בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סרק, סרק 
 
 
צביקה בשור

צביקה בשור לא מבין לאן טואטאו כל המחדלים של יצחק רבין מהתחקיר המעמיק שנעשה ל"עידן הגנרלים"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ארורה האמת, שכולם מסתובבים איתה אצלם בכיס, שולפים אותה מול כל מי שעוצר מולם לרגע, מכתיבים אותה בטון נמוך ורבוע. משמימה האמת, שאינה שואלת לעולם שאלות קשות, שתמיד הכל ברור לה ולמחזיקיה, שהיא תמיד פשוטה ומטופשת, שהיא תמיד רחוקה כל-כך מהווייתם של דברים.

כזו האמת, שבשמה הממלכתי הוחלט להפיק את סדרת סרטי התעודה "עידן הגנרלים" לערוץ 8, ובעיקר את הפרק הדן באחד, יצחק רבין שמו, גנרל. כזו ההחלטה להעתיר על הסדרה הזו את מראיתן של סדרות אמת קודמות כדוגמתה של "עמוד האש" המיתולוגית. ראיונות עם אורי אבנרי, יצחק לאור ומפא"יניקים אחרים שסרחו, בליל של קולות נוספים, המשמשים כסמנים קיצוניים תמהוניים, וקריין אחד, שכמו נלקח היישר מחדר החדשות של הערוץ השני, מושל בם ומספר את האמת על רקע קטעי ארכיון.

ומה היא האמת, אליבא דקרייננו הנ"ל? היה איש ג'ינג'י, מבריק ואמיץ, מקסים וצנוע, שעשה הכל נכון. תרם לאומתו כשזו נולדה, הנהיג אותה ביד רמה ובשכל מופתי בשעותיה הקשות, ואז שאף להביא אותה אל הארץ המובטחת, זו ששלום שורר בה. היה איש ג'ינג'י, והוא היה טוב. וזו האמת. ורק פעמיים טעה האיש, פעמיים בלבד, כה אמר הקריין. פעם אחת כשלא סילק את התמהונים המשיחיים מסבסטיה, ופעם אחת כשלא סילק את התמהוניים המשיחיים מחברון. איש ג'ינג'י טוב היה, ושתי טעויות לו בלבד. כה אמר הקריין איש האמת.

ומה עם השבירה שעייזר וייצמן אהב לתאר, ממש קצת לפני מלחמת ששת הימים? מנוחה קלה, בעצת אשתו. באמת, אפילו דליה רבין-פילוסוף אמרה. והחשבונות של לאה? האמת לא יודעת על מה אתם מדברים בכלל. ומה עם קוצר הראות כשר הביטחון שבימיו החלה האינתיפאדה הראשונה? זה צה"ל אשם, מה אתם רוצים. ומה עם אוסלו, אה, מה עם אוסלו? אה, אוסלו, תראו את מי הבאנו לכם כמתנגדת לאוסלו, את דניאלה וייס התמהונית המשיחית. רק היא אומרת שרבין אשם באוסלו. ואנחנו יודעים שרבין הרי אשם בזה שבכלל נתן לה ולחברים שלה להתנחל לנו פה על המדינה ולרצוח ראשי ממשלה. כה דיברה האמת, והיא נשמעת כאילו יובל רבין כתב אותה.

ובכלל, מסדרה שנושאת את השם "עידן הגנרלים" מותר היה לצפות למבט מעט אחר על החברה הישראלית, ואיך היא נשאה על גבה את הגנרליות חורכת האזרחיות. מסדרה שכזו מצפים לשאול אם יצחק רבין לא היה במשך שנים אחד מהאנשים שפספסו כאן שני עמים - את העם הפלסטיני הכבוש, ואת העם הישראלי שלא ידע אלא סגפנות בנגוריונית לאומנית ובאחת הוטח לקפיטליזם נטול סולידריות. אולי יצחק רבין, כאחד מהכוחות המובילים במדינה, אחראי גם במקצת לשבר החברתי-עדתי-דתי-כלכלי שהחברה הישראלית נמצאת בו? לא? רק על ששת הימים הוא אחראי?

עוד מעט, רק שנה, יציינו כאן עשור לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. בעשור הזה עברנו ארבעה ראשי ממשלה, אופוריות ודיכאונות ומלחמה אחת ארוכה. כל הפצעים כאן פתוחים, ואין כאן הסכמה על דבר. מי שינסה לגבש מבט אחד, ישראלי, אמיתי, על יצחק רבין, לא יוכל לעשות זאת. היומרה לכנס את סיפורו האמיתי של יצחק רבין לשעה של תעודה היא יומרה שאי אפשר להתייחס אליה ברצינות. מה שאפשר ללמוד מהיומרה הזו, בכל זאת, זו דמותה של האמת הממלכתית, השלטת, ההגמונית. וזו, תאמינו או לא, נותרה האמת של מפא"י, על הפלמ"חניק הג'ינג'י הטוב, הערבים החצי-רעים ועל הימין הדתי הרע-רע.
______________________________________________________
עידן הגנרלים - יצחק רבין, אתמול בערוץ 8 (שידור חוזר היום ב-21:00)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by