בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
באלוהים, זה אקי השחיל אותה 
 
 
נועם אדלר

עם עלייתה המחודשת של "24", מזהיר אתכם נועם אדלר מפני הסדרה הכי שמרנית בטלוויזיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טרם צפיתי בדקת מסך - וספק אם אצפה - מתוך העונה השנייה של סדרת המתח הפופולארית "24". את העונה הראשונה, או לפחות את חצייה הראשון של העונה, צרכתי כמו נרקומן שגילה את יופיו של המזרק. בתוך פחות מיממה כבר הרגשתי כבן בית במשפחת באואר. על חצייה השני של העונה אין לי עניין לדבר, אבל ברור שהסדרה היתה חייבת לשנות את שמה ל"12", ברגע שנקראו התסריטים של שתים-עשרה השעות המסוכנות הללו.

כשאני אומר מסוכנות, אני לא מתכוון למה שעבר על הדמויות או לקשקוש התסריטאי שניסה לייצר אפקט "החשוד המיידי" - ובמקום זאת הפך את הסדרה לאמינה פחות מ"אהבה מעבר לפינה" - אלא למסר הריאקציוני שנשקף מהן.

בעונה הראשונה של "24", וסביר להניח שגם בזו השנייה, קיימת דיכוטומיה מסוכנת בין הצורה לתוכן. לעומת המראה הנוצץ, המתוחכם, המהוקצע והחדיש, עומדים מסרים פוריטנים עד כאב, שלא רק שמייצרים אצל הצופה תחושת מירמור על הצדקנות שבה נכתבו, אלא גרוע מזה – מסגירים לצופה המיומן את העתיד לבוא.

הסיפור פשוט למדי - מי שחטא והפר את ערכי המשפחה המסורתיים או טשטש את גבולות המוסר של הצופים, עתידו אובדן ומוות. מי הראשונה שמתה בסדרה? חברתה של קימברלי, שבמופגן הזדיינה מחוץ לנישואים, בעודה נערה. גורלה? מוות. הבחור שהזדיינה איתו? נהרג גם הוא תוך זמן קצר. ראוי לציין שבפרק הראשון אנו רואים שהם קיימו יחסי מין עם קונדום. לא זו בלבד שהם לא נשואים, ושהם חוטאים, הם גם מונעים מהבחורה לפרות ולרבות, ועל כך מגיע להם מוות כפול.

גם טרי באואר, אשתו של ג'ק, שבדיעבד מסתבר שהיא זו שיזמה את הפרידה ממנו - כלומר זו שפקפקה בתא המשפחתי שלה, יצאה לחפש ריגוש במקום אחר, ובנוסף מגינה על בתוליה של בתה ובוחרת להיאנס על ידי אחד השומרים – דינה מוות.

ג'יימי, הסוכנת החד הורית, שמגדלת ילד ללא אב? מוות. אפילו הרופא הנחמד שאיתו טרי יצאה בזמן הפרידה מג'ק, לא ישוב אלינו גם בעונה השנייה, ורק בגלל ששימש כסוג של כלי שרת בפירוקה של משפחה כלשהי.

גם אצל המתמודד השחור לנשיאות ומשפחתו זה ככה: אשתו - שלכאורה מציבה את המשפחה כאידיאל לכל אורך הסדרה, אולם למעשה היא תאוות כוח - מסולקת בבושת פנים; המזכירה/כותבת הנאומים (השיגו לי ג'וב כזה ומיד!), שמביעה בו עניין ורוצה לקיים איתו יחסים, חס ושלום, מחוץ לנישואים, עפה מהקמפיין.

אבל לשיאה של השמרנות מגיעים דווקא כשבוחנים את מצב אצל הרעים: אלכס דרייזן, בנו היפיוף של דניס הופר, נדקר בליבו, ולא משום שביצע פשע, אלא משום ששיקר לבחורה. את מותו הוא מוצא לא בזכות חוכמתם של סוכני הסי.איי.איי שמבקשים לתפוס אותו, אלא עקב רדיפת השמלות הכפייתית שלו, שבעטיה הוא חייב להשכיב עוד בחורה אחת ודי, לפני הרצח שכבר אינו יכול להוציא לפועל. הוא מת לא בגלל הזלזול שהוא חש כלפי החיים כערך עליון, אלא בגלל שהיה דון ז'ואן ובז לערכי המוסר של המונוגמיה.

ומה עם ג'ק ונינה שניהלו ביניהם רומן, אתם שואלים? ובכן, מלבד העובדה שג'ק הוא לא זה שיזם את פירוק משפחתו, מה מה שמשאיר אותו בחיים, הוא מקבל יום מחורבן ממש + המוות של אשתו. נינה מצדה מקבלת את העונש הנורא מכל - תוך פחות מיממה היא הופכת לגרמנייה.

בפעם הבאה שאתם רואים "24" שימו לב לא מי בוגד במי בתוך מטה הסי.איי.איי, אלא מי בוגד במי בחדר המיטות. הראשון ששם קונדום, הוא הראשון למות.
____________________________________
עונה שניה של "24", ימי רביעי וראשון בערוץ 10
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by