בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זהב של שוטים 
 
 
ניר נון נוה

ניר נון נוה חושב שטקס מסך הזהב היטיב לחדד את הבלוף הבסיסי של ערוץ 2

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבשורה הטובה ביותר שניתן להודיע כעת היא שזהו, זה נגמר. אחד מהאירועים המעיקים ביותר הסתיים, ואחרי שלוש שעות מהמתישות שבשעות ישראל, חזרנו לחיים. הסתיים טקס מסך הזהב 2003. ומה היה לנו שם? נינט, צביקה הדר, נינט, 17 קטגוריות, נינט וכ-300 פרסומות. מלבב.

הרעיון הכללי שעומד מאחורי טקס מסך הזהב, חוץ מהיותו פרסומת ל"פנאי פלוס", כמובן, אווילי עד אימה. מה העיקרון? הקהל בבית בוחר את התוכניות והשחקנים המועדפים עליו. כלומר בעיקר הקהל של "פנאי פלוס". שוב: קהל הקוראים בוחר את התוכנית האהובה עליו. לא נשמע לכם תמוה? כנראה שאתם שקועים עד צוואר בקונספירציית ערוץ 2.

בעולם הנאור נהוג שיש שתי אינדיקציות מהותיות לעולם הזוהר של הטלוויזיה: התוכניות האיכותיות זוכות בפרסי האקדמיה, והתוכניות הפופולריות נמדדות בזמן אמת ע"י נתוני הרייטינג. הקהל אוהב– צופה–פיפלמיטר-מדד נילסן-פרסומות-כסף. נוסחה מוכרת?

אבל ב"מסך הזהב" ניתנת הבמה לקוראי המגזין פלוס. וממש לא איכפת לנו אם המצביע הוא צופה טלוויזיה נאמן, או הבחורצ'יק ההוא שניתקל בשבועון בחדר ההמתנה במרפאת השיניים, ומרוב שעמום גם הצביע לנינט, למרות שאין לו טלוויזיה בבית. חוצמזה, יש סיכוי לזכות במסך פלזמה, אז למה לא? הרעיון לתת לקהל קוראי מגזין זה או אחר לבחור את התוכניות הטובות שווה ערך לסקרים הטלפונים טרום בחירות, בהן שמעון פרס זוכה בראשות הממשלה. במילים אחרות – מעניין ת'תחת, וסליחה על הביטוי.

ועוד חמור מכך – מדובר בבחירות של קהל קוראי "פנאי פלוס", ו-YNET, שניהם מבית "ידיעות אחרונות". אותו פנאי פלוס שהפך למגזין היח"צנות הטוב ביותר של ערוץ 2 ושכמעט בכל דרך רומס, דורך ומשפיל את ערוץ 1 (באופן מפתיע כמה תוכניות של הערוץ הגיעו לשלב הגמר), ואותו "ידיעות אחרונות" שאצלו ערוץ 10 עדיין לא קיים בלוח השידורים. אבל למי איכפת? העיקר שתקענו כאן עוד אחד מ-20 הטקסים והאירועים שערוץ 2 מנחיל לנו בחודש ממוצע.

באופן צפוי, הטקס עצמו השמים עד אימה. מבט חטוף בכיסאות הקהל במשכן אמנויות הבמה לאחר כשעה וחצי הראה כי גם אנשי התעשייה (שלא היו מחויבים להישאר), לא הצליחו לשרוד את הטראומה. אחרי שעתיים וחצי זה היה באמת מביך.

כמה נקודות אור לפני שנגיע לחושך הגדול: ערוץ 10 הצליח להשתחל ולזכות בלא פחות מארבע קטגוריות. אקזיט לנוער, אודטה לעקרות הבית ו"24" לאינטלקטואלים. לא רע בכלל. ומעל לכל – הזכייה של מיקי ויעקב כמגישי החדשות הטובים ביותר. זכייה מכובדת ונדרשת, יש לציין. מיקי, יעקב וחברת החדשות של ערוץ 10 באמת הצליחו להחזיר לנו מעט כבוד בתחום המהדורות המרכזיות. אבל נשאלת השאלה: אם הקהל בבית אכן חושב שהם הטובים ביותר – איך זה שמהדורת חדשות ערוץ 2 נחה על זרי הדפנה עם 20-25 אחוזי רייטינג, וחדשות 10 מתקשה לעבור את חמשת האחוזים? התשובה לסוגיה הקשה הזו היא אחת משלוש: או שנתוני הרייטינג בארץ בטוחים פחות מגשר המכביה, או שקוראי אותו מגזין לא מייצגים כלל את עם ישראל, או שאותם קוראים פשוט לא שמו לב שמיקי ויעקב כבר שנה לא בערוץ עליו מדבר כל הזמן אותו מגזין. איך שלא מסתכלים על זה – זה לא נראה טוב, כמו רוב רובה של מלחמת ההתשה אמש.

השיא, כמובן, היה שלב בחירת תוכנית העשור של ערוץ 2. עם כל הזילות שהערוץ הזה הביא לתרבות הטלוויזיונית הישראלית, הרי שאי אפשר לומר שהוא לא עשה גם כמה דברים חיוביים, או לפחות בעלי משמעות. חלק מאותם אלמנטים גם הגיעו לעשירייה הפותחת: החל מ"החמישייה הקאמרית", שהיתה מתוכניות הסאטירה השנונות והאיכותיות שנראו על המרקע הישראלי מאז ומעולם; "הכספת", שהביאה נופך ישראלי ל"מי רוצה להיות מיליונר" והרימה כבוד טלוויזיוני לאומי בכל רחבי הגולה; "בשידור חי עם דן שילון", שהיוותה אבן פינה בטלוויזיה הישראלית המחודשת וסימלה את התהוות מדורת השבט החדשה; "טירונות", שהביאה לנו דרמה איכותית למדי דוברת עברית; ואפילו דודו טופז, עם המניירות שלו ושרביט הממלכה, שבטח נראה כמו בחירה יותר לגיטימית מ"כוכב נולד". אבל לא. ציבור "פנאי פלוס" בחר בתוכנית שעליה הוא קרא רבבות מילים בכל שבוע במהלך חודשים האחרונים.

זה לא שלא מדובר בתוכנית מהותית בשנה החולפת, אבל תוכנית העשור? אחרי עונה אחת? האם נינט, עם קולה המייבב והמופלא ככל שיהיה, באמת הביאה לנו טלוויזיה כזאת טובה ואיכותית?

קשה להשתחרר מהתחושה הקשה שאם התחרות והליך הבחירה היו מתרחשים לפני כשלושה חודשים, ייתכן כי שרון איילון הופכת למלכת העשור - ואילו זה היה קורה בעוד שלושה חודשים, יש מצב שסטיב מיודענו היה לוקח. כי כשמפמפמים נינט-נינט מעל גבי 100 עמודי כרומו משובח למחצה, שבוע אחרי שבוע, קשה להישאר אובייקטיבים. מעניין מה היה קורה אם "פנאי פלוס" היה מקדיש ארבעה גיליונות מיוחדים לזכר "דודו מספר לגולו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by