו אל החלק הבא בסיפור, והנה מגיע החלק הבא, וכשם שהוא מקדם את העלילה, כשם שהוא מוסיף עוד רמז לפתרון התעלומה, כך הוא מפיל את מה שנבנה מקודם, ומשאיר את הצופה באותה נקודה מרחפת, רחוק מן האמת כשם שהיה בתחילת הצפייה.

וכיוון שאיש אינו רוצה לוותר על האמת, יכול הצופה לנסות ולהצמד לסרטי הווידאו שצילם דיוויד. רק הם לא באים מפיו של מישהו, כעדות על העבר או פרשנות. רק הם מתעדים דבר מה שקרה, רק הם חושפים טפח מאורע לעיניו הבוחנות של הצופה, ליכולת הניתוח שלו. ומול עיניו המנתחות נפרשת משפחה מטורפת, כמו משפחה רגילה על איזה סם מציאות מחריד. טינות נוראיות, התעללות מכוונת ושאינה מכוונת, מחנאות מהזן שלכאורה מאפיין התאגדויות פוליטיות יותר של אנשים. האהבה מנוצלת, הסודות גדולים מהידוע. מישהי שסיפרתי לה כמה נדהמתי ממלכודת המוות המשפחתית שנגלתה מול עיני אמרה שאני תמים, ושככה זה משפחות. מפחיד.
_______________________________________
לתפוס את הפרידמנים, ארה"ב 2003, 107 דקות
למידע על זמני ההקרנות
לאתר הרשמי
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by