בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שובר דיסטאנס 
 
 צילום: איתן טל   
 
אריק אלפר, הזמן הוורוד

יוסף, כנראה הכוכב הכי גדול שיצא מפרוייקט Y, לא סובל את "הכי גאים שיש" ומעולם לא היה במצעד גאווה. ראיון לוהט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ימים טובים עוברים על יוסי (יוסף) שיר. אחרי שנים של עבודה קשה בהפקת תוכניות כמו "נוצץ" או "רמי ורד", הוא סוף סוף הגיע לתוכנית שכולם דיברו עליה (גם אם הם לא מחוברים ללוויין) - "פרויקט Y". כשיוסף ניצב מול הכלואים ומודיע להם מי הפעם מועמד להדחת הקהל, הוא נראה רציני וקשוח. בחיים האמיתיים הוא ההפך הגמור: חביב, חייכן וכוסון לא קטן. בן 35 ("בווילה נותנים לי גג 28"), מזל טלה, חמוש בכלבה נבחנית בשם קצל'ה, הוא יושב מולי בבית-הקפה עם החיוך הכובש שלו.

בקושי אני מצליח להוציא מלה מהפה, כי בכל רגע מישהו אחר יורה לעברו: "נו יוסף, אז אתה כבר יודע את מי מדיחים השבוע?" או "אז אתה זוכר שאמרתי לך שצ'ינו יישאר עד הסוף?".

- ככה זה כל היום, תופסים אותך ברחוב ושואלים מי יודח?
"לא, ממש לא. אני עובד כל יום מתשע בבוקר עד שלוש בלילה, ואף אחד לא תופס אותי ברחוב. אף אחד בכלל לא רואה אותי, והנה, אפילו עכשיו בשבת, אני עוד מעט נוסע לווילה".

- איך בכלל הגעת לפרויקט?
"מאז שהשתחררתי מהצבא עסקתי כל הזמן בהפקה: ערוץ הילדים, 'עושים שוק עם גיל חובב' ועוד הרבה. לפני כמה חודשים קיבלתי טלפון מעינב שנהר, המפיק הראשי של 'פרויקט Y'. ובאמת הגעתי לתוכנית, ותוך כדי ההכנות אמרו לי: 'תשמע, צריך שמישהו מההפקה יהיה איתם בקשר ויצטלם', וככה הפכתי לדובר הווילה. אני פשוט עובד עכשיו יומם ולילה בניהול בית-מלון של חמישה כוכבים".

- אתה נהנה להיות בקדמת המצלמה?
"זה נורא נחמד להיות שחקן, ואפילו השתתפתי ב'ג'וני' בכמה פרקים בתפקיד ג'וזפין, עם קוקו מזעזע כזה, אבל אני באמת לא רוצה לחיות מזה. מאוד קשה להתפרנס מזה, ואני מעדיף לנצל כישורים אחרים שיש לי, אולי אפילו יותר טובים, בתור מפיק טלוויזיה".

- איך אתה מסביר את המשיכה הזאת שיש להומואים לעבוד בתעשיית הטלוויזיה?
"אני לא יודע. לי לקח הרבה שנים להתחייב על האמירה הזו, ואני לא חושב שאני נמשך לתחום כי אני הומו. אני כמעט לא רואה טלוויזיה, ואני לא סובל את 'הכי גאים שיש'".

- באמת? זו אחלה תוכנית.
"זה נראה לי קיצוני מדי, תוכנית שהיא הדבר הכי מתבקש שיהיה על הומואים. לא כל ההומואים הולכים למועדונים ומחפשים זיונים. יש גם הומואים שנשארים בבית והם מאושרים לא פחות".

- בתור מפיק הומו בטלוויזיה, אתה רואה את עצמך מקדם זכויות של הומואים?
"כל מי שמכיר אותי וכל מי שעובד איתי יודע שאני הומו. זה לא משהו שאני מסתיר, אבל זה גם לא אישיו. אני הומו וזה העולם שלי, אבל חוץ מלייצג את עצמי אני לא מייצג שום דבר. אני לא יודע מה זה לייצג הומואים. עוד לא הייתי במצעד גאווה אחד בחיים שלי, ואני בכלל לא מבין בשביל מה צריך את זה. אני לא נגד זה, אני רק לא מבין את זה. פאק, אנחנו הומואים, אז מה?! למה צריך לצעוד ולהגיד אני הומו?!".

- בתור מפיק ב-YTV אתה יכול להשפיע על העניינים, לא?
"כן, אבל יש הרבה מאוד תכנים הומואיים ב-YTV גם בלי ההתערבות שלי. אני לא צריך לקדם בזה משהו, יש גם ככה מקום לכולם. מהבחינה הזאת אני לא מוצא הבדל בין הומואים לסטרייטים".

- ב''פרויקט Y'' יש הרבה סאבטקסט הומואי, נכון?
"תסביר לי".

- דיונים שלמים על נשיקה בין שני בחורים בסדנה למשחק וברקע מישהי שרה את ''בוא'', או שיש נשיקה צרפתית בין שתי בנות בבריכה. זה רק אני קולט שיש יד מכוונת?
"זה רק אתה".

