בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מלחמת גן העצמאות 
 
 אלון סטריקובסקי והמשמרות הוורודות מתעמתים עם שוטרים בגן העצמאות   
 
יובל בוגייסקי, הזמן הוורוד

לאחר שהבינו שמישהו במשטרה החליט לנקות את הגנים בתל-אביב מהומואים, החליטו באגודה להקים חוליות מתנדבים כדי להשיב מלחמה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"משטרת ישראל פועלת בצורה עבריינית חסרת רסן נגד אזרחים שפשעם היחיד הוא נטייתם המינית", אומר רוני אקר, מי שעומד בראש מטה המאבק באלימות משטרתית. המטה הוקם לאחר מקרים חוזרים ונשנים של התנכלות לובשי מדים להומואים בחודשים האחרונים. שיא האירועים התרחש ביום שלישי, תשעה בספטמבר, כאשר במהלך לילה אחד הושפלו והוכו כעשרים מבקרים בגן על-ידי שבעה שוטרים.

"הגעתי לגן בערך בשעה 23:00", מתאר צביקה, שהיה עד לאירועים. "כעבור כמה דקות ניגשו אלי שלושה אנשים לבושים בחולצות כחולות עם הדפס של סמל משטרה. אחד מהם שאל אותי בתקיפות, 'מה אתה עושה כאן?'. השבתי לו שאני הומו ובאתי לפגוש עוד הומואים. לאחר שבדק לי את תעודת הזהות, שאל אותי אחד השוטרים אם אני מזדיין עם ערבים. עניתי לו שאני מזדיין עם בני אדם. במשך כל זמן ההתרחשויות שמעתי רעשים של מהלומות מתוך השיחים בגן".

"אחר כך, בעודי יושב על ספסל, הקיפה אותי קבוצה של שוטרים. חשתי מאוד מאוים. השוטר שדיבר איתי כמה דקות לפני כן אמר לשוטרים האחרים, 'תכירו, זה צביקה', והוסיף: 'טוב, עכשיו עוף מכאן'. השבתי לו: 'למה? אני רוצה להישאר כאן', והוא ענה לי: 'לך מכאן לפני שאני מרים עליך את היד'".

עד נוסף לאירוע סיפר: "שבעה שוטרים נכנסו לגן ובלי כל סיבה תפסו אותי, הפילו אותי לרצפה והחלו לבעוט בי בכל חלקי גופי. התחננתי שהם יפסיקו, אבל הם צחקו, קיללו אותי 'הומו מסריח' והגבירו את המכות. התפתלתי מכאבים וניסיתי לשאול אותם מה עשיתי להם, אז אחד השוטרים נתן לי אגרוף בפרצוף והשכיב אותי לרצפה. אחר כך הם עשו אותו דבר להומואים נוספים שהם תפסו בגן. מאז יש לי סיוטים ואני לא יכול להירדם בלילה".

דודי, בן 25, מנהל חנות פרחים, מספר: "בשעה 21:30 נפגשתי עם חבר שלי בגן העצמאות, ישבנו על אחד הספסלים ודיברנו. אחרי כמה דקות הוא החליט שהוא הולך לחפש לעצמו זיון בגן, ונתן לי את הנייד שלו כדי שאשמור עליו. פתאום ראיתי אורות בוהקים מתוך השיחים, והתחלתי לשמוע קללות וצעקות חזקות 'הומואים מזדיינים בתחת'. ראיתי כמות היסטרית של שוטרים מרביצים להומואים בכל חלקי גופם. הם לא חיפשו סמים, הם לא שאלו שאלות, הם פשוט הכו אותם. החלטתי שאני יוצא החוצה מהגן ומתקשר למוקד המשטרה".

ואולם כאשר ניסה דודי להתקשר למשטרה ולבקש עזרה, נענה על-ידי המוקדן כי "אני עסוק כעת בפניות קודמות" ונותק. "כעבור כחצי שעה הגיעה ניידת משטרה", הוא מוסיף, "והראיתי להם בדיוק היכן נמצאים השוטרים שהכו אותנו, אבל כאשר הם גילו שמדובר בחברים ליחידה, החלו להיות במקום סחבקייה וצחוקים על הומואים.
"עברתי בתחנת המשטרה על מנת להגיש תלונה. היומנאי אמר לי שאני לא יכול להגיש תלונה כנגד שוטר בתחנה, וכי עלי לפנות למחלקה לחקירות שוטרים. כשביקשתי את מספר הטלפון, הוא נתן לי מספר שהתברר מאוחר יותר כשגוי".

בתלונה אחרת מתאר אחד העדים מקרה שבו שוטר העמיד בשורה מספר אנשים שמצא בגן, עבר מהאחד לשני, ביקש מהם להזדהות וצעק בקול רם את שמם, אף על פי שחלקם ביקשו ממנו מפורשות שלא יעשה זאת, על מנת ששמם לא ייחשף. כאשר התקרב השוטר למתלונן וגילה שהוא נשוי, איים עליו כי יגלה לאשתו שהוא בא לגן העצמאות והתייחס בצורה מבזה לנטייתו המינית.
 

