בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ברי מוסר ד"ש 
 
 
תמר גלזרמן

לקראת ההופעה והאוסף מספרים חברי מינימל קומפקט על העבודה המחודשת יחד, על רלוונטיות של חומרים מאז, על ההזדקנות ועל החזרה לאולפן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשחברי מינימל קומפקט נכנסו למסיבת העיתונאים הם לא נראו לי שונים. אני מהדור שפורטיס יגדיר כמה דקות מאוחר יותר כ"דור שלא ראה את מינימל בחיים" ולא היה עד לפעם הראשונה והאחרונה שלהקה ישראלית באמת הצליחה בחו"ל. אבל יש לי נסיון נוסף, בהיכל התרבות או במועדון התיאטרון, בסוף החודש.

סמי בירנבך הגיע מבריסל, שם הוא מנהל את "SSR", לייבל הדאנס של "Crammed" ומנגן בתור די.ג'יי מורפיאוס. מלכה שפיגל הגיעה מלונדון, שם היא מנהלת (עם בעלה קולין ניומן) לייבל עצמאי ויוצרת אמנות ויזואלית. מקס פרנקן ההולנדי עובד בבית חולים פסיכיאטרי ומנגן בשעות הפנאי. פורטיס הוא פורטיס וברי נעדר מכל מה שקשור לקאמבק חוץ מההופעות.

האוסף המשולש שייצא בישראל ובבלגיה בימים הקרובים, ובשאר העולם בראשית השנה הבאה, יכיל דיסק להיטים, דיסק רימיקסים ודיסק דמואים וקטעים ניסיוניים. על החזרה לאולפן לא מוכנים הם לא מוכנים להתחייב אבל לא מתאמצים להכחיש, הם מתכוונים להמשיך לעבוד ביחד גם מעבר להופעות.
 
- מאיפה הגיע הרעיון לאיחוד?
סמי: "כל העניין התחיל עם הסרט של נתן (מנדלבאום. יוצר הדוקומנטרי "נשמות גועשות". ת.ג). נפגשנו באותה עת והחלטנו בעקבות הקופסה, שעלתה גם בעקבות הסרט, לעשות עוד משהו. מה יהיה הלאה, נראה".

- כשנכנסתם לאולפן, כמה זמן עבר עד שהכל התחיל לדפוק?
מלכה: "תלוי במה שאתה מתכוון בלדפוק. היה סאונד של מינימל כבר בדקות הראשונות, תלוי בשיר". פורטיס: "לא ניגנו ישר, בהתחלה התחבקנו".

- סמי, אחרי הרב שנים של עבודה בצד האינסטורמנטלי, יש לך עדיין בטחון בקול שלך?
"לא היה לי קשה. זה זרם די חופשי ברגע שנפגשנו מחדש. כמובן שצריך להשתפשף כי, עברו שנים מאז שפתחתי את הפה. מה יהיה הלאה ימים יגידו".

- אתה מרגיש עכשיו בעבודה מתיחויות בין רוק ודאנס?
"לא. אין התנגשות. אני לא פיוריסט שאוהב סוג אחד של מוסיקה. אני אוהב הרבה דברים ומעניין לחזור לשם, למה שעשינו לפני הרבה שנים. זה לא אנכרוניסטי, זה מחוץ לזמן, זה על-זמני".

- המוסיקה עדיין מרגישה עדכנית?
מלכה: "אנחנו מרגישים שהמוסיקה מחזיקה. לא הייתי עושה את האיחוד, באופן אישי, אם זה היה נשמע לי ישן".
סמי: "ביקשתי מג'יימס מרפי, מפיק מאוד ידוע באירופה, שיעשה לנו רימיקס אחרי ששמעתי ש"Static dancin" הוא אחד השירים האהובים עליו, ושהוא תמיד מנגן אותו בסטים. הוא אמר שהוא לא יכול לחדש לנו כי הוא מנסה להישמע בדיוק ככה היום".

- את עדיין מרגישה מחוברת למקומות האלו של הצער והבלבול מאז?
מלכה: "כן. אני עדיין אותו בן אדם, אולי קצת יותר מאוחר. הדברים יתפרצו כי לא הייתה לי הרבה שנים הזדמנות להוציא אותם והייתי רוצה להוציא אותם על הבמה. נראה לי שהם גם ייצאו יותר בכיף כי אין לי את כל הבלגנים יותר".

- אין יותר עצבים במינימל קומפקט?
"יש תמיד עצבים". פורטיס: "עצבים הוצאנו בגיל של העצבים".

- יש משהו פתאטי ברוקר מזדקן?
פורטיס: "יש משהו פתאטי בראש ממשלה מזדקן? להדקן זה דבר מאוד פתאטי".

- החיבור שלכם עם הדור הצעיר, שלא ידע את מינימל, הוא דרך הרימיקסים, דרך הדאנס?
סמי: "כן, גם. אבל לא במקום דברים אחרים".

- איזה סוג של קהל אתם רוצים לראות, את הקהל מאז?
מלכה: "קהל שבעניין. מי שבא". פורטיס: "יוצא לי להיתקל הרבה, במיוחד באינטרנט, בחבר'ה שמדברים על מינימל קומפקט, על תקליטים, ואף אחד מהם מעולם לא ראה אותנו".

- מה ההבדל בין ההופעה בהיכל התרבות לבין אלו במועדון התיאטרון?
פורטיס: "אנשים בגיל שלנו כבר לא כל כך אוהבים לעמוד. הצעירים יבואו לתיאטרון והמבוגרים להיכל התרבות".

- פורטיס, איך מרגיש שינוי הסטטוס עבורך ועבור ברי? לא התרגלתם להיות במרכז הבמה?
פורטיס מרים שתי ידיים עליהן כתוב, וענונו שיק, "מי יודע" (על יד ימין), "איפה ברי?" (על יד שמאל). "אני וברי נהנים בלי הכרה כי אנחנו לא צריכים לשיר. אנחנו עומדים בצד, אבל המוסיקה זה הבייסיק לכל מה שתמיד עשינו. אני לא רואה הבדל משמעותי בעשייה".

- ומבחינת אגו?
"דיברתי קודם על גיל, הדברים האלו כבר לא רלוונטיים".

- אלו הדיבורים הראשונים על האיחוד?
סמי: "פעם ראשונה שכולם רוצים באותו זמן".

- איך התגובות לאיחוד באירופה?
סמי: "יש באז. נופיע בבריסל, כמובן, ובפסטיבל Transmusic בחבל הריין, בו הופענו הרבה פעמים. יש יום הולדת לפסטיבל ולכבודו מתאחדות הרבה להקות. ההופעה האחרונה של מינימל הייתה שם".

- ומה התחושה מהתגובות הנרגשות בארץ?
"אתה צריך לשרוד. ברגע שאתה לא עוסק במיינסטרים, אתה צריך לא לוותר ולאהוב את זה. כנראה שזה באמת עבד. אנחנו, כל אחד באופן פרטי וכולנו כלהקה, לא תיכננו כלום. עבדנו קשה, קרענו את התחת בסיבובי הופעות. קילומטרים באוטו הדפוק של מקס עם הכלים על הברכיים, בלי הקייסים כי זה היה תופס מקום. זו הייתה עבודה קשה".
_________________________________________
16.12- מינימל קומפקט בהיכל התרבות.
25,29.11- חזרות פתוחות לקהל במועדון התיאטרון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by