בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אליוט סמית', 1969-2003 
 
 
רם אוריון

רם אוריון נפרד ממוסיקאי גדול, שלא בזבז את המתנה שקיבל מהחיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"כשהמוסיקה נגמרת, כבה את האור... מוסיקה היא חברך היחיד, עד הסוף".

עד שלשום המוסיקה הייתה חברה טובה לאליוט סמית'. כמה פעמים היא כבר הצילה אותו במסע ההרס והשנאה העצמית? בטח המון. מספיק לשמוע את שלושת האלבומים הראשונים שלו, שיצאו בין 94' ו-97' - "Roman Candle", השני, חסר השם, ו"Either/Or", כדי להבין כמה חלש, פגיע ופגוע סמית' הרגיש וכמה כוח היה לרגש שלו; כמה חזק הוא ידע לפגוע, כשהוא הלך אל טייפ הארבעה ערוצים שלו ושפך הכל פנימה בשירים עוטפים כמו געגוע למה שהיה והצער מהסוג הכואב ביותר, על מה שהיה יכול להיות.

אני בטוח שהוא ראה את היופי והעוצמה של השירים שהוא הקליט וגם אם הם לא נתנו משמעות לטירוף ולכאב עצמם, הם כן נתנו משמעות לעובדה שהוא שרד אותם.

וסמית' לא בזבז את המתנה הזו, של השירים. הוא כתב אותם בכוונה בהירה, רזים, מדייקים ועדינים. ואז עם קול וגיטרה חד פעמיים שהגיעו בכינון ישיר מהנשמה, חד וחשוף לחלוטין. הוא לכד אותם בארבעה ערוצים יקרים.

ואז העולם התחיל לשים לב אליו. ב-1997 הוא היה מועמד לאוסקר בזכות השירים שלו שנכללו בפסקול "סיפורו של וויל האנטינג" של גאס ואן סאנט, והבחור המופנם שהקליט את יצירות המופת הקטנות שלו בבית, מצא עצמו ניצב באותה זירה עם סלין דיון.

נראה שהזמנים הקשים נגמרו. עם חוזה הקלטות בחברת התקליטים "דרימוורקס" של סטיבן ספילברג, מכירות וקהל הולכים וגדלים היה קשה לצפות איך ישמע המעבר מההקלטות הביתיות למוסכמות ההפקתיות של לייבל ענק.

בשני האלבומים שיצאו בלייבל, "XO" ו"Figure 8" ב-98' ו-2001, אפשר כמעט להרגיש את סמית' נזהר מלאבד את השירים בתוך אפשרויות ההקלטה הבלתי מוגבלות שעמדו לרשותו, ובאמת, הרגעים הטובים ביותר באלבומים האלו נוטים להיות גם המינימליסטיים שבהם, שהיו יכולים להיות מוקלטים גם על טייפ ארבעה ערוצים. שירים שגורמים לך לרצות להתקרב ולהקשיב הכי חזק שאתה יכול למילים רועדות על אהבות אבודות, ספקות, אלכוהול והרואין, דברים שכנראה לא בהכרח נעלמים יחד עם חוזה ב"דרימוורקס".

בשנה האחרונה הוא הפסיק להופיע עם להקה וחרש את ארצות הברית בהופעות לבדו. לאחרונה סיים סמית' את הקלטת האלבום "From a basement on the hill" שלפחות בשמו, רומז על רצון לחזרה למקום צנוע, אפלולי ורחוק מהוליווד. בשנים שבהן עבד על האלבום הוקלטה כמות גדולה של שירים שמספיקים לאלבום כפול.

אליוט סמית' מת בן 34. כפי שזה נראה, רצח את עצמו בדקירת סכין בחזה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by