- זה לא אתה?
"זה לא אני, כי אני לא רואה הבדל בין הומו לסטרייט בפרויקט הזה. מעולם לא הרגשתי מדוכא או ממורמר מפני שאני הומו. אי אפשר להעלים את ההומואים, ובגלל זה אני לא מוצא צורך להעלות את הנושא הזה. באה המורה לפיתוח קול ומחליטה ללמד אותם את השיר 'בוא'. מישהו בווילה שם ברקע את עברי לידר, כי היה לו במקרה את הדיסק. אין כאן שום דבר מכוון".

- לא היה מפריע לך אילו בין כל המשתתפים לא היו הומו או לסבית?
"ממש לא. כל עוד זה לא נעשה במכוון, זה לא מפריע לי, ובחיים שלי לא נתקלתי בשום דבר מכוון. בחיים שלי לא נתקלתי בהומופוביה. כשהגעתי ל'פרויקט Y', זה היה אחרי שלב האודישנים וליהי אזר כבר היתה בפנים. לא קיבלו אותה מפני שהיא לסבית, אלא מפני שהיא בחורה כשרונית ומתוך כעשרת אלפים איש שבאו לאודישנים. אף אחד לא אמר: 'בוא ניקח אותה כדי שתהיה לנו גם לסבית בתוכנית'. ממש לא".
 
- וככה גם היה עם האתיופי ועם הערבי?
"כן. הם פשוט אנשים מאוד מוכשרים. אני, למשל, שונא לשמוע את כל אלה מהקשת הדמוקרטית שמתבכיינים על זה שהם מרוקאים. אני יכול להגיד לך שאני מרוקאי שגדל בעפולה עילית, ומעולם לא הרגשתי שההורים שלי נדפקו מפני שהם באו ממרוקו".

- אפרופו ליהי אזר, בגיליון הקודם של "הזמן הוורוד" היא אמרה שהכנסתם אותה בתוכנית לארון, כי כל השיחות שלה על המיניות שלה או על החברה שלה נחתכו החוצה בעריכה.
"זו שטות אחת גמורה. בפרקים הראשונים, כשהם עוד היו כל החמישה-עשר ביחד, היה חשוב לנו לייצג כל אחד באופן שווה בפרק יומי של 45 דקות. ליהי עפה, לצערנו, בשלבים המוקדמים, ואף אחד לא השתיק אותה. אם נשאר משהו בחדר העריכה, זה לא מפני שהוא היה קשור לקטע הלסבי. וברור לך שאילו הייתי יודע שזה נחתך החוצה בגלל הומופוביה, הייתי מפוצץ שם מישהו, אבל זה לא".

- קרה לך פעם לפוצץ מישהו מפני שהוא הומופוב?
"לא. מה שהכי מעצבן אותי הוא לראות הומואים שקמים מפני שאיזה בדרן טלוויזיה צחק עליהם. פאק, אז מה?! אנחנו עוד מגזר פה. תמיד יש תחושה שהומואים מחפשים להוציא, להיטפל למשהו. אם מאיר אריאל אמר עליכם מה שהוא אמר, אז יש לכם מספיק כוח ואל תלכו להופעות שלו. תפסיקו לשמוע אותו. זו זכותו להגיד בדיוק כמו שזה זכותנו להגיד. ומנגד אם איזה זמר הומו היה אומר לו ללכת להזדיין, אז הייתי מעריך את זה, אבל אני לא מעריך את כל ההפגנות נגדו, ובמיוחד בתל-אביב, שהפכה בשנים האחרונות דומה לסן-פרנסיסקו".

- בסדר, אבל את 'פרויקט Y' רואים גם בקריית-שמונה ואופקים.
אז יופי, רואים את זה גם שם. ואם רואים שיש שם לסבית אז מצוין, ואם לא אז זה גם בסדר. ל'פרויקט Y' נבחרו אנשים מאוד מוכשרים, ללא קשר לנטיותיהם המיניות. אני לא חושב שמכיוון שאנחנו הומואים, אז צריך לחשוף יותר את הנושא או לדבר עליו יותר. צריך להירגע. אני לא אביא הומו לטלוויזיה רק כי אני חושב שצריך להיות שם הומו, ואני לא אביא קוקסינל לווילה כי צריך להיות שם קוקסינל. זה כמו שלגל אוחובסקי היתה התמרמרות על כל האמנים ההומואים שלא יוצאים מהארון. אז אני אומר 'הלו, בנאדם, מה אתה רוצה מהם? יש להם משפחה ואת התיקים הכבדים שלהם, ומה הם חייבים לך? זה ממש מעצבן אותי, כי זו זכותם להישאר בארון, ומבחינתי זו בעיה שלהם שהם נשארים שם".

- החבר'ה בווילה ידעו שאתה הומו?
"אני בכלל לא מגיע ליחסים אישיים איתם. זה מאוד קורקטי, ואני לא מנהל איתם שיחות אישיות".

- מה תעשה אחרי 'פרויקט Y'? מה החלום שלך?
"אין לי חלומות. אנשים לא חייבים חלומות בשביל להתקיים. הייתי רוצה לנסוע לי שנה בעולם בשקט עם הכלבה שלי. אהה, ואולי לעשות תוכנית 'לייט-נייט' עם משה גלאמין".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by