בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יש תמורה לפגרה 
 
 
מורן שריר

מאהרוני ועד "חברים", מ"אסתי המכוערת" ועד "דאבל דייט" - מורן שריר על יום שבת האימתני של ערוץ 2

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שידורי קשת החליטו שהם לא רוצים שנצא מהבית במוצאי שבת. האמת, זו זכותם. זכותי גם לרצות שכל אישה בתל-אביב תזעק, "מורן שריר", בהגיעה לפורקן. לוח השידורים של "קשת" במוצאי שבת בנוי כקו מז'ינו בלתי חדיר, שאמור למנוע כל הסתננות של צופים להצגה שנייה בקולנוע או לישיבה אצל חברים.

הסוללה מתחילה ב-18:40, עת נכנס אהרוני למטבח עם ה"שיעור הפרטי" שלו. האמת, אין מה להגיד, זו תוכנית בישול טובה. אהרוני הוא גם טאלנט טוב וגם אוטוריטה בתחום הקולינרי, והתוכנית הזאת מהווה שיא של פרקטיקה בקריירה הטלוויזיונית שלו. במקום להעביר תוכנית בישול לבשלנים, שתדלג על השלבים הבסיסיים ותחתוך בקטנות, אהרוני בוחר לשים גולם באולפן וללמד אותו לבשל מההתחלה. הגולם מסמל את הצופה הממוצע שרוצה לדעת לבשל כמו הדיווה עצמו. אמנם אני מניח שאף צופה בבית לא באמת רושם את הרצפט ומנסה להכין בעצמו את המנות - אבל לפחות ישנה תחושה של "וואלה, למדתי משהו מהדיווה. אם הגולם באולפן יכול, אז בטח גם אני".

השיעור הפרטי עם אהרוני מהווה פתיחה מנומנמת, בי.בי.סי. פריימית, למפלצת המכונה שידורי מוצ"ש. ההמשך הוא ב"עבודת בית" עם אלימור זילברמן, שלוקח את המודל של בי.בי.סי ומזריק לו אמפיטמינים בריאים. באמצעות הנחיה גבולית, עריכה בנאלית והיעדר טוב טעם, לוקח ערוץ 2 את התוכנית הבריטית "פולשי הבתים" והופך אותה להכי סקסית, במובן האניטה פללי של המילה. אך למרות פלטת הצבעים הקווירית ושמה המקומם של המנחה (אלימור, ווט איז?), התוכנית הזאת אכן עוררה בי שאיפות עיצוב מודחקות.

בהיתי בחדרי הסגפני ודמיינתי כיצד באים הנגרית הבוטצ'ית והצבעי המתרומם ועושים לי שם שמח. אמנם אין ולו טיפ אחד קטן שאוכל לקחת מתוכניתה של אלימור אל חדרי הקטן והדל, אבל עדיין, "עבודת בית" מפרה את המוח מבחינה עיצובית. ממש כמו שתוכניתו של אהרוני אינה אמורה ללמד אותנו לבשל, כך גם תוכניתה של האלימור אינה נותנת לנו כלים שימושיים ביד, אלא יותר מתווה דרך.

לאחר עדכון פיגועים קצר אצל דני "קוש-קוש" קושמרו, מוציאה קשת את התותחים הכבדים שלה. ההרעשה הארטילרית נפתחת עם העונה החדשה של "אסתי המכוערת", שמשום מה זוכה להצלחה רבה. יש משהו באסתי המכוערת שמעיד על פרוייקט גרנדיוזי - בין אם זה הקאסט המרשים, התפאורה המושקעת או הגרפיקה המושפעת שנגנבה מ"קחי אותי שרון" לאחר שנגנבה מהאתר של "משפחת טננבאום". ובכל זאת, העובדה שרגל אחת של "אסתי" נטועה בעולם הטלנובלות, בעוד שהרגל השנייה שלה חזק בקומדיה, מונעת ממנה להיות משהו אמיתי.

"אסתי המכוערת" היא טלנובלה לאנשים שמתביישים לצפות בטלנובלות וקומדיה לאנשים נטולי חוש הומור. לא שצריך להתקבע על הגדרות נוקשות, אבל עובדה שכל הנושא הזה של ז'אנרים מוכיח את עצמו כבר כמה וכמה שנים. התיאוריה אומרת שאם אתה לא לגמרי בטלנובלה אז זה לא מרגש, ושאם אתה לא לגמרי בקומדיה, אז זה לא מצחיק. במקרה של "אסתי המכוערת" התיאוריה שוב צודקת. מצד שני יש גם תיאוריה שאומרת שכל מה שתציב בפריים-טיים של ערוץ 2 יקבל בהכרח רייטינג.

אחרי "אסתי המכוערת" מגיעים "כוכבי השכונה", הלוא הם גרייניק ואלתרמן. אם יש אדם בארץ שזוכה לרחמיי הוא גרייניק, וזאת על כך שהוא צריך לסבול את המניירות המציקות של אלתרמן, כבר מעל לעשור. מעניין אותי אם בישראל של 2003 עוד יושב מישהו בבית ותופס את הבטן מצחוק כשעידן אלתרמן אומר את ה"דפוווווק" שלו. ובכל זאת, ולמרבה הפלא, נראה שהבידור הסתמי והבינוני הזה מושך אנשים הרבה יותר מהאופציה לצאת בגשם ולחפש כרטיסים למאיר רמז, או מה שעמישראל לא עושה במוצ"ש.

כך גם המקרה עם "חברים", סדרה בינונית וצדקנית כדקלה קידר. הסיטקום הזה הפסיק להתאמץ כבר במיד-ניינטיז והוא גוסס מול עינינו כשבע שנים. האם אלו שבע השנים הרזות, שאנו נאלצים לעבוד בעבור לאה כתשלום על שבע השנים היפות של סיינפלד? לא נראה לי. נראה לי שזו סתם תוכנית חרא. עזבו אותי מקשקושים מקראיים, תביאו לי ציצי. ואם אפשר אז של מוניקה, כי רייצ'ל זולה.

ואחרי שברור שכל האנשים הבינוניים (אתם, למקרה ולא הבנתם) נשארו בבית וויתרו על סרט קולנוע טוב או תה קינמון בפאב אירי, מוציאה קשת את הבונוס החמוד שלה - "דאבל דייט". מדובר בפירוש בתוכנית שהיא טובה מדי לפריים-טיים, ולכן כנראה היא גם משודרת ב-22:50. במבט מהיר ולא מחייב אני קובע כי כרגע זו תוכנית ההומור מספר אחת בארץ. דנה מודן ורועי לוי מוציאים שני זרים לבליינד-דייט ומשמיצים אותם משך עשרים דקות, היש קונספט מבריק מזה?

על אף שהכרזתי בעבר שפגישות עיוורות הן הבילוי של שנות האלפיים, מספרים לי שזה יכול להיות אירוע מביך. ואכן מתגלים בתוכנית הזאת טמבלים ברמה תקדימית. היפה הוא שאם הם לא טמבלים, אז מודן ולוי דואגים להפוך אותם לכאלה. תגידו לי אם זה לא גאוני. ואם זה לא גאוני אז זה סתם מצחיק. ואם אתם לא חושבים שזה מצחיק אז בעיה שלכם, כי ערוץ 2 לא חייב לכם כלום. הוא חינם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by