בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שלושה שיהוקים ונפיחה אחת 
 
 
אחי רז

אחי רז על "אהבה זה כל הסיפור", המאמא-עוף של כל הקומדיות הרומנטיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אהבה זה כל הסיפור" נפתח בצורה חשודה, בנמל התעופה הית'רו. מאות בני אדם במסוף הטיסות הנוחתות מחייכים ומחבקים זה את זה, ממלאים את המסך בשפריצים של רגשות. קול יציב ובוטח, אופטימי ודבוק אמונה, מספק פרשנות מקושקשת: בכל פעם שמאובחנת אצלו ירידה במפלס העליצות, הוא מגיע להית'רו, לראות קצת אהבה. "אומרים שיש המון שנאה ועוינות בעולם, אבל אני לא זוכר הודעת שיטנה שיצאה מהאנשים שהיו על המטוסים שהתרסקו בארה"ב. האהבה, בעצם, היא מסביבנו כל הזמן" (את זה הוא גנב מהטרוגס).

כך, עם התפוגגותה של הצהרה שנויה במחלוקת, נפתח מרתון קולנועי המתפרש על פני שעתיים דחוסות בזוגיות, שכולו מרדף אחר צפונותיה של התכונה האנושית החמקמקה והמדוברת מכולן - ולא באמצעות שתיים-שלוש דמויות, הלכודות בסבך רומנטי כזה או אחר, אלא דרך כארבעים זוגות עיניים לפחות, שהרי האהבה היא מסביבנו כל הזמן.

ריצ'ארד קרטיס, שאחראי לשלוש הקומדיות הרומנטיות מצליחות ביותר שיצאו מבריטניה בשנים האחרונות - "ארבע חתונות ולוויה אחת", "נוטינג היל" ו"יומנה של ברידג'ט ג'ונס" - חישב ומצא כי מעמדו מאפשר לו, בשלב זה של חייו, לכתוב, ללהק ולייצר את האמא של כל הקומדיות הרומנטיות. מה שהיה "מירוץ מחוף לחוף" לקומדיות המוטוריות ו"אפוקליפסה עכשיו" לקומדיות המלחמה - סרט אפי, עתיר תקציב ומימדים, משופע בסופרסטארים מכל צידי האטלנטי, שישמש כשיר הלל בלתי נשכח לאהבה.

את העמדות המרכזיות בתסריט הפתלתל מאיישים בכירי בניה של בריטניה: יו גרנט הוא ראש הממשלה הבריטי, שלמרות מעמדו הרם, נשאר יו גרנט. כבר ביומו הראשון בעבודה הוא מתאהב באחת העוזרות שלו, שהדבר הכי מצחיק בקשר אליה זה שהיא שמנמנה; אחותו היא אמה תומפסון, שנשואה לאלן ריקמן (המבריק כהרגלו), שמצידו משתעשע ברעיון לזיין קצת מהצד; ליאם ניסן, להבדיל, הוא אלמן טרי, שאשתו צוותה עליו להופיע ללווייתה עם קלאודיה שיפר (המממ... מעניין מי תגיע להופעת אורח), אבל עסוק עד מעל הראש בחיי האהבה המדשדשים של בנו החורג והחמוד. ויש המשך.

קיירה נייטלי היפה (היפהפיה בצורה מוגזמת) מתחתנת עם כושי, שחברו הטוב ביותר מתאהב בה; קולין פירת הגבר מגלה את חברתו במיטה עם אחיו, ויוצא לכתוב את הספר הבא שלו בצרפת, שם הוא מתאהב, כמובן, בעוזרת הבית הפורטוגזית; והסיידקיק של כל סיפורי האהבה האלה והאחרים - יש עוד! - הוא ביל ניי המ-ה-מ-ם, שחוזר לגלם כוכב רוק מזדקן שמנסה, לקראת חג המולד, לחזור לתודעה עם גירסה מחודשת ומחורבנת לאותו "Love is all around".

שלא כמו "ארבע חתונות" שהמציא את הז'אנר, או "נוטינג היל" שהתברך ברעיון פשוט אך גאוני, אף אחד מהסיפורים ותתי-ההתפצלויות הרומנטיות שמרכיבות את "אהבה וגו'" לא ממש מצליח במשימתו, שהיא, אני מניח, להיות מעניין. גם המשחק המרכזי, סיפור עלייתה ונפילתה ועלייתה המחודשת של אהבת ראש ממשלת בריטניה למחלקת התה שלו, לא מחזיק מים, אפילו לא כפרודיה עצמית. החיבור הבלתי נמנע בין כל הסיפורים נעשה בצורה מודבקת להפליא.

נדמה שהרבה יותר משזהו סרט על אהבה, זהו בסה"כ עוד פרק בסדרת סיפורי האהבה הנוצרית הבלתי נלאית לחג המולד, מה שאולי מסביר את היעדרו המשווע של איזה רומן הומו-לסבי עסיסי, ברוח התקופה. ריבוי הדמויות מקשה מאוד על ההזדהות עמן, ומפאת אותו קוצר יריעה סובלת גם האהבה מיחסי ציבור פושרים למדי. קרטיס, שרצה לברך ויצא מקלל, הוא הוכחה חיה לכך שלא כל מי שכתב שלוש קומדיות רומנטיות טובות, מן הראוי שייגש וינסה את כוחו בפסיפס סבוך נוסח "תמונות קצרות", לבטח כשהוא בוחר בנושא מרכזי טעון כל כך.

מי שבאים לעזרתו של קרטיס במקרה הזה, והופכים את כל העסק למשהו שבכל זאת שווה את הכסף שלכם, הם השחקנים שמאחורי הדמויות הבינוניות. ניי וריקמן הם רמה אחת מעל כולם, כאמור, אבל אפילו יו גרנט, שבוודאי חשבתם שיימאס עליכם בשלב הזה, נותן הופעה מדליקה, כולל ריקוד שיגועים וסצינה מאוד מצחיקה עם ילד שמחופש לתמנון. בילי בוב-ת'ורנטון כנשיא החרמן של ארה"ב שווה לבדו 18 מתוך 33 שקלים.

כמו שאומר ד"ר איוול - ניצלת הפעם, מר קרטיס, אבל אתה עוד תיפול.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by