בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הצל: כן, הבאתי לו סטירה 
 
 
מערכת מיקסר

מלחמות ראפרים, ישראל 2003: סגול 59 הקליט טראק פארודי על הצל של סאבלימינל. הצל תפס אותו לפני הופעה בבארבי והרביץ בו ציונות. כל הפרטים והתגובות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הצל
 הצל   
זה קרה ביום שישי האחרון במועדון ה"בארבי" בתל אביב. לקראת ההופעה של הראפר סגול 59, במסגרת "חישגוזים 2003" המתינו לו הצל וכמה מבריוניו, והראו לו את נחת זרועם. הצל, הסיידקיק הממושמע של סאבלימינל, העניק לסגול אגרוף הגון בפרצוף, קילל וגידף ואף איים על חייו. הסיבה: רצועה קצרה בת 40 שניות מתוך אלבומו החדש של סגול, "שני הצדדים של סגול 59", בה הוא מבצע חיקוי/פארודיה של הצל. יואב אליאסי, האיש שמאחורי מותג הצל, לא מצא את הטראק ("גבר", שיר מספר 8 באלבום) כמצחיק במיוחד, ולכן פנה לטפל בסגול באותו ערב חישגוזים. במסגרת השיחה הצפופה והאלימה, דרש אליאסי מסגול שיתנצל בפניו על הבמה. סגול עשה כן.

בתגובה רשמית שהעביר באמצעות חברת התקליטים שלו, הליקון, אומר הצל (שבינתיים מעדיף שלא להתנצל): "בשנה האחרונה כינו אותי בכל שם גנאי אפשרי, בכל שקר אפשרי. ניסו להפיל אותי בכל דרך, דחפו אותי לפינה שוב ושוב ללא רחמים. ניסו בכוח לגרום לי להגיב. כל אחד שרוצה להתפרסם מוצא לנכון ללכלך עלי בכל מדיה אפשרית. די, חלאס, הגיעו מים עד נפש. מעולם לא נפגשתי עם סגול 59 עד לאותו ערב. לא דיברתי עליו ואני לא אדבר עליו. הוא מצא לנכון לרדת עלי באחד השירים שלו - למרות שלא עשיתי לו דבר. אותי זה לא הצחיק, וכן, הבאתי לו סטירה. אחר כך שוחחנו, והבהרנו את העניינים. הוא התנצל בפני ואמר שהבין איפה טעה. אחר כך הוא התנצל גם בפני הקהל".

סגול 59, ששמו האמיתי הוא חן רותם, אומר למיקסר כי יש כאן איזה אי דיוק קל: "אם ההבדל בין סטירה לאגרוף הוא יד סגורה או יד פתוחה - אז היד היתה סגורה. הייתי מאד מופתע, ללא ספק. אני לא זוכר שאי פעם בחיי הייתי בשוק, אבל בהחלט הייתי מופתע. זה התרחש לפני ההופעה, גם מחוץ למועדון וגם בתוכו. לפני התקרית לא נפגשתי ולא דיברתי איתו. הייתי צריך לקבל החלטה מה לעשות באותו הרגע כדי להרגיע את הרוחות, ולכן בחרתי להתנצל מתוך ניסיון להחזיר את השקט ולחזור ולעשות את מה שלשמו באתי - מוסיקה. עשיתי את מה שראיתי לנכון שירגיע את הרוחות באותו הרגע. מבחינתי כרגע זה נגמר. המטרה שלי היא לעשות מוסיקה, ואני חוזר לעשות מוסיקה".

"אני מעולם לא האמנתי שבגלל טראק אחד יקרו דברים שכאלו", אומר רותם, שנשמע עדיין מזועזע מההתרחשות. אני מתעסק עם מוסיקה, ומי היה מאמין - שמישהו ירביץ לבן אדם אחר בגלל טראק. מי יכול לדמיין דברים שכאלה. אני מוסיקאי, מתעסק באמנות".
 
בראיון שנערך טרם התקרית ויפורסם ב"שישבת" - מוסף סוף השבוע של חברת נטוויז'ן - התייחס סגול לטראק המדובר, הכולל את השורות המרמזות "קעקוע של נשר/ בגודל חצי מטר/ זה בסדר זה השער הטבעי שלי/ זה לא סוודר", והכחיש כי התייחס במפורש אל אליאסי. "אני לא יודע אם זה שיר על הצל. זה הלך רוח, קריצה לתת-ז'אנר", אמר סגול. "יש לנו כל כך מעט אמני היפ הופ, שכשאחד מוציא משהו מיד שואלים אותו על השני. לא הייתי חושב על זה יותר מדי, הזמן שאתה שומע את השיר בדיסק (40 שניות) זה הזמן שלקח לעשות אותו... זה בטח לא שיר נגד הצל, אבל יכול להיות שהייתה השפעה שלו בסגנון ובהגשה. את התייחסותו לנושא מסכם סגול, שמודה בראיון כי בנו הקטן מעריץ את סאבלימינל והצל, ואומר: "הלוואי שהיה לנו מספיק היפ הופ ישראלי כדי לאכלס כל כך הרבה ריבים אמנותיים. זה כמו לעשות חמת מים בתוך גיגית".

בתגובה רשמית של חברת NMC, המפיצה את אלבומו האחרון של סגול 59 נאמר כי "יש לקוות כי סצינת ההיפ הופ הישראלית, שנמצאת עדיין בראשית דרכה, תדע להפיק לקחים מתקריות מכוערות כגון אלה ולהמשיך ולהנפיק לעסוק במוסיקה, מבלי להיגרר למעשים המטילים כתם על הסצינה כולה ובעיקר על מבצעי מעשים אלה. מבחינתנו, בכך תמה פרשה זו ואין בכוונתנו להמשיך ולדוש בה. אנו מקווים כי מדובר באירוע חד-פעמי וכי בעתיד יישמר הגבול הברור בין התבטאות אמנותית לגיטימית ובין תגובה אלימה וחד-צדדית שמטרתה להשליט אימה ולכפות דעות וגישות, קל וחומר כאשר מדובר באמן מצליח מסדר הגודל של מר אליאסי, המשמש בודאי מודל לעשרות אלפי חובבי מוסיקה בישראל".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by