בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עסקן על הזמן 
 
 
מורן שריר

מורן שריר סבור כי הסדרה של ערוץ 1 על האחים יונה נועדה כדי להנציח דימויים על מזרחים ולהכתים את השמאל בעת ובעונה אחת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ליל הסכינים הארוכות ברוממה. באותו יום בו הודח דן שילון מרשות השידור עקב סירובו להינטע במטווה של ראש הממשלה ואנשיו, הוקרן הפרק הראשון בסדרה התיעודית של ילון גורביץ' על האחים ויקטור וימין יונה. הצופה המצוי יגיד "מה קשור?", בודאי אם הוא צופה קבוע של הערוץ הראשון ורגיל לבלוע כל מה שממשלת ישראל מאכילה אותו. אך כל מי שצפה ב"נשק קטלני 2" וראה איך בלילה אחד מחסלים חשבונות ומוחקים מחוז משטרה שלם, שוטר אחר שוטר, יודע שאין זה צירוף מקרים. כמו שלטון האפרטהייד באותו סרט ישן וטוב, כך גם ידה הארוכה של רשות השידור הגיעה אמש אל כל בית וניסתה לחסל את מה שנשאר מהשמאל, או לפחות מהדיון הציבורי במדינת ישראל.

האחים הצבעוניים ויקטור וימין יונה הם פעילי שכונות ירושלמים אשר גדלו בקטמון והצליחו לצאת מהשכונה. את ימיהם הם מעבירים בפעילות קהילתית למען תושבי השכונות, בניהול קבוצת הכדורגל הפועל ירושלים ובקבלנות קולות במערך. לכאורה סיפור הצלחה ישראלי. אך מבעד לפריזמה של הערוץ הראשון, מוצגים האחים יונה כשני בבונים שצברו מספיק הון בשביל לרדת מהעצים ולנהל את המדינה באותו סגנון בו ניהלו את השכונה בה גרו.

מספר תמונות אופייניות: ימין יונה מסתובב בביתו ללא חולצה ומעשן את הסיגריה הראשונה של הבוקר. כרסו כבדה ושיערותיו סמיכות. אין זה יום רגיל אלא היום בו הוא מחסל את עסקיו בארץ ועוזב לחו"ל. למערכניקים אין אורך רוח, כמובן. הם כולם קוקסינלים שברגע שקשה, מפקירים את הארץ ובורחים לנוחות. את נטל ההתמודדות מול האויב הערבי הצר עלינו הם משאירים לאחיהם הליכודניקים שנלחמים על כל שעל. מה, לא ככה?

תמונה נוספת: האחים נוסעים במכונית. האח ימין מקלל את הליכוד ואומר שצריך להעיף אותם מהשלטון בכל מחיר. בעוד ימין מתגאה בשירותו הצבאי הקצר והעלוב ("המפקד אמר לי, 'לך. אני לא רוצה אותך פה'"), האח ויקטור עושה תאונה ונכנס בעמוד. בטח מה, הבבונים בקושי מצליחים לעמוד זקוף על שתי רגליים, לא כל שכן להשתלב במסלול דו-נתיבי.

וזו בערך הרוח של הסדרה. מדי פעם מוצג ויקטור יונה כדון המסתובב בשכונה ומרעיף הבטחות וחוכמה בגרוש על הפתיים העניים. הפוזה הזו של הסנדק מציגה אותו כאדם שעלה לגדולה ומנצל את המצוקה של חבריו (לשעבר) בשביל לצבור הון פוליטי ויוקרה אישית. קבלנות קולות היא תופעה המזוהה עם הליכוד. כל עמרי שרון יודע שהדרך לכנסת עוברת דרך אי אילו טובות הנאה לאנשים שמחזיקים את היד על השלטר של כמה אלפי בוחרים. הסרט בא להראות שגם המערכניקים למדו את הקונץ הזה, שלמעשה מקשר אותם בסיבובית לאבותיהם המפא"יניקיים.

במקום להראות איך שני אנשים שגדלו בשכונה ולא ברחביה התגלגלו אל השמאל הישראלי ונתנו לדמו הסמיך לחלחל בוורידיהם, מציגה הסדרה שני פנאטים בעלי מנהגי שולחן מגונים, שמסובבים על האצבע את המערך ומפנים גב לכל תומכי הליכוד אשר גרו איתם בקטמון. קשה להתייחס לשילוב השיר, "דון קישוט" על רקע מטוסו הממריא של ימין יונה, שלא כבעל טון אירוני.

דומה כי החלק המרגש בסדרה של גורביץ' דווקא הוחמץ. האח ויקטור (הרהוט והממלכתי מבין השניים), סיפר כיצד התחיל להשתתף בהפגנות "שלום עכשיו" דווקא כאחד מאותם מוסתי הנגבי אשר היו מכים ויורקים על פעילי השמאל. עם הזמן, בעודו מלווה את הפגנות השמאל כמתסיס, מצא עצמו ויקטור נסחף אחר התהלוכה ומזדהה עם המפגינים יותר משהוא בז להם. להלווייתו של אמיל גרינצווייג ז"ל, כבר הגיע ויקטור יונה כמנחם אבלים ושותף לדרך. במקום לארגן סיפור מעניין על פרח יפה עלים שצמח בשדה קוצים, מדקלם הסרט את אותו הסיפור השחוק על אותם קבלני קולות ש"גנבו לנו את המדינה", ועל כך שאין כביכול הבדל בין ימין יונה לבין כל עוזי כהן ארץ-ישראלי מצוי.

הפרק הראשון בסדרה ששודרה אמש בערוץ 1 מנציח את דימוי הקטמונים ומכתים את המערך. לא את הפיוט של הרחוב אנו רואים, כי אם התנהגות בהמית וגסה שערוכה היטב. דומה כי הערוץ הראשון לובש את השמלה של גולדה, שנראית בסרט ואומרת ש"הם לא נחמדים". סרטו של גורביץ', שממשיך וממצב את האחים יונה ושכמותם כ"לא נחמדים", למעשה מצהיר ההצהרה מסוכנת: אפשר להוציא את האדם מהקטמונים אבל אי אפשר להוציא את הקטמונים מהאדם.

_______________________________________
"האחים יונה", ראשון ב-21:30, ערוץ 1
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by