בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'וי של שבת 
 
 
דבורה גלינסקי

לכבוד העצומה האינטרנטית נגד שידור "כוכב נולד" בערבי שבת - שידור חוזר לכתבה ההיסטורית של דבורה גלינסקי, שהחלה את כל המאבק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
התבשרנו זה עתה על חזרתה המבורכת של "כוכב נולד", תוכנית המציאות הגדולה בישראל (עם כל הכבוד לעיתונאים שצופים בפרוייקט Y) אל מסכינו. הנינט, השירי והגבסו הבאים יחליפו בעוד כחודשיים את תוכנית הסאטירה "ארץ נהדרת" המשודרת בערבי שישי. הכל טוב ויפה, יגיד הישראלי הממוצע. חוזרים לעניינים. כולם מאושרים. רק על קבוצת אוכלוסייה אחת שמים פה פס גדול. וזה שלא חשבתם על כך לבד, רק מאשש את הטענה שאני רוצה להבהיר כאן.

מה איתנו, הדתיים? האם לנו לא מגיע לצפות בשירי הבאה? האם גבסו לא בא מקרבנו? קשה כביכול להבין את צרות הרוח שמלווה את פעולות החשיבה של קברניטי הטלוויזיה המקומית (הזכיינית "קשת" במקרה זה). רק כביכול, משום שנדמה שברור כבר לכל שישראל החילונית, התל אביבית והליברלית הצליחה להקיא מתודעתה כל פתיחות אמיתית אל השונה. לתרום בגדים לתעיוש וללכת לעזור בקטיף הזיתים של הפלסטינים בגדה זה אחלה, אבל מי זה הדוס המגעיל הזה שמתקרב למושב לידי באוטובוס?

לצפות ב"כוכב נולד", לדבר על "כוכב נולד" ולהקשיב לה – זה מה שהופך אותך היום לישראלי. אני לא מעוניינת לפצוח כאן בדיון מוסרני על ערכי התופעה הזו, אשאיר זאת לנשיא המדינה, ובכל זאת – אין ספק כי מדובר באחד מהסממנים התרבותיים הבולטים של התקופה. באים מנהלי "קשת", ובהינף שיבוץ לוח משדרים עוקרים זאת מהנוף היום-יומי של חובשי וחובשות הכיפות.

האוכלוסייה הדתית סובלת ממכתשי הצנזורה על שטח הפנים התקשורתי בישראל. רוצים להרחיק משהו מציבור הדוסים – שימו אותו ביום שישי בלילה בטלוויזיה. פשוט וקל. תמיד תהינו מה אתם רואים שם, בטלוויזיה של שבת. האם המסך נוטף זימה, סקס וקללות? בדיחות נון-סטופ על דתיים ומסכנים אחרים? "התוכנית צולמה ביום חול", סיפרה פעם אותה כתובית מיתולוגית לצופים החילוניים שראו את הדתי התורן מתארח אצל רבקה מיכאלי. לפחות היה משהו שהזכיר לצופים על קיומנו. על כך שיש מישהו שלא צופה עכשיו בטלוויזיה, מבחירה.

כיום נדמה כי תעשיית הטלוויזיה פרקה כל עול. ההתעלמות היא מושלמת. ההחלטה לשבץ תוכנית "לאומית" בסגנון "כוכב נולד" דווקא בערבי שישי משקפת באופן חד למדי את ההתעלמות החילונית הגורפת מהציבור הדתי. לא נורא, באמת עדיף לשיר שירי שבת.

לאתר העצומה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by