בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אפשר אוסקר? 
 
 
אידן סגל

אידן סגל עם מקבץ הביקורות על הסרטים שעולים השבוע בבתי הקולנוע: "הכתם האנושי", "להרוג את ביל - פרק 1", "עלילה", "לא בת 17" ו"עד כלות הנשמה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

להרוג את ביל - פרק 1

 
Kill Bill Vol 1

טראנטינו חוזר אחרי 6 שנות היעדרות והוא צמא לדם. בחצי סרטו החדש (ההמשך צפוי בפברואר 2004) מתלבש טראנטינו על תרבות הפופ של המזרח הרחוק. מה שאומר קונג פו, חרבות סמוראיות, קרבות וירטואוזיים של אחת נגד 88, קצת אנימה (אנימציה יפנית) והמון ציטוטים קולנועיים.

העלילה הפעם פשוטה יחסית – אומה תורמן היא מתנקשת מקצועית וקטלנית המבקשת לפרוש מהמקצוע, לחזור למוטב ולהתחתן עם בחיר ליבה. לבוס שלה, לעומת זאת, יש תוכניות אחרות. הוא שולח את יחידת המחסלות שלו (ביניהן לוסי לו ודריל האנה), שמפוצצות את החתונה, הורגות את החתן ומשאירות את הכלה חסרת הכרה. לאחר 5 שנים בקומה היא מתעוררת עצבנית. לבוס שלה קוראים ביל. היא הולכת להרוג אותו.

מדד העגבניות הרקובות, שמאגד ומשקלל את ציוני המבקרים: כמעט כל הביקורות (84% מהן; הציון הממוצע 8 מתוך 10) היללו את כשרונו המבריק של טראנטינו, אולם היו כמה שחשבו שזוהי חוויה ריקה.

הכסף מדבר: בפחות משלושה שבועות הכניס הסרט 55 מיליון דולר בארה"ב, שזה בדיוק כמה שהוא עלה.

במאי: קוונטין טראנטינו (ספרות זולה, כלבי אשמורת), 111 דקות, ארה"ב/יפן, 2003
(למידע על זמני ההקרנות)
 
Rolling Stone: טרנטינו זנח את הדיאלוגים השנונים והתפנה להוכיח שהוא יודע לביים אקשן טהור. הוא יודע ועוד איך. "להרוג את ביל" מצחיק, מלא המצאות ודמיון, מדמם כמו עורק ראשי פתוח ומציג את אומה תורמן במיטבה.

Premiere: הפגנת כוח וירטואוזית של טראנטינו. הקרבות המלהיבים של הסרט גורמים למטריקס להראות כמו משחק פלייסטיישן בינוני.

Village Voice: מהנה וחכם, אבל חסר בשר. הסיטואציה הבסיסית לא מספיקה כדי לשמור על המתח ולכן בסופו של דבר, הסרט מתיש יותר משהוא מלהיב.
 

הכתם האנושי

 
The Human Stain

סרטו של רוברט בנטון (שזכה כבר ב-3 אוסקרים והיה מועמד 4 פעמים נוספות), מתאר את הרומן הבלתי אפשרי שמתפתח בין קולמן סילק (אנתוני הופקינס, אוסקר אחד ו-3 מועמדויות), פרופסור לספרות שאיבד את עבודתו ואת אשתו באותו היום, לבין פוניה פארלי (ניקול קידמן, אוסקר אחד ומועמדות אחת), מנקה באוניברסיטה, שמשתמשת במין כדרך לשכוח את עברה האפל, שכולל בין השאר גם בעל מכה ותאב נקם (אד האריס, 4 מועמדויות). את הכל, כולל סודו המפתיע של קולמן, מתעד מהצד סופר מתבודד (גארי סיניז, מועמדות אחת). כמו שניתן להבין, הסתיו הגיע, הרוח מנשבת ולסרטים יש מטרה אחת ברורה, נחשו איזו.

הכסף מדבר: עדיין אין נתונים על הכנסות כיוון שהסרט יוצא בארה"ב רק ביום שישי. בזמן האחרון המפיצים עושים עבודה יפה.

מדד העגבניות הרקובות: מרבית הביקורות שהתפרסמו עד כה פושרות למדי. אם בכל זאת אתם מעוניינים ללכת, מומלץ להימנע מקריאת ביקורות, כי רבים מהם מסגירים ספויילר משמעותי.

במאי: רוברט בנטון (קרמר נגד קרמר, מקום בלב), 106 דקות, ארה"ב/גרמניה/צרפת, 2003
(למידע על זמני ההקרנות)
 
 
Rolling Stone: הופקינס וקידמן מצליחים להעביר לצופים את הבדידות והעצב של הדמויות. הסרט אמנם פחות שלם מספרו של פיליפ רות, אבל הוא עדיין שווה צפייה.

Hollywood Reporter: השחקנים עושים עבודה טובה והסרט מעורר עניין, אבל הוא נשאר מרוחק, לא מצליח לרגש או ליצור הזדהות עם הדמויות.

FilmCritic.com: סרט עמוס בסימבוליות מיותרת, שמעמיד פנים שהוא מעמיק ורציני, אבל מצליח רק לשעמם.
 

