בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"זה ערוץ של העם היהודי. לערבים יש מספיק ערוצים"  
 
 
תמר גלזרמן

צפריר רונן, יו"ר אפיק ההיסטוריה הישראלי, לא מתכוון להקדיש חלקים מלוח השידורים שלו למי שמפקפק בחיוניותה של התנועה הציונית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אפיק ההיסטוריה הישראלי, שעתיד לעלות בחודשים הקרובים בלווין ובכבלים, מבטיח הרבה - ויותר מהכל להיות ערוץ הבית של הציונות. להיות ערוץ היסטוריה שפונה לרגש ולזכרון הקולקטיבי.

עבור צפריר רונן, יו"ר הערוץ המהווה, גם עכשיו, עת יפי הבלורית והתואר מכונים בוגדים, הציונות היא לא נושא פוליטי. "ערוצים כמו דיסקברי וערוץ ההיסטוריה הם באמת ערוצי ידע, ערוצים של 'בוא תלמד' על זיקיות, על חלליות, על הנשיא רוזוולט. אצלנו זה אמנם ערוץ ידע, אבל יש היסטוריה עמוקה של רגש. כשאני מדבר על פרנקלין רוזוולט, זה פחות מדבר אליי. אם אבא שלך השתתף במלחמת יום הכיפורים, אז זה יותר ירגש אותך לראות על זה סרט מאשר על מלחמת הצפון והדרום באמריקה. יש למשל סרט על הקרב על החרמון, בו אני השתתפתי. וזה מרגש".

"ככה זה בכל אומה שעברה חשוב לה לעיצוב ההווה. לא מדובר על תקופת אברהם אבינו - דור הפלמ"ח עדיין חי ועדיין משפיע. לערוץ שלנו יש אפיל רגשי".

- איזו אוריינטציה פוליטית תהיה לערוץ?
"אין לו אוריינטציה פוליטית. זה ערוץ הציונות. זה ערוץ של עם ישראל. יש כמובן נקודה סובייקטיבית, אבל אנחנו גם מבקרים. נבחן את הדברים מנקודה עמוקה, של מחקרים היסטוריים".

- זה אפשרי לא להיות בעל אוריינטציה מסויימת?
"יש טענות על הפוליטיזציה של המדיה, שכתבים תופסים עמדות וזה מחליש אותם. דווקא הגישה הממלכתית, האובייקטיבית, תיתן לערוץ המון עוצמה, מעבר לוויכוח הפוליטי. יש אצלנו אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית, כמו מאירק'ה פעיל, חיים גורי, חיים חפר, אלי עמיר וצ'אטו. זה ערוץ ציוני והציונות היא לא עמדה פוליטית".

- הציונות היא בהחלט עמדה פוליטית.
"היא לא פוליטית. אם אין ציונות אין מדינה. להיות נגד הציונות זה להתנגד לקום המדינה. מי שמגדיר את עצמו כאנטי-ציוני, יש לו בעיה לחיות פה בכלל".

- חיים בישראל לא מעט אנשים שמגדירים את עצמם כפוסט-ציונים, כאנטי-ציונים.
"הפוסט-ציונים הם מפברקי ההיסטוריה הישראלית. יש ספר של אפרים קרש, "פיברוק ההיסטוריה הישראלית", ספר שמתאר איך הם מסלפים את ההיסטוריה, מילה במילה, משמיטים, מוסיפים כראות עיניהם. חלקם אפילו הודו בכך".

- אתה מדבר על ההיסטוריונים החדשים?
"אין דבר כזה. הם מעוותי ההיסטוריה הישראלית. הערוץ הזה בפירוש לא יתן במה למי שמפברק את ההיסטוריה. לאמת ולשקר אין את אותו משקל. הציונות היא תנועת השחרור של העם היהודי. התנועה הציונית בנתה את מדינת ישראל. אדם שאומר שהוא לא ציוני וגר פה, לא יישאר פה, כי הוא לא ירצה. זו ההיסטוריה של העם הציוני".

"אנטי ציוני זה להיות אנטי מדינת ישראל. כמו אחמד טיבי וההדיוטות שמוחאות לו כפיים. הערבים משתמשים הרבה במושג ציונות. תקשיבי לחיזבאללה למשל: הם לא אומרים ישראל, הם אומרים ציונות. עסקתי בזה במודיעין. הם אומרים שהם לא רוצים לשנות את השם של ישראל, רק להפוך אותה למדינת כל אזרחיה. ואנשים בארץ לא מבינים".