"מישהו במשטרה החליט לנקות את הגנים בתל-אביב מהומואים"

בשבוע שעבר התכנס מטה המאבק באלימות משטרתית הומופובית לישיבתו הראשונה ודן בדרכי הפעולה האפשריות של אגודת ההומואים, הלסביות, הבי והטראנס כנגד אלימות שוטרים. בתום הישיבה הוחלט כי המטה יורכב מארבעה מערכים: הראשון, המערך התקשורתי, שיפנה לכלל אמצעי התקשורת בישראל בניסיון להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי; השני, המערך הפוליטי, שתפקידו יצירת קשר עם נציגי הקהילה בכנסת. בין השאר נעשו כבר פניות ליושבת-ראש הוועדה למעמד האשה, ח"כ גילה גמליאל (ליכוד), לח"כ זהבה גלאון ממרצ, לח"כ רוני גבעון וח"כ אילן ליבוביץ משינוי ולח"כ איתן כבל ממפלגת העבודה; המערך האסטרטגי יתווה את המדיניות, יקבע מטרות ויעדים; ומערך המתנדבים יגייס וירכיב את המשמרות, שיסיירו מדי ערב בגן. כמו כן הוחלט לדרוש גינוי חריף ומיידי של המעשים על ידי מפכ"ל המשטרה, השר לבטחון פנים ושר המשפטים, השעיית כל השוטרים התוקפים, חקירתם המיידית ומיצוי הדין עימם.

"מישהו במשטרה החליט לנקות את הגנים בתל-אביב מהומואים", אומר אלון סטריקובסקי, יושב-ראש האגודה. "אנחנו רואים עליית מדרגה והכרזת מלחמה מצד המשטרה, ולכן אנחנו מכריזים עליה מלחמה בחזרה".

"עד עתה הוגשו חמש תלונות למחלקה לחקירת שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש)", מוסיף ליאור מנצ'ר, מנכ"ל האגודה, "אולם אנחנו יודעים על עוד 15 מקרים לפחות שבהם הוכו הומואים על ידי שוטרים בגן העצמאות".

- מדוע לא מוגשות עוד תלונות למח"ש?
"כאשר נפתח תיק חקירה כנגד שוטר ממשטרת ישראל, מועברים לעיונו פרטי המתלונן. צריך לזכור כי אנחנו מתמודדים עם אוכלוסייה שברובה נמצאת בארון, ועל כן המחשבה כי פרטי המתלונן ייחשפו בפני השוטר מבהילה רבים, שמוותרים על הגשת התלונה".

- מהן הפעולות הראשונות שביצע המטה?
"מלבד פנייה לכל גורמי התקשורת, החלו משמרות ההגנה משוטרים - וראה כמה אבסורד הדבר נשמע: משמרות הגנה משוטרים - לטייל בגן העצמאות ולהראות נוכחות. בשבוע שעבר היתה לנו הצלחה ראשונה", מוסיף מנצ'ר, "כאשר ארני, רכז המתנדבים במטה, הצליח לסלק ארבעה שוטרים שהתכוונו להיכנס לגן העצמאות". ארני מוסיף: "כאשר הם הבחינו שאני מתעד את הכל במצלמה הדיגיטלית שלי ורושם את מספרי לוחיות הזיהוי של מכוניותיהם, הם נבהלו ופשוט הלכו אחורה ונסעו".

"חשוב לזכור", מדגיש מנצ'ר, "כי שכרם של השוטרים, האמונים על בטחוננו, מגיע ממני, ממך ומכל תושב במדינה. לא ייתכן כי הכסף ששילמנו כמסים ייהפך לאלימות שתופנה כלפי חברי הקהילה".

ד"ר אייל גרוס, היועץ המשפטי לאגודה, מוסיף כי מעדויות נוספות שהגיעו לידיו עולה כי למחרת האירועים הסתובבו שוטרים בגן ושאלו את העוברים והשבים אם הם מכירים את האנשים שהיו שם אמש. "לו פעולה זו היתה במסגרת חקירה כלשהי לגבי מעשיהם הפליליים של השוטרים בלילה שלפני כן, אין ספק שהיה עלינו לברך על פעולתה המהירה של המשטרה, אולם עדויות אלה מעלות חשש כי היה כאן ניסיון להלך אימים על הקורבנות וניסיון לשבש הליכי חקירה".