עלילה

 
הרטרוספקטיבה של עמוס גיתאי בעיצומה, הספר עב הכרס על חייו ויצירתו עוד טרי על המדף ועכשיו יוצא סרטו האחרון בארץ לאחר שהשתתף בתחרות של פסטיבל ונציה והופץ באיטליה ובצרפת, שם התקבל כרגיל באהדה על ידי הביקורות. האם בארץ הוא יקבל יחס כה חם? קשה לומר.

הסרט עצמו - עיבוד חופשי לספר "מחזיר אהבות קודמות" של יהושע קנז - נשמע כמו הגרסה האמנותית של "אחד העם 1". במרכז העלילה ניצב בניין מגורים תל אביבי ממוצע, על דייריו השונים, אשר לכולם יש סיפור משלהם אך לאף אחד אין טיפת פרטיות ושקט, גם כאשר הוא נמצא בביתו שלו. עם יעל אבוקסיס, חנה לסלאו, ועמוס לביא.

פרסים ועיטורים: כאמור הסרט התחרה על פרס אריה הזהב בפסטיבל ונציה האחרון. בארץ גיתאי זוכה לפחות אהדה - הסרט היה מועמד רק בשתי קטגוריות בפרסי האקדמיה – תלבושות ושחקנית משנה.

במאי: עמוס גיתאי (כיפור, קדמה), 122 דקות, ישראל, 2003
(למידע על זמני ההקרנות)
 

לא בת 17

 
בהתאם למגמה הרווחת הקיץ בהוליווד, החליט יצחק צ'פל ישורון ליצור סרט המשך. "נעה בת 17" היה לאחד מהסרטים הישראליים הבולטים ביותר בשנות השמונים, אז עכשיו נעה חוזרת, ומסתבר שלא הרבה השתנה.

הפעם נעה (שוב דליה שימקו) היא רופאה בת 45, החיה באמסטרדם. כשהיא מגיעה לביקור בית, היא מגלה כי הקיבוץ, שאת התדרדרותו תיעד הסרט ההוא, ממשיך להתפרק. הדגש הפעם הוא על החברים המבוגרים, המתבקשים במחילה מכבודם לעזוב לבית אבות ולפנות מקום לכוח עבודה צעיר. האיום בפינוי מעלה על פני השטח מתחים רומנטיים ומשפחתיים. עם מאיה מרון ושאר הקאסט של "נעה בת 17".

פרסים ועיטורים: זוכה פרס הסרט העלילתי בפסטיבל חיפה השנה

במאי: יצחק צ'פל ישורון (נעה בת 17), 97 דקות, ישראל, 2003
(למידע על זמני ההקרנות)
 

עד כלות הנשמה

 
Prendimi l'anima

אין כמו רכילות עסיסית על סלבס, גם אם היא מגיעה באיחור של כמעט מאה שנים. הסרט מלווה את סבינה שפילריין, שהייתה המטופלת הראשונה של קארל גוסטב יונג. היא הגיעה אליו בשנת 1905 כשהיא במצב חמור של היסטריה ומסרבת לאכול. יונג התחיל לעבוד איתה לפי השיטות שהמציא מורו, פרויד, אבל כיוון שאלו היו הימים הראשונים של הפסיכואנליזה ועדיין לא הספיקו לכתוב את כללי האתיקה לפסיכולוג, נהפך לו הטיפול הראשוני לרומן סוער ומלא תשוקה. מעניין מה פרויד היה אומר על זה.

פרסים ועיטורים: הסרט היה מועמד לארבעה פרסי דויד די דונלו (האוסקר האיטלקי), אך לא זכה בדבר.

במאי: רוברטו פאנזה, 90 דקות, איטליה/צרפת/אנגליה, אנגלית/איטלקית, 2003
(למידע על זמני ההקרנות)
 

מטריקס Revolutions – החל מיום רביעי

The Matrix Revolutions

תזכורת: ב-5.11 עולה בכל העולם הסרט השלישי והאחרון בטרילוגיית המטריקס. ישראל, לשם שינוי, נחשבת כחלק מהעולם. אם אתם רוצים לדעת לפני כולם מה יהיה גורלה של ציון, מה באמת קרה עם ניאו והאם הארכיטקט צדק או סתם זיין את השכל, כדאי שתשריינו כרטיסים כבר מעכשיו.
 

בשבועות הקודמים

לפניכם מבחר בקורות על הסרטים שמציגים כעת בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, בעזרתן תוכלו להחליט איזה סרט שווה לכם לראות.

אכזריות בלתי נסבלת, המרדף, אגדה אמריקאית - סיביסקיט

S.W.A.T - ימ"מ: יחידת פריצה, מיסטיק ריבר, נערות לוח השנה, הקפיצה לחיים, חיים זה חיים, אמן, חוקי המשיכה, הילדים היקרים שלנו, רטרוספקטיבה של עמוס גיתאי, אכזריות בלתי נסבלת

היו זמנים במקסיקו, אנשי המזימות, לגמור עם האהבה, ג'ולי עד קצה העולם, שישי הפוך, נערות לוח השנה

מי מנצח, אומה תורמן בחליפה צהובה וחרב סמוראית או ניאו בעור שחור ומשקפי שמש? "הכתם האנושי" נקרא כך בגלל השמלה ההיא של מוניקה לווינסקי? והאם יכול להיות, ואני רק משער כאן, שבניין המגורים ב"עלילה" הוא בעצם אלגוריה לישראל? בואו לדבר על זה בפורום הקולנוע של נענע.

כל הביקורות, כל הסרטים - הארכיון המלא
 

אתרים רשמיים

 

טריילרים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by