בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אדבאסטות 
 
 
אורן הוברמן

אורן הוברמן נסע לקניון איילון כדי לציין את יום חגו של הקפיטליזם – ה"סטוק דיי"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אני זוכר את זה כאילו זה היה אתמול. ישנן תמונות שככל הנראה לעולם לא ימחקו מזיכרונך. לצערי, באיילון השבוע צולמו כמה מהן (ותודה לגבר עם השדיים שהחליט להשוויץ). עשרות רמת-גנים מזיעים מתנפלים על דוכנים מתרוקנים. צעקות מכל כיוון. גברים בגיל העמידה פושטים את חולצתם באמצע הקהל ומודדים חולצות ב-9.90 ש"ח החתיכה.

ה"סטוק דיי", למי שלא מכיר את המושג, הוא יום שלם בו כל החנויות מחליטות יחדיו על הנחות משמעותיות במוצריהם, באופן חד פעמי. יום שכזה התקיים בחמישי האחרון במבחר מקניוני עזריאלי ברחבי הארץ. יש בהפקה הזאת לא מעט ציניות, במיוחד לאור העובדה שיום אחריו מצוין ה"יום ללא קניות" העולמי. אבל עזבו אתכם ממסרים סמויים. ה"סטוק דיי", לפחות כפי שנחרדנו לגלות בעצמנו בקניון איילון השבוע, הוא סמל ודוגמה חיה לכל מה שרע בקפיטליזם בפרט, ובמין האנושי ככלל.

הכל מתחיל בחניה. כלומר, בהיעדר החניה. המבקרים, גם אלו שהגיעו בטעות, גילו להפתעתם מורטת-העצבים כי החניון העצום של קניון איילון (להערכתי – כשליש מגודלה של רמת גן + חלקים מגבעתיים) היה עמוס עד אפס מקום ברכבים. קונים-ממהרים לא בחלו באמצעים וחנו בחניות כפולות, על מדרכות, באזורי גרירה ונכים. נדמה לי שראיתי גם כמה רכבים על הדשא של מגרש הכדורגל הסמוך. הדבר היחיד שהצליח לעודד אותי היה שיחה מחבר שהגיע בשוגג לקניון עזריאלי באותו היום. לדבריו, הוא הצליח למצוא חניה רק בקומה מינוס תשע, מרחק חפירה קצר מליבת כדור הארץ.

כשמצאנו מקום להניח בו את הרכב (רק כמה קילומטרים ספורים מהקניון!) נשמנו לרווחה ונכנסו. קניון איילון בנוי משדרה מרכזית אחת המתפצלת למספר זרועות קטנות יותר, כשהחנויות ממוקמות משני צדדי השדרה. הדוכנים, מעין באסטות-תחנה-מרכזית-שיק, עמדו להם במרכז השדרה ולאורך כל הקניון, וייצגו את מיטב שאריות-הקולקציות של מותגי הארץ. סביב כל דוכן שכזה נעמדו מאות אנשים צועקים, שבידם שטרות מקומטים של עשרים שקלים. לרגע אפשר היה לשכוח שמדובר בקסטרו ופוקס. בגדים נקנו היישר מהארגזים, למוכרים נדחפו שטרות על ימין ועל שמאל והרוח הכללית התרוממה לגובה שאפילו בתחנה המרכזית נדיר להיתקל בו. מיותר לציין שניצוצות של תגרות אירעו אחת למספר דקות, ונמנעו במזל רק כשהמוכרים איימו ש"מי שעושה בלאגן לא יקבל כלום".

המחירים אכן היו אטרקטיביים למדי. בכל חנויות הקניון הופעלו הנחות משמעותיות (של עד חמישים אחוזים), ובבאסטות צנחו המחירים עוד יותר (19.90 לחולצה מכוערת של פוקס, 99.90 שקלים למעיל פושטי של קסטרו, 79 שקלים לזוג נעליים ממותג לא ברור). גם בחנויות האלקטרוניקה יכולתם למצוא דברים מעניינים. אני קניתי בחמישה עשר שקלים פאנל חדש לסלולרי, קיבלתי כעודף דיבורית לרכב וקינחתי באשליה מתוקה שגם אני דפקתי את המערכת.

גל הקונים לא פסח גם על החנויות שמסביב. בשביל צ'יפס במקדולנד'ס, לדוגמה, נאלצת לחכות שעתיים בתור. סתם כדי שתבינו את גודל הבלגן – באחד התורות כויס ממני מבלי ששמתי לב קרואסון-שוקולד שקניתי בארומה (או שהיה זה אופיס דיפו? מי יודע במהומה שהייתה שם), ישירות מהיד. לקונים בסטוק דיי אין אלוהים, לעזאזל. ואם היה להם, הוא לבטח היה פרוט לשטרות של עשרים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by