יש לציין כי המקרים המתוארים אינם הראשונים שבהם הופעלה אלימות כלפי הומואים ברחבי תל-אביב. בתחילת אוגוסט הותקף צעיר בן 26 מחוץ למועדון הסופה-ביט שבדרום תל-אביב, לאחר שביקש תעודה מזהה משוטר שלבש בגדים אזרחיים. הצעיר הוכה, נקשר באזיקים והובל לחקירה. במהלך הנסיעה לתחנת המשטרה אמרו לו שני השוטרים: "נשים אותך בתא באבו-כביר עם מישהו שיזיין אותך בתחת".

ב-15 באוגוסט הותקף צעיר בן 25 במהלך מסיבת FFF בגני התערוכה. התקיפה החלה לאחר שאחד השוטרים סירב מסיבה לא ברורה להתיר לצעיר להיכנס בחזרה למועדון, לאחר שיצא ממנו למספר דקות. לאחר חילופי דברים בין שני הצדדים סטר לו אחד השוטרים על פניו, בעוד חבריו לצוות מתנפלים עליו, מכים בו בכל חלקי גופו וקושרים אותו באזיקים. הצעיר נלקח לתחנת המשטרה ונחקר בחשד לתקיפת שוטר. "אנחנו זקוקים למתנדבים שייטלו חלק בפעולת המטה", מסכם מנצ'ר. "אם בני הקהילה לא יתנדבו, שום דבר לא ייצא אל הפועל".

בינתיים, גם משמרות ההגנה שהוקמו לא נשארות מחוסרות עבודה. ברוך אורן, בן 25, פעיל במשמרות ההגנה משוטרים, מספר על מוצאי שבת, עשרים בספטמבר: "הגענו בשעה 22:00 לגן העצמאות. היינו ארבעה אנשים עם מצלמות דיגיטליות ומצלמת וידאו. בשעה 1:00 בערך הגיעו חמש ניידות, ומתוכן יצאו כעשרה שוטרים מצויידים בפנסים ובמכשירי קשר. היו שם גם מתנדבים של המשמר האזרחי ושוטרות. ברגע שהבחנו בהם, התחלנו להפעיל את המצלמות. השוטרים הבחינו בנו, ולכן מיד ניגשו אלינו. שאלנו אותם למעשיהם, והם ענו לנו כי 'זו פעולה שגרתית ואל תתחצפו אלינו'. הם בדקו את תעודות הזהות שלנו והמשיכו לטייל בגן. במשך כל הזמן שהם שהו בגן עקבנו אחריהם ותיעדנו את כל מעשיהם. במקביל הזעקנו את אלון סטריקובסקי, יו"ר האגודה, ואת רוני אקר. כשאקר וסטריקובסקי ניסו לדבר עם השוטרים ולהבין את פשר מעשיהם, הם נענו כי 'זאת רק פעילות שגרתית, ואנחנו לא מוכנים להשתתף בהצגה הזאת'. כל האירוע ארך כעשרים דקות. תמוה בעיני שבשביל פעילות שגרתית מביאים עשרה שוטרים וחמש ניידות".

סטריקובסקי: "כאשר הגעתי למקום, שאלתי את השוטרים למעשיהם. הדגשתי בפניהם שכולנו רוצים לדעת מה מעשיהם בגן העצמאות ומדוע הגיעו למקום עשרה שוטרים. אחד מהם ענה לי שזאת בדיקה שגרתית. בסך-הכל, אנחנו רואים הצלחה ראשונית של משמרות ההגנה משוטרים".

- עד מתי תפעלנה אותן משמרות?
"המשמרות תפעלנה עד שנרגיש מוגנים וכל דרישותינו תענינה, בראשונה: גינוי התקיפות על-ידי המפכ"ל, השר לבטחון פנים ושר המשפטים ופגישה עם השלושה. נוסף לכך, אנחנו דורשים חקירה מיידית של כלל האירועים. בטווח הארוך יותר, אנו דורשים להכניס את חושן, שירות ההרצאות של האגודה, לתוך בית הספר לשוטרים ולקבוע איש קשר לקהילה בכל מרחב".

שלומית הרצברג, דוברת מחוז תל-אביב במשטרה, מסרה בתגובה: "מרחב ירקון מקיים פעילות שוטפת בתחום המרחב, הכוללת סיורים רגליים כנגד תופעות פשיעה, לרבות שהייה בלתי חוקית, כמענה להתרעות בטחוניות, לרבות בגן העצמאות, כמו גם באזורים אחרים. נושא ההשפלה והפגיעה, לכאורה, בכבוד באי גן העצמאות הועבר על-פי גרסת המתלוננים, ומן הראוי להמתין לתוצאות בדיקתם. אין שינוי במדיניות מפקד מחוז תל-אביב כפי שהוצגה לנציגי הקהילה ההומו-לסבית, שבמהלכה נקבעה היועצת המשפטית של מחוז תל-אביב כאיש הקשר לקבלת תלונות, שעד כה טרם התקבלו. יודגש כי חלה חובה לקבל כל תלונה בתחנת משטרה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by