בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הבחירות הבאות בארה"ב: ההומואים על הכוונת 
 
 
ניר נון נוה

פסיקה תקדימית במסצ'וסטס קבעה כי יש להתיר לזוגות חד מיניים להתחתן, ועוררה דיון אמריקאי חם מאוד. בוש עדיין מגמגם, אבל עוזריו דוחפים אותו להילחם במתירנות החדשה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הזירה הפוליטית בארה"ב מתחממת, והקהילה ההומו-לסבית נכנסת למרכז הדיונים. הנשיא בוש לא היה ממש מוכן לכך, לא צפה שלפתע נושא ההומואים יעלה ויפרוץ כך. הוא העדיף לבנות על יציאה מהירה מעיראק עד לחודש אפריל, איזה טריק חביב לביסוס הפיקציה כאילו הכלכלה האמריקנית חוזרת לשגשג והגשה מחוממת של כהונה נוספת.

ואז הגיע בית המשפט במסצ'וסטס והכניס לו בקבוק מולוטוב בוער בין הרגליים: הקהילה. ביום שלישי פסק בית המשפט העליון של מדינת מסצ'וסטס כי המדינה אינה יכולה לשלול מזוגות חד מיניים את הזכות להינשא. בית המשפט קבע כי האיסור על הנישואים נוגד את חוקת המדינה וכי "מדובר בסוגיות בסיסיות בחירות הפרט". בית המשפט הקציב למדינה 180 יום בכדי לפתור את הנושא בחקיקה.

במילים אחרות, המפלגה הרפובליקאית מצויה בעיה. יש איזה חור בחוקת המדינה, שאינו מאפשר לקבוע מפורשות שנישואים יכולים להתקיים רק בין גבר לאשה. כבר עלה בעבר הרעיון להכניס לחוקת ארה"ב את ההכרזה המפורשת שאופציית הנישואים קבילה אך ורק לגבי זוגות סטרייטים. כצפוי, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, ביל פריסט, חזר לטפל בעניין והחל בניסוח התיקון לחוקה, הקובע כי נישואים הם אקט לגיטימי רק כשהם מתקיימים בין גבר לאשה.

אלא שהציבור האמריקני כבר לא כל כך שמרן ואדוק כבעבר. בסקר שנערך לא מכבר התגלה כי יותר מ-55 אחוז מתושבי מסצ'וסטס דווקא מעודדים את האפשרות לנישואים חד מיניים. יותר מ-75 אחוז אינם מתנגדים לכך.

בארה"ב, כידוע, עדיין אוסרות תשע מדינות על קיום יחסים הומוסקסואליים, למרות שבית המשפט העליון קבע כבר לפני שנה כי מדובר בחוקים הנוגדים את החוקה. ואמריקה - שבשנות השמונים, כשבאירופה התחילו להכיר בזוגיות חד מינית, עדיין היה בה רוב מכריע של יותר מ-85 אחוז מהציבור שהזדעזע מאפשרות של מיסוד זוגיות חד מינית - מתחילה לשנות את דעתה. הנה, בסקרים האחרונים ירד הרוב הזה לכדי 65 אחוזים שמתנגדים לנישואים חד מיניים, כשרוב המתנגדים מגיעים מהדרום. בחתך דמוגרפי, בקרב צעירים עד גיל 30, הרוב המוחלט כבר תומך במתן אפשרויות מיסוד להומואים ולסביות.

כשהאווירה היא כזו, הזירה הפוליטית כמרקחה. מצד אחד קשה להתעלם מהמגמות בציבור, כמו גם מהעובדה שמרי צ'יני, בתו של סגן הנשיא דיק צ'יני, היא לסבית מוצהרת שנאבקת על שיוויון זכויות. מצד שני, בכל זאת, מדובר מפלגת השלטון היא עדיין אותה מפלגה שמרנית, עם כל הכנסיות והתרומות שכלולים במחיר.

אז מה עושים? עד יום שלישי הדבר היה ברור - כלום. להתרכז בעיראק ובכלכלה ולחיות בשקט עם מה שקורה בורמונט (זכויות כמו-נישואין מלאות לזוגות חד מיניים). אלא שאז הגיעו הפסיקה התקדימית של בית המשפט - וההכרזות הנגדיות המהירות של הרפובליקאים על הכוונות לשנות את החוקה.

בוש, בינתיים, מעדיף לשתוק. דומה כי הוא מנסה לרקוד על שתי החתונות, ושתיהן סטרייטיות למהדרין: מצד אחד לספק את השמרנים עם הצהרות כמו "אני תומך במדינה שבה נישואים יתקיימו בין גבר ואשה", ומצד שני לא להסתכסך עם הקהילה והציבור, ולא לצאת עם שינוי החוקה הפדראלית. "אני לא יודע אם זה הכרחי. צריך לתת לעורכי הדין לבחון את ההשלכות של החלטת בית המשפט העליון", התבטא לאחרונה.

הפרשנים בארה"ב מצביעים על דבר אחד עיקרי: בוש אינו רוצה לפתוח את תיבת הפנדורה הזו. הוא בהחלט מעדיף לצאת מעיראק ולזכות לכותרות כמושיע הלאומי והבינלאומי, אבל אם זה לא ממש ילך לו והתמיכה בסקרים לא תעלה בקרוב, לא תהיה לו ברירה. הוא עתיד לפתוח במאבק נגד נישואים חד מיניים, בתקווה שהדבר יחזיר אותו לכותרות עם משהו שיותר ממחצית הציבור האמריקני עדיין תומך בו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by