בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תיסלמ עליכ, אספ 
 
 אמדורסקי   
 
ערן דינר

ערן דינר נאלץ להמשיך ולחלק מחמאות, הפעם לאוסף של אסף אמדורסקי ולדי.וי.די ההופעה של תיסלם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרצועה האחרונה באוסף החדש של אסף אמדורסקי היא ביצוע חי ל"אהבה חדשה", הסינגל הראשון ששחרר כסולן. הפעם בביצוע מינימליסטי בליווי גיטרה בלבד. העיבוד העירום, ניגוד חריף לגרסה המוכרת, עם ההפקה האלקטרונית העמוסה של האלבום הראשון, מצייר יפה את דיוקנו של אמדורסקי כאחד היוצרים המשמעותיים שקמו בשנות ה-90 בישראל.

זה גם מה שמציב אותו מעל רבים מבני דורו ברוק הישראלי. לפני היכולת המוכחת שלו לבנות מרבדי סאונד מרשימים, הוא פשוט ניחן בכשרון לכתוב שירים מצויינים. כאלה שתופסים את האוזן מייד ומחזיקים מעמד היטב גם ללא שכבות הסוואה וקישוטים אופנתיים.

"15 הדקות של אספ אמדורסקי", הוא אוסף ראשון לא.א. אחרי כעשור וחצי של עבודה, החל מימיו כמנהיג תערובת אסקוט, הלהקה הבראשיתית שחבריה הנוספים היו ירמי קפלן ועמיר "ג'נגו" רוסיאנו וכלה בעבודותיו העכשוויות כמוסיקאי אלקטרוני, תקליטן ומלחין פסקולים (האסונות של נינה). הוא משתרע על עשר השנים שבין אלבומה היחיד של " אסקוט" (המיוצג בשלושה שירים, כולל "החדר האינטימי שלי" הבלתי נמנע) ועד למופע "האינטימי שלי" בחורף 2001, אבל מתמקד בעיקר בשלושת אלבומי הסולו של אמדורסקי, שבאו בתווך.

שלושת אלבומיו של אמדורסקי מופיעים באוסף כמעט בשלמותם, תוך קימוץ מופגן בבונוסים ובקטעים מיוחדים (אלה מסתכמים בארבע רצועות, שתיים מתוכן הן גרסאות הופעה לשירים מתוך האלבומים, ושלושה קליפים) ואפילו באותו סדר שירים. זה גורר כמובן תהיה מובנת באשר לנחיצותו - מעבר למילוי משבצת הבחירה האיכותית לחג במודעות הצבע של NMC.

אלבומיו של אמדורסקי הרי זמינים וקיימים גם במתכונתם השלמה. אמנם, גם כשהיא פרושה בצורתה המדוללת על פני שני הדיסקים של האוסף, היצירה של אמדורסקי הולמת בעוצמה ויופי נדיר. קשה שלא להתמסר מיד לרצועות מושלמות כמו "השמיים הכחולים" "חלום כהה" או "רוך וקושי", אבל אם כבר קניתם את הדיסקים המקוריים, "15 הדקות של אספ אמדורסקי" לא מציע לכם די ערך מוסף שיצדיק רכישה נוספת של אותה המוסיקה בדיוק.
 

***

הוצאת הופעות מצולמות על גבי DVD היא בטח אחד החידושים היותר מרנינים של השנים האחרונות. נעים לראות שזה תופס גם בארצנו המוכה, ולא רק כשמדובר בלהיט בטוח נוסח שרית חדד. לפני כחודשיים שיחררו היהודים DVD כפול ועתיר בונוסים, והיו לחלוצי דויד הרוק העברי. בהמשך השנה הקרובה אנחנו צפויים להתברך בריליס דומה משל משינה, שינציח את סיבוב האיחוד המצליח ביותר בתולדות הרוק הישראלי. בין לבין, הגיע הסט של תיסלם - DVD ודיסק כפול המתעדים את מופע האיחוד הרשמי השני של הלהקה מהחורף האחרון.

גם המבונזנים הכי שרופים, ובכלל זה אני, כבר השתכנעו מזמן - בכל זאת יש בה משהו. גם אם איננה להקת רוק שורשית של בני מעמד הפועלים מהקריות, ולמרות שאין אף נגן טוב באמת בין שורותיה מלבד סמי אבזרדל, תיסלם הצליחה להשאיר אחריה שני תקליטים מצויינים ושרשרת ארוכה של להיטי רוק מנצחים, וקנתה ביושר את מקומה בדברי ימי הרוק הישראלי: "על הבמה", "מעשנים ביחד", "תפסיק לכוון אלי", "כבר הסתיו עכשיו", "בוקר של כיף" וכמובן "רדיו חזק" ו"תנו לי רוק'נרול" הנצחיים.

כמעט כל הלהיטים האלה נורים בזה אחר זה בהופעה בת השעתיים, שצולמה בינואר השנה בהאנגר 11 בנמל תל אביב וסיכמה סיבוב הופעות מוצדק ומוצלח. מה-DVD המושקע זה נראה כמו האיחוד של העשור. עשרים שנה אחרי שחדלו להתקיים כלהקה, תיסלם נשמעים נפלא ביחד. מול האנגר מלא בקהל שמי יודע איזה אחוז ממנו זכה לחוות את תיסלם בזמן אמת, הם חשים משוחררים, נינוחים, ומגישים מופע נוסטלגי מהנה ונטול תסביכים.

הלהיטים זורמים כיין ואפילו האורחים (מוקי, מוניקה סקס וסאבלימינל, כל אחד בתורו) שבאים לעשות כבוד, לא מפריעים יותר מדי. לא שאין רגעים חלשים, למשל כשיאיר ניצני מתעקש לעטות כפייה אדומה ולהנשים שוב את גווייתו החבוטה של האשם תמיד, או בהיצמדות הלא מובנת לגרסה החדשה, האיטית, של "לראות אותה היום", אבל בשאר ההופעה יש די קסם כדי לחפות על רגע עגום אחד או שניים, במיוחד אם יושי מתרצה בחסות כפתור ה-REW ושר שוב את "שיר לעת".
_______________________________________
אסף אמדורסקי: 15 הדקות של אספ אמדורסקי, (אן.אם.סי)
תיסלם: אור של כוכבים, (הד-ארצי)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by