בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
משוגעים, רדו מהאנטנות 
 
 
ניר נון נוה

כל ההערכות מראות שכבר כיום שוק הפרסום המקומי אינו גדול מספיק כדי לקיים את כל הערוצים המסחריים - אז למה ברשות השנייה מתעקשים על עוד ערוצים כאלה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מצבו של שוק הטלוויזיה המסחרית בישראל בכי רע. כנהוג במחוזותינו, נראה שאף אחד לא השקיע יותר מדי מחשבה איך עושים את זה. הבטנו במדינות העולם הגדול והחלטנו שגם אנחנו רוצים, יהיה מה שיהיה. וכך אנחנו עומדים למול שוק שאינו מצליח לעמוד יציב על הרגליים. ערוץ 2, ערוץ 10, ערוץ 24, ישראל פלוס, פרסומות בערוצים הזרים כמו MTV - והטלוויזיה המסחרית קורסת. המומחים טוענים ששוק הפרסום בטלוויזיה, העומד כיום על כ-800 מיליון שקל, חייב לגדול בעוד 300 מיליון לפחות על מנת שכולם יוכלו להרוויח, ולא רק ערוץ 2. וזה עוד לפני שעלה ערוץ החדשות הייעודי, שאמור להתבסס גם הוא על הכנסות מפרסום.

והעתיד לא נראה ורוד במיוחד. מספיק לראות את מצוקות ערוץ 10 והירידה הבלתי פוסקת בדרישות החוק מרמת השידורים של ערוץ 2 וערוץ 10 כדי להבין שמשהו כאן לא דופק כמו שצריך.

שר התקשורת, אהוד אולמרט, כבר מצהיר על נכונותו להוריד עוד יותר את רף הדרישות מהזכייניות, ומצהיר כי אסור לבטל את האגרה ולהפוך את ערוץ 1 לערוץ מסחרי, כפי שגורמים נלוזים מציעים, מאחר והדבר יגרום לקריסה טוטאלית של השוק כולו. "אם תשלום האגרה היה נפסק הערוץ הראשון היה מצליח לנגוס נתח של כ-20% בלבד משוק הפרסום, שלא היה מספיק לקיומו של הערוץ והיה מרסק את הערוצים האחרים", מראה אולמרט ניצנים של הבנה בשוק הטלוויזיה המתבוסס.

והנה, ברשות השנייה דווקא חושבים על אופציות אחרות. ברשות הבחינו שיש באפשרותם, טכנית, לשדר לציבור הרחב מספר ערוצים, ולא רק את ערוץ 2 ו-10, וכבר הקימו צוות חשיבה על יישום הרעיון המבריק הבא: שידור לציבור הרחב של עוד 4-6 ערוצים מתוך ערוצי הכבלים והלוויין, ללא תשלום, כשערוצים אלו יזכו למימון מפרסומות. הציבור ייאלץ להשקיע רק סכום בסיסי בהתקנת צלחת הלויין (כ-2,000 שקל), והכל זורם חופשי.

נחמה לאור, דוברת הרשות השנייה, אומרת שמדובר ברעיון ראשוני בלבד. "טכנית, יש באפשרותנו לשדר 6-8 ערוצים באוויר, ולכן הוחלט לבדוק את האופציה ולהכין תוכנית לכך שנעלה לאוויר לציבור הרחב עוד ערוצים מערוצי הכבלים, שיזכו לשדר פרסומות".

- כבר כיום המצב לא משהו בטלוויזיה המסחרית.
"נכון. אנחנו מדברים על מצב בו הדרישות יופחתו והתחרות תפתח לחלוטין. אז נוכל להציע לציבור חבילה שכזו בחינם".

- חושבים לטווח רחוק מאד?
"אני לא בטוחה. יש המון שינויים בתחום התקשורת כל הזמן. אי אפשר לדעת מתי זה יקרה. אנחנו מכינים את התוכנית למקרה והשוק יפתח".

- אולי קודם נדאג לקליטת שידורי ערוץ 10 שלא באמצעות חברות הכבלים והלויין?
"חשוב להבהיר שהוא לא משדר רק למנויי הכבלים והלוויין, אלא לכלל הציבור, וכל מי שמעוניין יכול לרכוש צלחת ולקלוט את שידורי הערוץ. בנוגע לשידורים שיקלטו על ידי אנטנה - מדובר בהשקעה של הערוץ. יש כבר אישור משרד התקשורת, והערוץ עצמו צריך לקבל את ההחלטה, להשקיע ולבצע".

הרעיון של הוצאת ערוצים נשמע אולי מעניין, אבל במועצת הכבלים והלוויין ממש לא יודעים במה מדובר. דורית ענבר, יו"ר המועצה, אומרת שאין להם צל של מושג מה הרעיון. "לא ראינו ולא שמענו דבר על כך. זה נשמע בעייתי מלכתחילה, כי השידור הוא דיגיטלי, ולא ברור במה מדובר בכלל. אבל אנחנו לא יודעים מה הכוונה בדיוק וקצת קשה להגיב על מה שקראנו בעיתון".

- אף אחד מהרשות השנייה לא פנה אליכם להתייעצות? לדיון?
"לא פנו אלינו, לא ראינו שום מסמך ושום דבר אחר".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by