בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מהאנשים שהצילו אתכם מהיטלר 
 
 
תמר גלזרמן

נמאס משרון, הפיגועים והחרבנה הכללית? בכירי הקומוניסטים הצעירים בישראל מבטיחים להחזיר לכם השבוע את הצבע האדום ללחיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
את קירות תל-אביב מעטרים בשבוע האחרון פוסטרים בסגנון סובייטי, שמבטיחים ערב תרבות קומניסטי ביפו, קומפלט עם מגל ופטיש. ניר נאדר, מאנשי קבוצת 'אתגר', שאחראים בין השאר ל"במה נגד המלחמה", פרוייקט וידאו 48 וארגון מע"ן, מנסה להסביר מי בדיוק חושק כיום באלטרנטיבה: "המצב הכלכלי בעולם בכלל ובישראל בפרט, מתדרדר. מהבחינה הזו התחושה היא שהאנשים, שהחברה, הולכת על הסף בגלל הקפיטליזם הדורסני. החלטנו שבתוך הפעילויות שלנו, שהן פעולות מחאתיות, כמו במה נגד המלחמה ופעולות נגד ההפרטה ביפו, חובתנו להעלות את האלטרנטיבה הסוציאליסטית".

- הקומוניסטית.
"כשמדברים על זה ברמה הרחבה לכולם ברור מה זה, זה מארקס. כשאומרים תרבות קומוניסטית ברור שנותנת הטון הייתה ברית המועצות, שם האוונגארד בקולנוע, בשירה, במוסיקה ובעוד תחומים שהצטרף אליו אחר כך הסוריאליזם הצרפתי. אנחנו כסוציאליסטים, כקומוניסטים, שמתעסקים בפעולות שטח, ברחוב, לא התפננו ללמוד את התרבות הקומוניסטית ולכן החלטנו עכשיו, כשהמצב מאוד קשה ויהיה אפילו קשה יותר, לתת את האלטרנטיבה לקפיטליזם. לתרבות שאותה אנחנו חווים יום יום בכל מיני מישורים. עיראק לדוגמא: אף אחד בעיראק לא רצה שהאמריקנים יכנסו, אף אחד בעולם לא רצה שהאמריקנים יכנסו. אבל הם נכנסו בכל זאת. החברות שקשורות לפוליטיקאים בבית הלבן עושות מיליונים משיקום עיראק וזה לא ייגמר שם".

- איך מציעים לאנשים את האלטרנטיבה הקומוניסטית?
"פנינו לאנשים והצענו להם להשתתף, בטקסטים שהצענו וביצירות שלהם והם נענו. הרבה אנשים התנדבו, גם אם הם מעולם לא הצהירו על עצמם כקומוניסטים וגם אם בכלל לא קומוניסטים, הם מרגישים שהם רוצים שינוי, שככה זה לא יכול להמשך. "הבילויים", שמבחינה פוליטית מאוד מזוהים וברורים, הסכימו; המשוררת אפרת מישורי הסכימה; הפועל התורכי קיה אולגון שר ומנגן שיר של נאזים חאכימת, שהוא משורר תורכי שהיה בכלא 45 שנה; השלושרים - נתי אורנן, אריאל קרס ויובל גורביץ'; אה, אריאל קרס גם הלחין את השיר של חאכימת, שיבוצע גם בעברית וגם בערבית; קבוצת וידאו 48 תקרין קליפ, לצלילי עיבוד לערבית של "Working class hero" של לנון, שעשו עבאד אל פול ואורי פסל, על העבודה של האמן מייק אלוויץ' בישראל. ההרכב הוא בינלאומי וזה משקף את האמנות הקומוניסטית שהייתה חובקת עולם, שהשפיעה על כל העולם. לדעתנו היא חוזרת, גם הפוליטיקה הקומוניסטית".

"הערב מתקיים בתל-אביב והאנשים שבאים הם לרוב שמאלנים אינטלקטואלים שבעצם, על פניו, מה להם ולפועלים? אבל ההיסטוריה מלמדת שדווקא האינטקלטואלים ידעו ברגעי משבר לזהות את האלטרנטיבה. ב-29', עם נפילת הבורסה, המון אמנים הצטרפו לתנועה הקומוניסטית. בשנות השלושים כמעט כל הסוריאליסטים הצרפתים הצטרפו לתנועה הקומוניסטית. זו הייתה תנועה בינלאומית עם אינטרקציה והשפעה אוניברסלית".

- אבל להציע את האלטרנטיבה הקומוניסטית כיום, שאנשים יודעים מה עלה בגורלה של ברית המועצות, זה אחרת.
"כתפיסת עולם הקומוניזם תמיד היה קיים. כשהוא יעלה הוא יעלה בוורסיה שונה, על פי הצורך של האנשים ובאופן שונה בכל מקום. בקובה הקומוניזם היה שונה מאשר בברית המועצות. אני גם לא חושב שאנשים באמת יודעים מה היה אז, מעבר לדעות קדומות, מעבר לסטאלין. אנחנו חושבים שהסיפור חשוב והסיבה שאנשים חוזרים לזה, היא שיש להם צורך. יש צורך בעולם נורמלי שאנשים יוכלו לחיות בו ולא יהיו בו מלחמות מטורפות כמו היום".
_________________________________________________
ערב תרבות קומוניסטית, יום רביעי, 20:00, במת אתגר, רחוב 3048, יפו
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by