בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המורה, אפשר לשירותים? 
 
 
צביקה בשור

צביקה בשור מסמן את "פעלים למתחילים" כחובה קולנועית ואנושית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אח, מחוז ילדות, איזה מקום נפלא. איזה כר מרעה דשן פרוס אינסופי לתאוותן של פרות תסבוכי העתיד. כל רגעי הבדידות והתסכול של האדם המבוגר נזרעים עכשיו, מחכים לזבל הכימי של ההתבגרות כדי לפרוח למימדי האסונות הרגשיים שהם אנחנו. הנה עוד ילדה קטנה, זקוקה לכל האהבה שבעולם, נתקלת באביה האטום, אימפוטנט רגשי מתוסכל (גם הוא רצה שיאהבו אותו פעם בוודאי), מתחילה לגדל בתוכה את העכברונת המפוחדת שתהיה בעוד עשרים שנה.

הנה ילד אחר הולך לבית הספר. מאיפה הוא בא? אי אפשר לדעת. אבל לאן הוא הולך הרי אנחנו כבר יודעים. אל ממלכת האכזריות הילדותית הוא הולך, לחלק השני במשוואת הצלקות הנפשיות. עוד רגע יוטל אל מרק הצרכים הבלתי ממומשים, יגונה על שונותו, יוכרח להיות אחיד ומבושל. בית הספר היסודי – הטיזר טריילר של שואת המין האנושי.

"פעלים למתחילים", סרט התעודה של ניקולאס פיליבר, מביא תמונה שונה לגמרי של מחוז ילדות. במשך שנה ליווה פילבר בית ספר כפרי קטן במחוז אוברן שבצרפת, כיתה אחת בו לילדים מגילאי הגן ועד גיל 10. רק תריסר ילדים לומדים שם, מחולקים לשני שולחנות, של "גדולים" ו"קטנים", ועל שניהם גוהר ג'ורג' לופז בן ה-55, המורה הכי נפלא.

במשך 105 דקות הסרט מציג פיליבר שנת לימודים אחת במוסד האקדמי הנכבד והאינטימי הזה. התלמידים מספיקים להחליף תסרוקות, לשנות את אישיותם לעיתים, לגלות עוד אחד מרזי העולם, ולופז תמיד מלווה אותם, מצליח שלא לאבד את סבלנותו מול מרידות קטנות, מול כשלונות חוזרים ונשנים. דמותו של לופז מקסימה כל-כך, שהיא מפנה מקום מספיק לדמויותיהן של כל אחד מהילדים לככב. כל אחד מהם מקבל את דקות התהילה שלו בסרט, כל אחד מהם הוא אדם נפרד.

אז לא הכל מושלם. מדי פעם נדמה שלופז נוקשה מדי, או שאולי הוא שופט ילדים מסויימים עוד לפני ששמע מה אירע באמת. אבל אז מיד מפנה אותנו פיליבר לתמונות של המורה והילדים בביקור בבית הספר שיקלוט אותם כשיגיעו לגיל 11. התמונות הללו נראות כמו ביקור של כיתה בבית חרושת ענק. פתאום האינטימיות נהרסת, הרגעים המקסימים בהם לופז והילדים מכינים לעצמם את ארוחת הצהריים שלהם מתחלפים במפעל ההזנה התעשייתי של בית הספר המחוזי ובפס המגשים הנע שלו, המתמלא במזון דלוח וחסר נשמה. אל מול הרגעים האלה, לא רק שהסלחנות כלפי לופז גדלה, אלא שאפשר להרגיש איך בגרון גואה קריאה למדינה (באשר היא – צרפת, ישראל, דנמרק) לקחת את מערכת החינוך הארורה שלה ולדחוף אותה בתחת של שר האוצר.

זוהי שנתו האחרונה בתפקיד של לופז, שמאז ומתמיד רצה להיות מורה. בשנה הבאה יפרוש, ואפילו הוא עצמו אינו יודע מה יעלה בגורלו. התמונה האחרונה של "פעלים למתחילים" - הרגע בו לופז נותר לבדו, אחרי גל החיבוקים והנשיקות שהעתירו עליו חניכיו הקטנים לרגל סיום שנת הלימודים, ועוד רגע תפרוץ מחזהו געייה נוראה של אובדן - התמונה הזו היא אחת המרגשות שראיתי בקולנוע. סרט נפלא, וחובה אנושית קטנה לעצמכם, בימים שבהם הכל כל-כך רחוק מהאנושי והאינטימי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by