בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מי ידע שכך יהיה? 
 
 
ערן דינר

ערן דינר חושב שהאוסף הכפול והמעולה של גבי שושן הוא הזדמנות טובה להיזכר בזמר גדול שלא שיחק נכון עם הקלפים שלו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האוסף הכפול החדש של גבי שושן מעיד לא רק על גדולתו כזמר, אלא גם - או בעיקר - על ההחמצה הגדולה שהיא הקריירה המפוספסת שלו. זהו למעשה האוסף השני ששושן משחרר בתוך פחות מחמש שנים. קודמו, "16+1", כלל קטעים מתקופות שונות וסבל מחוסר איזון בין הלהיטים הקלאסיים לבינוניות של חומריו המאוחרים של האיש.

הלקט הנוכחי, פרי עמלו של אילן בן-שחר הנמרץ בסדרת אן.אמ.סי. גולד, מתרכז כמעט רק בעבודותיו של שושן משנות ה-70. אז, לתקופה קצרה, חמש שנים לכל היותר, היה אחד הכוכבים היותר מבטיחים שיצאו מתוך ביצת להקות הקצב. הזינוק שלו לצמרת החל בלהקת "השוקולדה" לצד צביקה פיק ונמשך בתפקיד ראשי בגרסה הישראלית ל"שיער", השתתפות בסרטי קולנוע, איוש עמדת הסולן ב"אחרית הימים" המוערכת ושני אלבומי סולו מצליחים ומשופעי להיטים.

אין פלא שבימים המופזים ההם של ראשית הרוק הישראלי, גבי שושן היה אחד השמות הגדולים ביותר שהסתובבו כאן. מדובר, אחרי הכל, בזמר רוק מהמעלה הראשונה. כזה שאפילו העברית, על הברותיה המשונות והגייתה הקשה לא מפריעה לו לשחרר פראזות רוק בטבעיות מעוררת קנאה.

בגיבוי שורה של להיטי פופ מעולים כמו "שש עשרה מלאו לנער", "בראשית", "להשתטות לפעמים" ו"ילדה קטנה", לצד קשרים טובים עם הנגנים הכי חמים בארץ, שושן היה בדרך הבטוחה לפסגה. אולי אפילו היה זוכה למעמד דומה לזה של חברו לשעבר ללהקה, צביקה פיק, אך ההחלטה שלקח ב-75' לקטוע הכל בשיא ההצלחה ולהמר על קריירה בחו"ל, התבררה כמהלך קריירה קטסטרופלי במיוחד, בעקבותיו נשכח כמעט לחלוטין תוך שנים מעטות.

מאז שובו ארצה, עשר שנים מאוחר יותר, שושן לא ממש הצליח לשקם את מה שנשאר מהקריירה שלו כזמר והעדיף להתמקד במשחק. כמו רבים מבני דורו גם לו יש בארון כמה הקלטות מפוקפקות שהוא שומר מהאייטיז, אבל בין 33 הרצועות שמרכיבות את האוסף הנוכחי אין להן זכר. במקומן נכנסו הנה כמעט כל השירים מתוך שני אלבומי הסולו המצויינים "נער שחור עיניים" ו"שירים שאהבנו" (שהוקלט עם שלמה מזרחי והבמה החשמלית), לא פחות מארבעה קטעים של "אחרית הימים" ונציגויות ל"שיער" ל"שוקולדה" ולתחנות נוספות בדרך.

כדרכו, בן-שחר ויתר על סדר הקטעים המקורי של האלבומים לטובת עריכה יצירתית וחכמה שמרכזת את הלהיטים בדיסק הראשון ומותירה את הגרסאות המיוחדות, הביצועים באנגלית וכן הלאה לדיסק השני. התוצאה היא דיסק אחד שכולו צליפות ושני שיעניין בעיקר אספנים ואת אלה שמעדיפים לחקור גם קצת מעבר ללהיטים המוכרים. אלה ישושו לגלות בדיסק השני את הביצוע האנגלי ל"שש עשרה מלאו לנער", את "מריאן", קטע נדיר וחמוד של השוקולדה ואת פנינת הקאלט המפילה "יום הדין", אותה הקליטו שושן ומוטי גלעדי במהלך מלחמת יום הכיפורים.

החוברת המפורטת והמרהיבה המצורפת כוללת צילומים רבים, ביוגרפיה מקיפה ואת הסיפורים שמאחורי כל שיר ושיר כפי שכתב אותם שושן עצמו, ונראה שרק היעדרה של עריכה לשונית ראויה פוגם בשלמותו של מה שאחרת היה אוסף מושלם. בן-שחר הרגיל אותנו לסטנדרטים גבוהים בכל אספקט אחר של ההפקה, אין סיבה שנניח לו ליפול על הפיניש.
 

***

ראיתם אותה בטלוויזיה, חטפתם ממנה דיכאון במוספי החג השמנמנים, קבלו עכשיו את מלחמת יום הכיפורים בגרסת אלבום האוסף. "מי ידע שכך יהיה" הוא אוסף חדש של שירי המלחמה ההיא - זו שיהורם גאון הבטיח לנו שתהיה האחרונה - והוא מקבץ שירים מתוך מספר תקליטים שהוציאה חברת הד ארצי זמן קצר אחריה.

רבים מבין 18 הקטעים שמופיעים כאן נשמעים היום כלא יותר מקוריוז תקופתי. אחרים, וכאן תמצאו בעיקר את שירי הזכרון והשכול ששרדו דרך רשימות השידור ממש עד לימינו, נותרו חזקים כשהיו, ומצדיקים גם היום את נוכחותו של האוסף הזה על המדף שלכם - ביניהם הגרסה המקורית של נתנאלה ל"היה לי חבר היה לי אח", "גשם בעיתו" של רותי נבון, "אתם זוכרים את השירים" של חנן יובל ומעל כולם "לו יהי" האלמותי, בביצוע האולטימטיבי של נעמי שמר והגשש החיוור. למי שמעדיף את הדיפרסיה שלו בשחור לבן.
__________________________________
גבי שושן: האוסף הכפול, (אן.אם.סי)
אמנים שונים: מי ידע שכך יהיה - שירי מלחמת יום הכיפורים (הד-ארצי)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by