בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אין לי סימפטיה לפסטיבלים 
 
 
תמר גלזרמן

לכבוד פסטיבל השירה במשכנות שאננים שנפתח הערב, מסביר המשורר מאיר ויזלטיר מדוע הוא מעדיף הקראות אינטימיות על פני פסטיבלים, ומדוע הפינוק העצמי של מכתב הסופרים לא בשבילו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הערב (ראשון) ייפתח בירושלים, זו הפעם השישית, פסטיבל המשוררים הבינלאומי. הפסטיבל, שמתקיים אחת לשנתיים, מארח השנה 25 משוררים בינלאומיים, ביניהם אלכסנדרה פטרובה, דרמוט הילי, עבדאללה אל-אודרי, פבלו ארמנדו פרננדז, חנארו טאלנס, ג'ן-קאי ג'או, איליין פיינשטיין, אלכסנדר פטרוב, איאפה פאניקר ומרק ראדמן, מבקר השירה של הניו-יורק טיימס.

על 52 המשוררים הישראליים שיישתתפו נמנים מועתז אבו סאלח, סאמיח אלקאסם, משה בן-הראש, בן-ציון בן-משה, משה בן-שאול, יעקב בסר, ישראל בר כוכב, אורי ברנשטיין, חיים גורי, מקסים גילן, מרדכי גלדמן, ישראל הר, מאיר ויזלטיר, רפי וייכרט, נורית זרחי, יצחק לאור, תמיר להב-רדלמסר, אגי משעול, אריה סיון, טהא מוחמד עלי, מוחמד ע'ניים, חביבה פדיה, ישראל פנקס, חוה ברכה קורזקובה, דליה רביקוביץ', ש. שפרה ויוסף שרון.

בפסטיבל יתקיימו ארבעה מושבי הקראת שירה, פגישות משוררים עם תלמידים וערבי הקראת שירה של משוררים צעירים. את הפסטיבל תפתח תערוכה של משה גרשוני והופעה של נורית גלרון בשירי משוררים.

מאיר ויזלטיר, שייקרא משיריו בערב הפתיחה, מנסה לעמוד על חשיבותם של פסטיבלי שירה: "לא בטוח ש'חשיבות' היא המלה המתבקשת כאן. כקהל, פסטיבל שירה בינלאומי נותן גם לי הזדמנות להכיר משוררים שלא היית יודע על קיומם. לפעמים זה מעניין, לפעמים פחות".

"אישית, אני לא מת על פסטיבלים. בפסטיבלים יש מצד אחד גודש ומצד שני מיטת סדום. בדרך כלל אני מעדיף ערבי שירה רגילים, כשמשורר- או שניים, או שלושה - יכולים לקרוא יותר, ואם בא להם, גם לשוחח עם הקהל. אך בעבר אירע שבזכות הפסטיבל התיידדתי עם משורר שלא הכרתי קודם. וזה רווח נקי. אשר לירושלים כאתר הפסטיבל - בתל-אביב יותר נוח, אבל היא לא טורחת לערוך פסטיבל כזה".

הפסטיבל, בניהולו האמנותי של נתן זך - אחד המועמדים הבולטים לסילוק מתוכנית משרד החינוך בשל מעורבתו במכתב הסופרים - מארח גם את הפאנל "המוזות והתותחים", בהשתתפות סאמיח אלקאסם, חיים גורי, פרופ' גבריאל מוקד, אלכסנדר פטרוב ואיליין פיינשטייןץ הפסטיבל ידון גם בקשר בין הגלובליזציה לבין השירה.

- אתה תופס את התפקיד שלך, כמשורר, כתפקיד פוליטי?
"למשוררים אין 'תפקיד', וזאת אחת הסיבות הטובות להקדיש את חייך לשירה. כמובן שחברה עשויה להשתמש בשירה לצרכים שונים, ואז נדמה לה שתפקידו של המשורר היה למלא את הצרכים הללו. לפעמים, אפילו המשורר עצמו משתטה ומזדהה עם התפקיד שיועד לו, נביא חצר או ליצן חצר. לא באתי לומר שאין לכתוב שירים פוליטיים, הרבה משוררים כתבו ויכתבו שירים פוליטיים. הפוליטיקה היא מחומרי החיים, היא נכפית עלינו, והיא נושא לשירה לא פחות מאהבה או חלום או מוות. אני עצמי כתבתי עשרות שירים עם חומרים פוליטיים, אבל לא כתבתי אותם כדי להשיג איזושהי מטרה פוליטית או תעמולתית, אלא כדי להפגיש את האינוס הפוליטי עם חומרי חיים אחרים בתוך הלשון החיה".

- מהי עמדתך לגבי מכתב הסופרים?
"לגופו של עניין, הטייסים עשו צעד נכון, ואני בעדם, אני בעד ריבונות מוסרית של בני אדם ללא סייג. אשר לעצומת הסופרים, הפסקתי להשתתף בעצומות קבוצתיות ולחתום עליהן לפני שנים די רבות. בפרשת הטייסים לא היה מכתב סופרים אחד, היו שני מכתבי סופרים, בגלל ויכוח על אחד הסעיפים בעצומה. עובדה פעוטה זו היא סימפטום של הסיבה שבגללה הפסקתי לחתום על עצומות, יותר משהן אקט פוליטי או מוסרי, הן נהפכו למין פינוק עצמי של מי שחשוב לו להרגיש נאור, מוסרי ונקי-דעת. אני מוותר על התפנוק הזה".
_______________________________________________
פסטיבל המשוררים הבינלאומי השישי, משכנות שאננים, ירושלים, 19.10-23.10
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by