"כשמסתכלים על מה שהציונות עשתה, חבר פליטים מזה רעב שהקימו את אחת המדינות המתקדמות בעולם, שמובילה בכל כך הרבה תחומים, בהיי-טק לדוגמא. אין בעולם עוד דבר כזה. עם שמוקף אויבים צמאי דם".

"מה שיפה בחבר הנאמנים שלנו, על כל הגיוון שלו - מצ'אטו שבא מצומת ועד מאירק'ה פעיל שמזוהה עם השמאל המתון, הציוני - הוא שיש ביניהם הרבה מחלוקות והם יודעים שלא חייבים להסכים על כל דבר, אבל הם כולם ציונים. זה ערוץ א-פוליטי אבל הוא ערוץ הציונות. הציונות היא לא גישה פוליטית. הציונות היא מה שאפשר, לדוגמא, להיות יהודי ולהיות חילוני".

- אני מדברת על אנטי-ציונות לאו דווקא מהכיוון החרדי.
"אני לא מתייחס לשמאל הקיצוני, הפוסט-ציוני. אין דבר כזה פוסט-ציוני, זה אנטי-ציוני. ניהלתי את הקמפיין של רבין ב-92' והיו לי על זה הרבה שיחות איתו. הוא שנא שנאת מוות את הפוסט-ציונים, כפי שאת קוראת לזה. הוא הבין את המהות של זה. בשביל לתפוס את הקתדרות בחו"ל, אם אתה לא בא עם משהו אנטי-ציוני, אנטי-צה"ל, אנטי-המדינה, אף אחד לא מתייחס אלייך".

"ציונות זה זכרון קולקטיבי. הערבים לא מאמצים את הזכרון הקולקטיבי של המדינות שהם נמצאים בהם. הם נשארים עם הזכרון האיסלאמי, הרבה דורות אחרי. זו הבעיה המרכזית באירופה. היהודים זה העם היחיד עם שני זכרונות קולקטיביים, של הארץ בה הם חיים והזכרון היהודי. קחי לדוגמא אתיופים ורוסים, אחד אוכל חזיר והשני ניתק מהתורה שבעל פה, וזו אגב הסיבה שעושים להם צרות, מה משותף ביניהם? זכרון קולקטיבי. ולכן הערוץ שלנו הוא ערוץ רגש. אם את רואה סרט על השואה, זה לא זר שנטבח איפשהו, זה אמא שלי וסבתא שלי".

- יהיה ייצוג גם לערבים הישראלים, לבעיית הפליטים? לעוד דברים שמרכיבים את הזכרון הקולקטיבי?
"כמובן שיהיה ביטוי, ההיסטוריה שלנו שלובה. מאוד מעניין לדעת איך האוייב התנהג, איך הוא ראה את הדברים. יש לנו חומר מכל ארצות ערב, חומר מודיעיני, הסכמי שלום".

- דיברתי על ההיסטוריה של ערביי ישראל בתור חלק מההיסטוריה של מדינת ישראל. לא התכוונתי ל'דע את האויב'.
"כן אבל זה ערוץ של מדינת ישראל. ערוץ שאוהב את הארץ וזה לגיטימי. יש ניואנסים בתקשורת, פוקס זה לא כמו סקיי. זה ערוץ של העם היהודי. לערבים יש הרבה ערוצים".

- ערבים ישראלים.
"יש להם ערוץ ואנחנו לא מתכוונים לקחת את מקומו".

- אז זה ערוץ יהודי, לא ישראלי.
"זה ערוץ ישראלי עם כל הנושאים של העם היהודי. יש לנו מעל 8,000 שעות. רצנו בכל העולם, ממרתפי הק.ג.ב לגרמניה, ולארכיונים שאף אחד לא שמע את שמם. אנחנו נעסוק בקונפליקט, ערבים, ערביי ישראל, ערבים שתוקפים אותנו. והכל ברמה מחקרית, דוקומנטרית. אנחנו לא רוצים רק ליצור קצף על פני המים, אילא להכנס לעומק. בכל הרמות, גם ברמת הפקות האולפן. עם דגש על תרבות עברית, על יצירה, על שפה שהיא רק בת 100. הציונות היא מהפכה, היא דרמה, ודרמה טובה לטלוויזיה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by