בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הטלוויזיה הרב ערוצית: מפסידים מיליארדים 
 
 
ניר נון נוה

הטלוויזיה הרב ערוצית בישראל מציגה נתונים קשים וחובות של 9.5 מיליארד שקל. חברת הלוויין במצב הקשה ביותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הטלוויזיה הרב ערוצית הפכה לחלק בסיסי מחיי הישראלי הממוצע. כ-80 אחוז מבתי האב בישראל מחוברים לטלווייזה הרב ערוצית, באמצעות אחת משלושת חברות הכבלים או חברת הלוויין האחת. בשנים האחרונות, עם כניסת "יס" ושבירת המונופול, מתקיימת מלחמת מנויים - סוף סוף הלקוח עומד במרכז והחברות נלחמים על כיסו. כל צרכן ממוצע כבר יודע כי רצוי ואף כדאי לנסות ולרמוז לנציגי החברה כי הוא עשוי לעבור למתחרה, והסיכוי לקבל הנחה משמעותית עולה פלאים.

הבעיה היא שהחברות ממשיכות להיות בלתי רווחיות. חברות הכבלים והלוויין לא מפסיקות להציג הפסדים, וכעת, כשנראה שהשוק מצוי ברוויה, כמעט ולא נותרו מנויים פוטנציאלים חדשים ואין מקורות מימון נוספים שנראים לעין - משהו יהיה צריך להשתנות.

מהנתונים שפורסמו אתמול התברר כי בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הציגו החברות הפסד כולל של כ-916 מילין שקל. פילוח הנתונים מראה כי הסובלות העיקריות הן חברת הלוויין (השולטת רק בכ-30 אחוז משוק הטלוויזיה הרב ערוצית), שהפסידה כ-416 מיליון שקל; וחברת "תבל", המציגה הפסד של כ-355 מיליון שקל. סך כל החובות של חברות הכבלים והלוויין עומד כיום על 9.5 מיליארד שקל. חובות חברות הכבלים עומד על 5.5 מילארד שקל, וחובות חברת הלוויין עומדים ארבעה מילארד שקל.

חברות הכבלים ביצעו צעדי התייעלות בשנה החולפת, שכללוט קיצוצים בתשלומים לספקי התוכן ובהוצאות התפעול. גם איחוד החברות למותג החדש, HOT, מהווה שלב נוסף בקיצוץ העלויות וכפל ההוצאות. "הארץ" מדווח כי בחברות שוררת הערכה כי תהליך ההתייעלות מוצה. חברות הכבלים נהנות מהכנסות נוספות, בשל שירותי האינטרנט שהן מספקות, ומקוות תוך שנה לזכות למקור הכנסה נוסף - שירותי הטלפוניה שיתחרו בבזק.

בינתיים ממשיכות כל החברות להפסיד סכומי עתק מדי חודש. בשנתיים האחרונות ראינו כבר קיצוצים שונים, כולל אלו שבתכנים, וכך למשל התפוגגו להן "הסדרות הטובות ביותר בעולם" מערוץ 3 של הכבלים. גם המלחמה המיתולוגית על היוקרה שבשידור טקס האוסקר בשידור ישיר, נעלמה כלא היתה. במשך שנים הכבלים היו אלה שרכשו את הזיכיון, ובשנה שעברה חטפה להם "יס" את הזכות. השנה החליטו שתי החברות להקים מיני קרטל, ולהציג עמדה מאוחדת. וכך, במקום להלחם על הזכות עם מחירי עתק, ישודר השנה הטקס, לראשונה, גם בכבלים וגם בלוויין, בשידור ישיר.

למרות זאת מועצת הכבלים והלוויין לא מודאגת. לפני כשנתים חששו במועצה מאפשרות קריסת החברות. צעדי ההתייעלות והנתונים שמציגים החברות, ובעיקר יציאתה של חברת "תבל" מסכנת פשיטת הרגל, הובילו את המועצה לשדר אופטימיות.

"מטרת החברות היא בראש ובראשונה לרצות את הלקוחות, וכיום הלקוחות יודעים היטב לעשות את החשבון וההשוואה", אומרת דורית ענבר, יו"ר המועצה. "בשנה שעברה החברות ביצעו קיצוצים בתכנים וצעדי התייעלות רציניים, ואנחנו שמחים שזה לא בא לידי ביטוי באופן מהותי על גבי המרקע של הלקוחות. המועצה תמשיך לפקח שצעדי ההתייעלות לא יפגמו בצרכנים, ולסייע לחברות להתייצב - אבל ללא פגיעה בצרכנים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by